>> לקבוצה שלmako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

סבא שלו, שעל שמו הוא קרוי, כיכב בשוברי קופות הוליוודיים כמו "ד"ר ז'יוואגו", "לורנס איש ערב" ו"מצחיקונת". הוא בעצמו היה עד לאחרונה שחקן פופולרי במצרים, ובינואר 2011 ניסה את מזלו בארצות הברית, ואפילו הופיע עם קירק דאגלס על בימת טקס האוסקר. אלא שכעת, לאחר שהגוש האיסלאמי זכה בניצחון סוחף בבחירות לפרלמנט בקהיר, חושש עומר שריף הצעיר לחזור למצרים. הסיבה: השבוע הוא החליט לצאת מהארון – כהומו וכיהודי.

אין תמונה
עומר שריף הבן

בטור אישי שמתפרסם במגזין הלהט"ב האמריקני אדבוקט כותב שריף כי הוא מרגיש שהוא לא יכול להסתיר עוד את היותו הומו וגם לא את העובדה שאמו יהודייה.

בכך גורם שריף לסערה שנייה על רקע פוליטי בתולדות משפחתו. בשנת 1968, כשנה לאחר ההפסד הצורב של מצרים במלחמת ששת הימים, כמעט איבד שריף הסבא את אזרחותו המצרית. זאת לאחר שכיכב ב"מצחיקונת" לצדה של ברברה סטרייסנד, יהודייה ותומכת נלהבת של ישראל.

"דואג שהאביב הערבי של מצרים מושך אותנו אחורה, לא קדימה"

"אני כותב את הטור הזה בחשש", כתב. "חשש לארצי, חשש למשפחתי וחשש לעצמי. הוריי יהיו בשוק לקרוא את זה, ובוודאי יעדיפו שאשאר בצללים ואשמור על שקט, לפחות לעת עתה. אך אינני יכול".

שריף מציין כי כאשר שהה בארצות הברית וראה את המהפיכה במצרים דרך המרקע, הוא קיווה לחזור למצרים מתקדמת, סובלנית, דמוקרטית ושוויונית יותר.

"שנה אחרי המהפיכה, ואני כבר לא כל כך מלא תקווה", הוא כותב. "אני כותב את הטור למרות הסיכונים הטבעיים הכרוכים בכך, כי בעודנו עומדים חסרי מעש אל מול מה שאמור היה להיות רגע שיא בהיסטוריה המודרנית של מצרים, אני דואג שהאביב הערבי של מצרים מושך אותנו אחורה, לא קדימה.

אין תמונה
עומר שריף

"וכך, אני מודה בהיסוס: אני מצרי, אני חצי יהודי ואני הומו. העובדה שאמי יהודייה אינו חשיפה קטנה כאשר אתה בא ממצרים, לא משנה באיזו שנה. ולהיות הומו מחוץ לארון זה תמיד אומר לבקש צרות.

"עם נצחונן של כמה מפלגות איסלאמיות בבחירות האחרונות, אני שואל את עצמי: האם אני ברוך בבואי במצרים החדשה? האם מצרי, יהודי והומו תמיד יהיו זהויות נפרדות? האם תמיד צריך יהיה להסתיר כמה מהזהויות הללו?".

"כותב את הטור בגלל אנשים רבים שנותרו במולדת וקולם לא נשמע"

שריף אומר כי הוא כותב את הדברים כפטריוט מצרי, שכואב לו לראות את ארצו צועדת למקום חשוך.

"אני כותב את הטור הזה בגלל אנשים רבים שנותרו במולדת וקולם לא נשמע. אני כותב זאת כי אני לא מיוחד במצרים, כי רבים הולכים לסבול מהפרה שיטתית של זכויות אדם בסיסיות וכי הממשלה שתקום לא תישא עיניה אל עקרונות של שוויון".

בסיום הטור קורא שריף לממשלות זרות ולארגונים לא-ממשלתיים לדרוש מממשלת מצרים לפעול למען שוויון לכל הקהילות בה, לרבות הלהט"בים, הנוצרים והחילונים. "אני רוצה שיהיה לי מקום במצרים החדשה".

>> ציפי לבני בבר של גייז

>> בקרוב: נישואים גאים בבריטניה?

>> צפו: חייל מארינס מנשק את בן זוגו

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה