תוניסיה צועדת לאחור (צילום: Yuriy Boyko, shutterstock)
צילום: Yuriy Boyko, shutterstock
זכויות הלהט"ב בתוניסיה חטפו בשבוע שעבר מכה קשה, אחרי שבית המשפט העליון החליט להרשיע סופית שני גברים בני 26 בביצוע מעשה סדום, לפי סעיף 230 לחוק העונשין התוניסאי, האוסר על יחסים חד מיניים.

השניים נעצרו בתחילת יוני בצפון מערב המדינה ובית המשפט גזר עליהם עונש מאסר של שנתיים, מתוך עונש מקסימלי של שלוש שנים. השניים ערערו על פסק הדין וניגשו לבית המשפט העליון, אך זה הרשיע אותם וקיצר את תקופת המאסר לשנה אחת.

הארגון הבינלאומי "משמר זכויות האדם" האשים את בית המשפט באפליה, תוך הפרת החוק הבינלאומי וזכויותיהם של שני הגברים. על פי הדיווחים, השוטרים שעצרו אותם הסתמכו על המראה החיצוני שלהם כדי לקבוע את נטייתם המינית והם חוו בריונות, עלבונות, השפלות ואיומים קשים על מנת לחלץ מהם הודאה. בנוסף על כך, טוענים בארגון זכויות האדם כי גורמים רשמיים לחצו על שני הגברים לעבור בדיקה אנאלית כדי להוכיח את נטייתם המינית. 

"ההתעקשות של בית המשפט לשמור על ההרשעה ולכלוא אותם לשנה היא עוול", כתבה ראשה יונס, חוקרת ארגוני להט"ב בדו"ח, "תוניסיה חייבת לצמצם את התערבותה בחירויות הפרט ולחדול מהרשעות על פי סעיף 230, תוך שהיא פועלת במהירות לביטול החוק לחלוטין". 

מוניר בעתור (צילום: FETHI BELAID, GettyImages)
מוניר בעתור | צילום: FETHI BELAID, GettyImages

זו הפעם הראשונה שתיק הנוגע לזכויות להט"ב נידון בבית המשפט העליון בתוניסיה. בשנה שעברה, עורך הדין הגאה מוניר בעתור היה אחד מתוך 53 המועמדים לנשיאות המדינה, בבחירות הראשונות שנערכו בה מאז מהפכת האביב הערבי. ההתמודדות שלו נתפסה בידי רבים כצעד חשוב, אולם המתנגדים החריפים ביותר של בעתור היו פעילים להט"בים שהתנגדו לתמיכתו בנורמליזציה של היחסים עם ישראל. בסופו של דבר מועמדותו נפסלה, אם כי הוא מעולם לא אישר שהדבר היה קשור לנטייתו המינית.