אנחנו נוטים לחשוב שסנטה קלאוס מאז ומעולם היה זקן שמנמן בחליפה אדומה, אבל הדמות המודרנית שלו, כפי שכולנו מכירים אותה, התקבעה בתודעה בעיקר בזכות פרסומת של חברת "קוקה קולה" משנות ה-20 של המאה הקודמת. אבל עכשיו מסתבר שכמעט 100 שנים אחר כך, לצעירים קצת נמאס לדמיין אותו בתור גבר סטרייט לבן, כך עולה מסקר חדש שנערך בבריטניה. 

הסקר נערך על ידי חברת הסקרים הבינלאומית YouGov, שיזמה אותו בעקבות פרסומת שיצר שירות הדואר הנורווגי, במלאת 50 שנה לביטול האיסור על הומוסקסואליות במדינה. הפרסומת, שמציגה את סנטה קלאוס מנשק גבר, זכתה לאהדה רבה ברחבי אירופה, אבל גם ללא מעט מבקרים שטענו כי דמותו של סנטה לא צריכה להיות מינית בשום צורה. 

עם זאת, נתוני הסקר מפתיעים: 60 אחוז מבני 18-24 בממלכה חושבים שסנטה קלאוס יכול להיות הומו. הנתון הזה מעודד, אבל אם בוחנים את כל קבוצות הגילאים מגלים ש-41 אחוזים מכלל הנשאלים דחו את הרעיון על הסף, כמו גם 17 אחוזים מהנשאלים הלהט"בים. למעשה, ככל שהנשאלים היו מבוגרים יותר, כך הם היו פחות פתוחים לרעיון, בעוד שנשים היו יותר שמחות שסנטה יהיה גיי מאשר גברים. 36 אחוז מהגברים ו-42 אחוז מהנשים האמינו שסנטה יכול להיות הומו, אבל כמעט 60 אחוז מבני ה-65 ומעלה הזדעזעו מהרעיון. 

ומה בנוגע לצבע העור של סנטה? בסביבות 50 אחוז מכלל הנשאלים היו שמחים מאוד לראות סנטה לא לבן, כשהאפשרות המועדפת על רובם הייתה סנטה מזרח תיכוני. המשאל גם גילה שרוב הנשאלים הסכימו שלא משנה מה הגזע או המיניות של סנטה, הוא לא צריך להיות אישה ורק 45 אחוז מהנשים שהשתתפו בסקר חשבו שדמותו של סנטה צריכה להיות כזאת. 

המשיבים האמריקאים בסקר דומה היו יותר פתוחים לרעיון שסנטה לא יהיה גבר לבן מאשר המשיבים הבריטים. קרוב ל-70 אחוזים אמרו שישמחו לראות סנטה שחור ו-60 אחוז אמרו שירגישו בנוח אם סנטה יהיה אסייתי או מזרח תיכוני. 

"תוצאות הסקר משקפות גישה רחבה יותר הנוגעת לביצוע שינויים בדמויות מוכרות בתרבות הפופ", אמר מתיו סמית, ראש מחלקת הנתונים של חברת הסקרים, והזכיר שתוצאות דומות עלו בסקר הנוגע לג'יימס בונד. "זה מרמז כי הדעה לגבי שינויים בדמותו של סנטה קלאוס לא ייחודית לדמות עצמה".