>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ברק אובמה ודיוויד קמרון (צילום: הבית הלבן)
מעדיפים התרסה על החרמה. דיוויד קמרון וברק אובמה | צילום: הבית הלבן
נשיא ארצות הברית, ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, לא יצטרפו למאמצה של קהילת הלהט"ב להחרים את משחקי החורף האולימפיים, שיתקיימו בשנה הבאה בסוצ'י. הנשיא אובמה הסתפק בהצהרה שבה הוא "מקווה שספורטאים הומואים יביאו הביתה מדליות". ראש הממשלה קמרון אמר: "אני מאמין שאפשר להציב אתגר גדול יותר לדעות קדומות בזה שנהיה שם מאשר אם נחרים את אולימפיאדת החורף".

במסיבת עיתונאים שערך אובמה בסוף השבוע, אמר: "אני נפגע מהגילויים ברוסיה נגד הקהילה הגאה. אני מקווה שספורטאים הומואים יביאו הביתה מדליות זהב, כסף וארד. אם לרוסיה אין ספורטאים הומואים בנבחרות שלהם, זה כנראה יחליש אותן".

יום קודם לכן התייחס אובמה לנושא רוסיה גם בראיון לתוכנית הלילה של ג'יי לנו. "הבהרתי היטב כי כאשר זה מגיע לזכויות אוניברסליות, כשזה מגיע לחירויות בסיסיות של אנשים, בין אם אתה מופלה על בסיס גזע, דת, מגדר או נטייה מינית – אתה מפר את המוסר הבסיסי שאני חושב שצריך להיות מעל כל מדינה.

"ולי אין סבלנות למדינות שמנסות להתייחס להומואים, לסביות או טרנסג'נדרים בדרכים שמאיימות עליהם או פוגעות בהם.


קמרון: "אני חולק את הדאגה העמוקה להתעללות בהומואים"

בניגוד לאובמה, שכלל לא התייחס ליוזמת החרם על המשחקים בסוצ'י, ראש הממשלה קמרון הגיב לנושא במישרין. זאת בעקבות מכתב שקיבל מהשחקן ההומו ההיהודי סטיבן פריי, בו קרא לו להתערב במצב ולהביא לכך שבריטניה תחרים את המשחקים.

"אני פונה אליך כי יש לי את מלוא הכבוד אליך", כתב פריי. "כמנהיג של מפלגה שכמעט כל חיי התנגדתי לה ובאופן טבעי סלדתי ממנה, אתה הראית מחויבות נחושה, מלאת רגש, וכנה לחלוטין לזכויות להט"ב. נלחמת בשיניים למען נישואים בין בני אותו מין, למרות התנגדות חזקה מהמפלגה שלך. על כך תמיד אעריץ אותך, יהיו חילוקי הדעות בינינו אשר יהיו. בסופו של יום אני מאמין שאתה יודע מה נכון ולא נכון. אנא פעל בנושא עכשיו".

קמרון השיב לפריי בטוויטר, ואמר: "תודה לך על המכתב, סטיבן. אני חולק את דאגותיך העמוקות באשר להתעללות בהומואים ברוסיה. עם זאת, אני מאמין מאמין שאפשר להציב אתגר גדול יותר לדעות קדומות בזה שנהיה שם מאשר אם נחרים את אולימפיאדת החורף".