>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?  

נשיא גמביה יחיא ג'מה (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
גם אנחנו אוהבים אותך. יחיא ג'מה | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images
מדינה אפריקאית נוספת נכנסת לרשימה המפוקפקת של מדינות היבשת שהולכות והופכות מסוכנות לאזרחיהם הלהט"בים, עם הצהרותיו של נשיא גמביה יחיא ג'מה, אשר כינה את ההומואים "שרצים" וטען כי יש להתמודד אתם כמו שמתמודדים עם יתושים.

דבריו של ג'מה נאמרו בטלוויזיה הממלכתית לציון יום השנה ה-49 לעצמאותה של גמביה מבריטניה. ג'מה הבטיח כי יטפל בהומוסקסואלים "באופן אגרסיבי" והשווה את קהילת הלהט"ב למחלה.

בדבריו מצטרף נשיא גמביה לאוגנדה וניגריה שכבר נמצאות בתהליך של חקיקת חוקים הומופוביים נוקשים. "אנחנו נלחם בשרצים האלה הנקראים הומואים או גייז, באותה הדרך בה אנו נלחמים ביתושים מחוללי מלריה, אם לא בצורה אגרסיבית יותר", אמר ג'מה.

נשיא גמביה יחיא ג'מה (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
לא, אנחנו לא רוצים לגמביה | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

ג'מה, שתפס את השלטון בהפיכה בשנת 1994, כבר התייחס בעבר להומואים כאל איום על האנושות. הוא גם תאר את אנשי הלהט"ב כשטניים, אנטי אלוהים ואנטי אנושיים: "ככל שזה נוגע לי, ניתן להשוות להט"ב לצרעת, זיבה, חיידקים ושחפת. ולכל אשר משפיע לרעה על הקיום האנושי".

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קארי, הגיב לדברים בזריזות וכבר שלח מסר ברור וחד משמעי: "ארצות הברית מוטרדת מאוד מהשפה המטרידה שהשתמש בה הנשיא ג'מה. כל האנשים בעולם נוצרו שווים וצריכים להיות מסוגלים לחיות חופשיים וללא אפליות, וזה כולל אפליות על זהות ונטיה מינית. אנחנו קוראים לממשלת גמביה להגן על זכויות האדם של אזרחי גמביה, ואנחנו מעודדים את הקהילה הבינלאומית לשלוח מסר ברור שלצהרות מסוג כזה אין מקום בשיח הציבורי ושהן לא מתקבלות על הדעת".

בריטניה וכמה מדינות מערביות נוספות איימו לקצץ בסיוע לממשלות שיעבירו חוקים נגד להט"בים. אך ג'מה סרב להתרגש מהאיומים ואמר בתגובה כי ארצו תגן על ריבונותה ואמונותיה האסלאמיות, ואף הוסיף איום משל עצמו כשאמר: "אנחנו לא נקבל כל ידידות, סיוע או כל מחווה אחרת שמותנית בקבלת הומוסקסואלים או להט"ב, מכיוון שהם עכשיו הוטבלו על ידי הכוחות המקדמים אותם".