שלא כמו ידידו בנימין נתניהו, נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו מעולם לא לקח ברצינות את מגפת הקורונה, וזאת למרות שעד כה היא גבתה את חייהם של יותר מ-163 אלף בני אדם במדינה, והציבה את ברזיל במקום השני, אחרי ארצות הברית, במספר המתים. עכשיו בולנסונרו מושך ביקורת קשה, שמגיעה אחרי נאום תוקפני שנשא אמש (שלישי) בארמון, במהלכו העיר הערות הומופוביות קשות ואף איים על נשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן. 

בנאום, אמר בולסונרו לאזרחים הברזילאים לא להתמודד עם מגפת הקורונה "כמו מתרוממים". "כל מה שאנשים מדברים עליו בימים אלה זו המגפה ואנחנו צריכים לעצור את זה", הוא אמר, "אני מצטער על מקרי המוות, באמת, אבל כולנו הולכים למות מתישהו. אין טעם לברוח מהמציאות. אנחנו חייבים להפסיק להיות מדינה של מתרוממים, אנחנו חייבים להתמודד עם זה ולהילחם. אני שונא את הדברים האלה של מתרוממים". 

ההתבטאות השערורייתית הזו היא האחרונה ברשימה ארוכה של אמירות מעוררות מחלוקת של הנשיא, שגינה שוב ושוב את "ההיסטריה" סביב התפשטות נגיף הקורונה. בעבר אמר כי סיכוני הנגיף אינם משמעותיים ואף השווה את הנגיף ל"שפעת קטנה". עוד הוא טען כי המערכת החיסונית של הברזילאים כל כך חזקה, שהם יכולים לשחות בתוך מערכת הביוב "ולא לתפוס שום דבר". בחודש יולי הוא עצמו נדבק בקורונה, אך זה לא מנע ממנו להמשיך ולזלזל בהתפשטות המגפה. 

בנימין נתניהו וז'איר בולנסונרו  (צילום: LEO CORREA/AFP, GettyImages)
ז'איר בולסונרו ובנימין נתניהו | צילום: LEO CORREA/AFP, GettyImages

במהלך הנאום נשיא ברזיל גם שלח עקיצה ואיום לעבר הנשיא הנבחר ביידן, שדחק בו ובשלטונות הברזילאיים להגן טוב יותר על יערות הגשם באמזונס. בולסונרו, תומך נלהב של דונלד טראמפ, הוא בין המנהיגים הבודדים בעולם שלא בירכו את ביידן על הניצחון בבחירות, שטראמפ עדיין מסרב לקבל. 

"לאחרונה, מועמד בולט לנשיאות אמר שאם אני לא אטפל בשריפות המשתוללות ביערות הגשם באמזונס, הוא יטיל סנקציות מסחר על ברזיל", אמר בולסונרו, כשהוא מתייחס להערה שביידן אמר במהלך העימות הנשיאותי הראשון שנערך בספטמבר, "איך מתמודדים עם דבר כזה? אם דיפלומטיה לבדה לא עובדת, יש לנו אבק שריפה. אנחנו לא חייבים להשתמש בו, אבל הם חייבים לדעת שיש לנו אותו". 

בולסונארו. תומך בישראל (צילום: החדשות)
""אני מצטער על מקרי המוות, אבל כולנו הולכים למות". ז'איר בולסונרו | צילום: החדשות

הנאום התוקפני של בולסונרו הצית ביקורת חריפה. "בין 'אבק שריפה' ו'מתרוממים', יש לנו יותר מ-160 אלף מתים במדינה", צייץ בטוויטר רודריגו מאיה, דובר הבית התחתון של הקונגרס הברזילאי, "הסולידריות שלנו הולכת לכל החברים ומשפחות הקורבנות של מגפת הקורונה".