ויליאם מורוטה תורם זרע
"רק תרמתי חומר גנטי". מורוטה | צילום: אימג'בנק / Gettyimages
מי שרוצה לתרום זרע במדינת קנזס – כדאי שיעשה זאת באופן אנונימי דרך בנק הזרע. את הלקח הזה למד על בשרו ויליאם מורוטה, תושב הבירה טופיקה, שב-2009 תרם זרע עבור זוג לסביות, גם הן תושבות העיר, ועתה נדרש לשלם מזונות. כעת מורוטה נדרש על ידי המדינה לשלם סכום של 6,000 דולר. זאת כיוון שהחוק בקנזס אינו מכיר בזוגיות בין בני אותו מין.

הפרשה החלה בשנת 2009, כאשר מורוטה נתקל במודעה זוג נשים, המחפשות תורם זרע לטובת הקמת משפחה. הוא שלח שלוש כוסות רפואיות, ללא בקשת תמורה, כאשר אחת מהן הביאה להולדת בתן של בנות הזוג.

"תרמתי חומר גנטי, וזה סוף הסיפור מבחינתי", אמר מורוטה לרשת WIBW המקומית, ששייכת לסי.אן.אן.

"קורבן של אי ההכרה בנישואים בין בני אותו מין בקנזס"

אלא שהמציאות טפחה על פניו של מורוטה. בנות הזוג נפרדו, ואחת מהן חדלה לעבוד בשל מחלה. היא פנתה לרשויות הרווחה של קנזס לסיוע. שלטונות המדינה, שאינן מכירות בהורות של שתי נשים, התקשרה עם מורוטה ודרשה ממנו לשלם מזונות עבור הילדה, היום בת שלוש.

שלטונות קנזס הבהירו למורוטה כי הם אינם מכירים בהסכם, לפיו הוא תורם את הזרע ללא תמורה, שכן התרומה לא נעשתה דרך בנק זרע מוכר או דרך רופא מוסמך. "אני לא ידעתי שהן לא עירבו רופא", אמר מורוטה.

עורך דינו של מורוטה, בן סוינן, מאשים את המדינה ברדיפה הנובעת ממניעים פוליטיים. "העלות של המדינה להביא את התיק לבית המשפט כבר תעלה לה יותר ממה שהיא תוכל להרוויח מדמי המזונות של מרשי", אמר. "מרשי הוא קורבן של אי ההכרה בנישואים בין בני אותו מין בקנזס, ועל כן מדובר בדרישת תשלום שנעשית ממניעים פוליטיים, שבאים להדגיש את חוסר ההכרה הזה".

"לא בא בטענות לאם – היא לא ידעה שהמדינה תרדוף אותי"

לדבריו של מורוטה, הוא פגש בילדה רק פעם אחת, לפני כמה חודשים, כאשר הוא ואשתו נתקלו במקרה באמהות של הילדה בקרנבל שנערך בטופיקה. לדבריו, אין לו כל כוונה לקחת כל חלק בגידול הילדה, גם אם יפסיד במשפט. "אני לא ההורה שלה, יש לה שתי אמהות", אמר.

מורוטה מבהיר כי אין לו כל טענה כלפי האמא שפנתה לרשויות קנזס. "היא לא ידעה שהמדינה תרדוף אותי", אמר. "היא בסך הכל הגישה בקשה לגיטימית לסיוע, בשל הנסיבות העגומות אליהן נקלעה".

לסיום אומר מורוטה: "עשיתי טעות גדולה ששלחתי כך בצורה עיוורת דגימות זרע. אני מצטער על זה מאוד. הייתי צריך לעשות את זה דרך בנק זרע או דרך רופא. אבל אני אעשה הכל כדי למנוע מהמדינה לעשוק אותי".