ענקית הקמעונאות אמזון, הודיעה כי היא תפסיק למכור ספרים ותכנים המציגים את חברי וחברות הקהילה הגאה כחולי נפש. ההודעה הזו מגיעה אחרי שארבעה סנאטורים רפובליקנים אנטי להט"בים - מרקו רובין מפלורידה, מייק לי מיוטה, מייק באום מאינדיאנה וג'וש הולי ממיזורי, פנו אל מנכ"ל החברה, ג'ף בזוס, ושאלו מדוע הספר "כשהארי הפך לסאלי" אינו זמין יותר לרכישה בפלטפורמה.

"'כשהארי הפך לסאלי' הוביל לדיונים סוערים בתקשורת ובקרב קובעי מדיניות, ונשאר אחד הספרים שחקרו בקפדנות ובחמלה את נושא ההתאמה המגדרית", כתבו ארבעת הסנאטורים לאמזון. "בכך שהוציאה את הספר הזה משירותיה, אמזון השתמשה ללא בושה בנתח השוק הענק שלה, כדי להשתיק קול חשוב".

עטיפת הספר "כשהארי הפך לסאלי"
עטיפת הספר "כשהארי הפך לסאלי"

"באשר לשאלה הנוגעת לספר 'כשהארי הפך לסאלי', בחרנו שלא למכור ספרים שממסגרים זהות מינית ומגדרית כמחלת נפש", הגיב לדברים בריאן הוסמן, סגן נשיא המדיניות הציבורית של אמזון. "אנו שומרים לעצמנו את הזכות לא למכור תוכן מסוים, בדיוק כמו שאר רשתות הקמעונאות. בשנים האחרונות אמזון הפסיקה לשווק פריטים שנמצאו בעייתיים, כמו תגים של גאווה הטרוסקסואלית, לכן לא ברור אילו מוצרים נוספים יושפעו מההחלטה".

הספר "כשהארי הפך לסאלי" נכתב על ידי האקדמאי השמרן ריאן ט' אנדרסון וראה אור ב-2018. הוא טוען נגד התאמה מגדרית, מציג מקרים בהם אנשים שעברו כזו התחרטו על כך ומדגיש כי יש דרכים טובות יותר להתמודד עם דיספוריה מגדרית, כמו ייעוץ והכוונה שיעזרו לאנשים להרגיש בנוח במגדר אליו נולדו. בנוסף, אנדרסון מתנגד נחרץ לשוויון זכויות ומאמין כי הכרה בזכויות להט"ב תוביל לרדיפה אחר אנשים בעלי אמונות שונות. "אם אתם מודאגים מהדברים שחברות טכנולוגיה עושות בנושא אידיאולוגיה מגדרית, חכו ותראו מה הממשלה תעשה אם שוויון זכויות יעוגן בחוק", כתב בספר. 

ג'ף בזוס (צילום: Mark Wilson Getty Images)
ג'ף בזוס | צילום: Mark Wilson Getty Images

"כולם מסכימים כי דיספוריה מגדרית היא מצב חמור שגורם לסבל רב, אך, ישנו דיון אותו אמזון מבקשת להשתיק, לגבי הדרך הטובה ביותר לטפל בחולים הסובלים מדיספוריה מגדרית", מסרו אנדרסון ורוג'ר קימבל, המוציאים לאור של הספר הטרנספובי. "הספר הוא תרומה חשובה, אותה שיבחו מומחים רפואיים. שום טוב לא נובע מהשתקת עמדות על נושאים חשובים. אמזון מנצלת את כוחה העצום בכי לעוות את שוק הרעיונות ומשלה את לקוחותיה תוך כדי".

זה לא משנה אם אתם בעד או נגד ההחלטה של אמזון, זאת משום שבקרב נותני שירותי הבריאות אין ויכוח על אופן הטיפול בדיספוריה מגדרית. "כל עמותה רפואית גדולה בארה"ב מכירה בצורך הרפואי של טיפולי התאמה מגדרית לשיפור הבריאות הגופנית והנפשית של הקהילה הטרנסג'נדרית", נכתב בכתב העת של ההסתדרות הרפואית האמריקאית. "טיפול כזה יכול לכלול או לא לכלול ניתוחים, שחלק מהמטופלים בוחרים לעשות".