>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ג'מייקה (צילום: realsimple.com)
אל תתנו לנופים הבתוליים להטעות אתכם. ג'מייקה | צילום: realsimple.com
ג'מייקה הוכרזה זה מכבר על ידי ארגוני זכויות אדם ברחבי העולם כמדינה ההומופובית ביותר בעולם. אמנם העונש על "מעשה סדום" באי הקאריבי הוא עשר שנות מאסר בלבד, אולם הסתה לרצח הומואים היא דבר שבשגרה, הן מצד השלטונות והן מצדם של כלי התקשורת, אמני הרגאיי הפופולריים ואזרחים רבים. כעת החליטו שני אזרחים אמיצים לשים לזה סוף, והגישו תביעה תקדימית נגד ארצם לבית הדין הבין-אמריקני לזכויות אדם.

השיעור הגבוה בעולם של מקרי רצח על רקע הומופובי

הגרדיאן הבריטי מדווח כי בתביעה, אותה הגישו בסיוע הקרן הבריטית לכבוד האדם, דורשים האזרחים לכפות על האי לבטל שלושה חוקים הומופוביים שקיימים מאז שנת 1864. התובעים טוענים כי חוקים אלה מהווים הפרה של האמנה הבין-אמריקנית לזכויות אדם, ומעודדים תרבות של שנאה כלפי הומוסקסואלים.

התביעה מפרטת כי בג'מייקה ישנו השיעור הגבוה ביותר בעולם של מקרי הרצח על רקע הומופובי, וכי כמות המקרים הולכת ועולה בשנים האחורונות. "האלימות בג'מייקה גולשת גם לחלקים נוספים באיים הקאריביים דוברי האנגלית", מציינים בקרן הבריטית לכבוד האדם. בסנט לושה הסמוכה, ישנו לפחות מקרה רצח בכל שנה".

בית הדין הבין-אמריקני לזכויות אדם, שהוקם על פי מודל בית הדין האירופי לזכויות אדם, מנוהל על ידי ארגון מדינות אמריקה, בו חברות 35 מדינות עצמאיות בצפון באמריקה, בהן ארצות הברית, קנדה, ארגנטינה, ברזיל וגם ג'מייקה. ג'מייקה אמנם אינה צפויה לשתף פעולה עם בית הדין, שכן היא אינה חתומה על האמנה המכירה בסמכותו, אולם פסק דין לטובת התובעים עשוי לגרור סנקציות בינלאומיות אם האי לא ישנה את מדיניותו ההומופובית.

ראש הממשלה, פורשייה סימפסון מילר, אמרה עם מינויה לתפקיד לפני כ-11 חודשים, כי בכוונתה לבטל את החוקים ההומופוביים במדינה, ואף למנות הומו מחוץ לארון לתפקיד של שר בממשלתה. עם זאת, דבר מההבטחות הללו לא קוים עד כה.

>> קייפטאון לגייז