>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
עכשיו זה חוקי. נישואים חד מיניים בסקוטלנד

ברוב של 105 קולות בעד לעומת 18 נגד וללא נמנעים, עברה אתמול בערב (ג') בפרלמנט הסקוטי הצעת החוקהמאפשרת נישואים חד מיניים. מחיאות כפות סוערות ליוו את הכרזת תוצאות ההצבעה, שהפכה את סקוטלנד למדינה ה-17 בעולם המאפשרת שיוויון מלא בנישואים.

"אני מאמין שלחוק הזה תהיה השפעה חיובית עצומה על החברה שלנו ועל בריאותם ורווחתם של הלהט"בים במדינה שלנו", אמר חבר הפרלמנט הסקוטי ג'ים אידי במהלך הדיון, "לסקוטלנד יש כעת את אחד מחוקי השיוויון בנישואים המתקדמים ביותר בעולם. מתן האפשרות לטקס נישואים ניטירלי מבחינה מגדרית תספק שוויון אמיתי לכולם, כולל אנשים טרנסג'נדרים. זהו רגע עמוק בהיסטוריה של האומה שלנו".

החקיקה החדשה תאפשר לגופים דתיים להצטרף ולבצע איחודים בין בני זוג מאותו המין. גופים דתיים שרגישו כי הדבר נוגד את אמונתם, יהיו מוגנים על ידי החוק ויוכלו להמנע מלקיים טקסים אלו.

עוד לפי החוק החדש יורשו גם מבצעי טקסים הומניסטיים ומבצעי טקסים דתיים לרשום שותפויות אזרחיות. בזכות החוק החדש אנשים טרנסג'נדרים יורשו להישאר נשואים, במקום להתגרש, לאחר שקיבלו תעודה המכירה במינם.

זוג חתנים גייז ביום חתונתם (צילום: martin purmensky, Istock)
טופ אוף א מורנינג טו יו, לאדיז | צילום: martin purmensky, Istock

אחד מחוקי השיוויון בנישואים המתקדמים בעולם

טום פרנץ', רכז מדיניות בארגון Equality network תאר את היום כיום היסטורי כשאמר: "היום הזה יזכר בהיסטוריה כיום בו ללסביות, הומואים וביסקסואלים הוענק שוויון משפטי מלא בסקוטלנד וניתנה זכות שווה להתחתן עם האדם שהם אוהבים. זהו רגע מרגש במיוחד עבור אנשים רבים שגדלו במדינה שבה להיות הומו היה עבירה פלילית עד שנת 1980. סקוטלנד יכולה להיות גאה בכך שעכשיו יש לנו את אחד מחוקי השיוויון בנישואים המתקדמים ביותר בעולם, ועל המסר החזק ששלחנו לעולם שמראה איזו מדינה אנחנו. אנחנו יודעים ששינוי זה אומר כל כך הרבה לאנשי הלהט"ב ברחבי סקוטלנד ואנחנו מצפים שטקס הנישואים החד מיני הראשון שיתרחש בהקדם האפשרי".

"אנו שמחים שהפרלמנט הסקוטי העביר היום הצעת חוק שבאמת ובתמים יכולה להקרא חוק שיוויון בנישואים", אמר נתן גייל, קצין פיתוח בארגון הטרנסג'נדרים הסקוטי, "חוק הנישואין והשותפות האזרחית מעמיד את הצרכים של אנשים טרנסים ואינטרסקס במרכזו. עדיין יש לנו הרבה מאוד עבודה לעשות כדי להביא לשוויון טרנס ואינטרסקס בחוק, אבל באישור הצעת חוק השיוויון בנישואין הערב לקחו אותנו חברי הפרלמנט של סקוטלנד צעד משמעותי בכיוון הנכון".

קולין מקפרליין, מנהל סטונוול סקוטלנד, אמר: " זהו רגע היסטורי באמת ללסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בסקוטלנד. אנו שמחים שחברי הפרלמנט הוכיחו באופן גורף כי הם מחויבים לבניית סקוטלנד המתאימה למאה ה-21".

החוק שאושר ייחתם בקרוב על ידי המלכה אליזבת השנייה, וכך יעוגן בחוק הבריטי. החתונות החד מיניות הראשונות בסקוטלנד צפויות להתקיים כבר בחודש אוקטובר.

החוק החדש בסקוטלנד מגיע מיד אחרי חוקים דומים שעברו באנגליה ובוויילס, שאישרו נישואים חד מיניים בקיץ שעבר. עדיין אין חקיקה דומה הנמצאת בשלבי תכנון בצפון אירלנד, אם כי פעילים דורשים את זה.