הנה עובדה שאף אחד לא הולך להיות מופתע ממנה: ערב הסעודית היא מדינה מאוד שמרנית, העושה שימוש בחוקי האסלאם כדי לאסור על נשים לצאת מביתן ללא אישור מהאדם המופקד עליהן, או כדי להטיל עונשים כבדים על הומוסקסואליות - עד הוצאה להורג. אבל למרות זאת, הצליח מנכ"ל נטפליקס להשיג אישור לשדר את התוכניות "עין קווירית", "חינוך מיני" ו"כתום זה השחור החדש" בנטפליקס הסעודי. 

כל המהלך התאפשר בזכות "הסכם פשרה בעייתי" בין הצדדים, אבל לפני שנגיע לזה כדאי להתעכב על חומרת המצב בערב הסעודית. מוקדם יותר השנה נאסר להקרנה במדינה סרט הילדים של דיסני ופיקסאר, "קדימה", וזאת בגלל רמיזה קטנה על מערכת יחסים לסבית. לעומת זאת, הסדרה "כתום זה השחור החדש" מכילה ייצוג לסבי בלתי מבוטל והרבה סצנות סקס, אז איך אפשר להסביר את השינוי הדרמטי בצנזורה? 

חינוך מיני (צילום: יח"צ באדיבות Netflix)
חינוך מיני, מתוך הסדרה | צילום: יח"צ באדיבות Netflix

ריד הייסטינגס, מייסד ומנכ"ל נטפליקס, סיפר בראיון ל-CNN שההסבר נעוץ ב"פשרה בעייתית" שנערכה מול סעודיה בשנה שעברה, אז הסיר שירות הסטרימינג פרק מהסדרה "חוק הפטריוט" של הקומיקאי האמריקאי חסן מינהאג', בגלל ביקורת שהופנתה כלפי יורש העצר מוחמד בן סלמאן. 

"זו הייתה החלטה קשה מאוד. בסופו של דבר הצלחנו להשאיר את הפרק זמין לצפייה ביוטיוב, באופן מוזר, אבל לא בנטפליקס", סיפר הייסטינגס, "מצד שני, כך הצלחנו להשאיר את כל התוכן האחר שלנו, כמו 'עין קווירית', 'חינוך מיני' ו'כתום זה השחור החדש', שזמין לצפייה בערב הסעודית. זו פשרה בעייתית, לא משהו שהחלטנו בקלות ראש - אבל בחשבון כולל, אני חושב שזה מהלך נכון". 

הומוסקסואליות היא עבירה חמורה על החוק בסעודיה, שיכולה להוביל לעונשי מאסר, מלקות או אפילו מוות. ישנן גם קבוצות אזרחיות עצמאיות ששמו להן למטרה "לצוד" להט"בים, ואשר זוכות לתמיכת הרשויות. 

טיילור שילינג, "כתום זה השחור החדש" (צילום: Ali Goldstein/Netflix)
טיילור שילינג, "כתום זה השחור החדש" | צילום: Ali Goldstein/Netflix