אין תמונה
תיכנס לכלא ברוסיה?
הזמרת מדונה תקיים בקרוב הופעה בסנט פטרסבורג, וכבר הודיעה כי תקדיש אותה לקהילת הלהט"ב המקומית ולמאבק הבינלאומי נגד החוק ההומופובי, האוסר על יציאה מהארון.

יוזם החוק, חבר המועצה ויטלי מילונוב, הודיע כי יגיע להופעתה וידאג כי המשטרה תעצור את מדונה ותעמיד אותה לדין, אם אכן תתריס נגד החוק במהלך הופעתה – שכן בכך תעבור על לשון החוק, האוסר "לעודד" הומוסקסואליות.

מדונה: "אני לוחמת חופש"

>> לחתימה על העצומה הבינלאומית נגד החוק – לחצו כאן

>> כדי למחות במייל אישי למושל סנט פטרסבורג – לחצו כאן

כוכבת העל הבהירה בדף הפייסבוק הרשמי שלה כי תעמוד לימין הקהילה הגאה ולמען חופש הביטוי.

אין תמונה
מדונה עונה בדף הפייסבוק שלה
"אני לוחמת חופש", כתבה. "הופעתי, שיריי, עבודתי, האמנות שלי, כולם עוסקים בחופש הביטוי, החופש לבחור, לדבר, לפעול, תמיד באנושיות ובחמלה. אגיע לסנט פטרסבורג ואדבר למען הקהילה הגאה, כדי לתמוך בקהילה הגאה ולהעניק כח והשראה לכל מי שמרגיש מדוכא. אינני בורחת ממצוקה. אדבר במהלך הופעתי על האכזריות המגוכחת הזאת".

יוזם החוק, ויטלי מילונוב, חברת מפלגת רוסיה חופשית של ולדימיר פוטין, בתמיכת הכנסייה הרוסית-אורתודוכסית, מודאג כלפי התהודה הבינלאומית שעשויה להיות בהופעתה של מדונה. לדבריו, הוא יגיע בעצמו להופעה של מדונה, כדי לדווח למשטרה בזמן אמת האם הזמרת "מסיתה ומתריסה נגד החוק".

"אני אישית מוכן לסבול שעתיים בהופעה שלה, כדי לפקח על התוכן המוסרי אליו נחשף הנוער הרוסי", אמר מילונוב לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

הקהילה ברוסיה חצויה: האם היה על מדונה לבטל את ההופעה?

על פי החוק, כל מי שיכריז בפומבי על נטייתו המינית או זהותו המגדרית ברוסיה ייקנס בסכום של 50 אלף רובל (כ-6,000 שקל).

קהילת הלהט"ב ברוסיה חצויה באשר ליחס אל מדונה. תומכיה אומרים כי דבריה ייצרו תהודה כלפי מיליוני מעריצים ברוסיה ובעולם, ויגבירו את הלחץ על רוסיה לבטל את החוק ההומופובי. לעומתם, מבקריה טוענים כי היא מנצלת את מצוקתם למען יחסי ציבור, במקום להצטרף לחרם התיירות הבינלאומי על העיר ולבטל את הופעתה.

ויטלי ניקולוב (צילום: אתר מועצת העיר סנט פטרסבורג)
יוזם החוק, ויטלי מילונוב | צילום: אתר מועצת העיר סנט פטרסבורג
"החוק יישאר בתוקף, מדונה תעזוב וקהילת הלהט"ב תהיה מושפלת אפילו יותר", אמר יו"ר ארגון Gay Russia, ניקולאי אלכסב. "אני קורא לכולם להחרים את ההופעה שלה. היא קוראת לעצמה: 'לוחמת חופש', ומנצלת את מאבקנו בשביל לקדם את הופעתה ולהרוויח עוד כסף, במקום להצטרף לחרם הבינלאומי ולבטל את הופעתה".

מנגד, רשת הלהט"ב הרוסית מביעה תמיכה נחרצת בזמרת. "הזמרת לא מתעלמת מהחרם על העיר", אמר יו"ר הארגון, איגור קוצ'טקוב, בראיון לרשת אי.בי.סי. "נהפוך הוא, היא מגיעה ומתריסה, תוך סיכון אישי כלפי משטר שלא יהסס לעצור אותה. התהודה שזה ייצור כלפי מיליונים בפדרציה הרוסית וברחבי העולם תהיה טובה יותר עבורנו מכל חרם" 

בשבוע שעבר התגייסה למאבק הדוגמנית הישראלית בר רפאלי, שצייצה בטוויטר שלה קריאה לחתום על העצומה הבינלאומית נגד החוק. גם כוכבת הפופ מדונה התגייסה למאבק, וקראה לציבור להצטרף לחרם התיירות על העיר.

ההפגנה בישראל: "להפציץ את המייל של המושל בהודעות מחאה"

גם קהילת הלהט"ב בישראל לקחה חלק במאבק הבינלאומי, והצטרפה להפגנות ברחבי העולם נגד החוק ההומופובי. שלשום התגודדו עשרות פעילים ופעילות למען זכויות להט"ב מול שגרירות רוסיה בתל אביב, נשאו דגלי גאווה ושלטי מחאה, וקראו ברוסית: "ישראל אומרת לא להומופוביה! ישראל אומרת לא לטרנספוביה".

הפגנה מול שגרירות רוסיה (צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג)
הקהילה הגאה בישראל מפגינה מול שגרירות רוסיה בשישי | צילום: רועי יולדוס רוזנצוייג
"הקהילה הגאה בישראל לא יכולה לשתוק כאשר ברוסיה חוזרים לימים חשוכים", אמר יו"ר האגודה למען הלהט"ב, שי דויטש. באגודה קראו למפגינים לשלוח דואר אלקטרוני למושל סנט פטרסבורג, גאורגי פולטבצ'נקו, ו"להפציץ" את המייל שלו בהודעות מחאה על החוק ההומופובי.

בין המפגינים היו גם שרון יגרמן, חבר הוועד המנהל של האגודה, שיזם את ההפגנה. כמו כן, במקום בלטו פעילי החוג הגאה של מפלגת העבודה.

המפגינים קראו לשגריר רוסיה בישראל, סרגיי יאקולב, לצאת ולהיפגש עם המפגינים. יאקולב אכן יצא מבניין השגרירות, אולם מיהר להיכנס למכוניתו ולנסוע במהירות מהמקום, כאשר המפגינים משמיעים לעברו קריאות בוז.

אחד המפגינים ניגן בחלילית קטע מהיצירה "אגם הברבורים" של המלחין הרוסי הנודע פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי, תושב סנט פטרסבורג שניסה להתאבד בשל חוסר היכולת לקבל את עצמו כהומו.

>> הומואים ברוסיה: "אנחנו פוחדים – אבל לא נחזור לארון"

>> עשרות קראו לעבר שגריר רוסיה: "ישראל אומרת לא להומופוביה!"

>> צפו: קריאה לחרם תיירות על סנט פטרסבורג