>> לקבוצה של  mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
מנסים לצעוד בגאווה במונטנגרו
מונטנגרו עושה כל שביכולתה על מנת להצטרף לאיחוד האירופאי, אך אם לא ישופרו זכויות האזרח ומעמדם של הלהט"בים במדינה, ספק אם תצליח לעשות זאת בקרוב.

בסוף השבוע הפך מצעד הגאווה השני בתולדות המדינה ההררית והשקטה בדרום אירופה למפגן של אלימות ושנאה, לאחר שקבוצות אלימות קיצוניות יצאו לרחובות ותקפו את חברי הקהילה באבנים ופצצות אש. כוח של 2,000 שוטרים ניסה להגן על חברי הקהילה הגאה מפני 1,500 הקיצוניים שהפגינו באלימות. רשת אלג'זירה דיווחה כי כ-20 שוטרים נפגעו במהלך העימותים ו-40 מפגינים נפצעו. כמו כן, דווח  על כ-60 מפגינים שנעצרו.

העימותים החלו בשעה שהמפגינים ניסו לפרוץ את כוחות המשטרה שהגנו על משתתפי מצעד הגאווה. מארגן המצעד דניאל קלז'יק אמר כי המשטרה אישרה לכ-150 מחברי הלהט"ב לצעוד בחופשיות ביום ראשון ברחובות העיר. כך דיווח אתר הפינק ניוז. "מהיום, אנשים להט"בים אינם בלתי נראים במונטנגרו, מהיום הרחובות האלה הם גם שלנו". 

זהו הניסיון השני של חברי הקהילה הגאה לארגן מצעד גאווה במדינה. הניסיון הראשון לצעוד ברחובות הבירה פודגוריצה ביולי האחרון הסתיים בכ-200 איומים במוות על הצועדים, ביידויי אבנים ובקבוקי תבערה.

קיום מצעדי גאווה נתפס על ידי רבים כמרכיב מרכזי במחויבותה של מונטנגרו לזכויות אדם, בדרכה להצטרף לאיחוד האירופאי. מדובר במשימה לא פשוטה כלל בהתחשב בכך שמרבית הציבור במדינה מתנגד לשוויון זכויות לקהילה הגאה. על פי רשת אל ג'זירה, סקר מהשנה שעברה מצביע על כך ש-70% מתושבי המדינה רואים בהומוסקסואליות כמחלה. כ-80% מאמינים כי נטייה מינית צריכה להישמר באופן פרטי.