אלכסנדר דונסקוי, איש עסקים רוסי וראש עיריית ארכנגלסק לשעבר יצא השבוע במחאה צבעונית במיוחד בלב מוסקבה. דונסקוי קשר דגל גאווה ענק לעשרות בלונים צבעוניים ושחרר אותם בכיכר מנזנייה שבעיר לכיוון הקרמלין. בכך ביקש לשלוח מסר לממשל הרוסי, שממשיך לאכוף מאז 2013 את החוקים האנטי להט"ביים האוסרים על הפצת "תעמולה הומוסקסואלית". 

המחאה מגיעה לאחר שבשבועות האחרונים נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מתח ביקורת חריפה על שגרירויות שונות בבירה הרוסית שהניפו בשטחן את דגל הגאווה. על עובדי השגרירות של ארצות הברית אמר שהאירוע "מגלה משהו על האנשים שעובדים שם". בנוסף, סיפר דונסקוי לכלי תקשורת מקומיים שעשה זאת כדי להעלות מודעות לכך שהגלריה שברשותו נהרסה כליל על ידי תוקפים לא מזוהים. 

אלכסנדר דונסקוי (צילום: ALEXEY NIKOLSKY/AFP, Getty images)
אלכסנדר דונסקוי | צילום: ALEXEY NIKOLSKY/AFP, Getty images

דונסקוי נבחר לכהן כראש עיריית ארכנגלסק ב-2005 ושנה לאחר מכן הודיע על כוונתו להתמודד לנשיאות רוסיה. זמן קצר לאחר מכן נפתחה נגדו חקירה פלילית, בטענה שזייף תעודות אקדמיות. במהלך הזמן נוספו נגדו תלונות נוספות בגין "פשעים כלכליים" והוא התפטר מתפקידו כראש העיר ב-2008. שנה לאחר מכן עבר למוסקבה, שם פתח גלריה לאמנות אירוטית. ב-2017 יצא מהארון ומאז הוא מנצל את כוחו ומעמדו כדי לערער על התנהלותו של פוטין כנגד להט"בים.