משטרת לבנון מבצעת בחודש האחרון גל פשיטות על מוקדי מפגש של גברים הומוסקסואלים. הפשיטה הראשונה בגל הנוכחי בוצעה ב-9 באוגוסט בחמאם הטורקי 'אגא' בביירות ובמהלכה נעצרו 27 גברים. על פי דיווחים נערכו שתי פשיטות נוספות ביום 14 באוגוסט, ובסף הכול נעצרו 45 גברים.

הומואים בביירות, לבנון

"שישה מהעצורים שוחררו ביום חמישי (14 באוגוסט) בעוד 21 אחרים הועברו לכלא זחל", כתב העיתונאי דן יטאואר, העוסק בזכויות הקהילה הגאה בעולם, "16 מהעצורים ביקשו סיוע משפטי מארגון Helem, ארגון הסנגור הלהט"בי של לבנון, שמנסה לאסוף תרומות על מנת לשחררם בערבות. ביום חמישי בבוקר נערכה פשיטה נוספת ב'חמאם שחרזדה' הממוקם באחת השכונות של ביירות, לפני שפתח את שעריו לציבור, ובה נעצר עובד אחד".

בנוסף הגיעו דיווחים לא מאומתים על פשיטה נוספת על בית פרטי בעיר הצפונית טריפולי, שבו נפגשו גברים הומוסקסואלים, בה נעצרו 17 אנשים. צוות תחנת המשטרה חקר את העצורים ותיקיהם הועברו לתובע הכללי, בילאל דינאווי, וכעת הם ממתינים לאישומים.

"בסך הכל התביעה הכללית אינה מעוניינת בהאשמת העצורים ב'קיום יחסי מין לא טבעיים' לפי סעיף 534", הודיע דינאווי לארגונים הלהט"בים. יחד עם זאת, במקרה הספציפי הזה דינאווי אישר כי הוא עשוי לחייב את העצורים על סעיף 'חוסר צניעות ציבורית'.

התובע הכללי ציין כי לא בוצעו בדיקות אנאליות בעצורים משום שהגברים "הודו מיד במעשיהם", אך גם ציין שהוא יכול להורות על ביצועם בכל עת, "אם הוא רוצה". בדיקות אנאליות נעשות מעת לעת בלבנון, בניסיון להוכיח שהחשוד שנעצר הוא אכן הומו.

הומואים בביירות, לבנון
חמאם בו נעצרו הומואים

הקואליציה של חמש קבוצות התמיכה המשפטית קראה למשטרה ולתובע הכללי לכבד את כבודם של העצורים והביעה דאגה מהאפשרות של ביצוע בדיקות אנאליות, שספגו בעבר ביקורת על ידי ארגוני זכויות בינלאומיים כשהוגדרו כסוג של עינוי.

ד"ר חסן עבדסאמד, נשיא ההסתדרות הרפואית הלבנונית לבריאות מינית, אמר כי "הגברים שפוקדים את המקומות האלו הם בדרך כלל ממעמד הפועלים או עניים ולא יכולים להרשות לעצמם לצאת לחופשה הביתה או ללכת לבית מלון, ובטח שלא לשלם ערבות משמעותית. הם לעתים קרובות בתוך הארון ופעילות המשטרה חושפת את חייהם לסכנה, מפני שהמשפחות והקהילות שלהם יקבלו הודעה, והם בדרך כלל לא סובלניים כלפי הומואים".

"למה הרשויות מתמקדות בהומואים מסכנים? אם מדובר במבצע למען 'הגינות ציבורית' מדוע רק מוסדות אלה נבחרו?", תקף יוסף עון, פעיל זכויות להט"ב לבנוני. "המדינה שלנו מנסה לעשות ניצחונות דמיוניים מול הכישלון שלהם בתחומים אחרים. הם מוכנים לפגוע במיעוטים והומואים מפני שהם מסיטים את העניין הציבורי".