לפי דיווחים של הרשת הלהט"בית הרוסית, הגוף הראשון לדווח ולסייע לנפגעי רדיפות הלהט"בים בצ’צ’ניה 2017, גל חדש של רדיפות מתרחש כרגע בצ’צ’ניה, בדיוק שנתיים לאחר מעשי הזוועה של ראשית 2017. לפי דיווחי "רשת הלהט"ב של רוסיה", בגל הרדיפות הקודם ב-2017 שלושה אנשים נרצחו וכ-200 נלקחו בשבי, שם היו קורבנות לעינויים, הרעבה ואיומים. כעת, לפי דיווח שהתפרסם לראשונה בגרדיאן, קיים מידע על לפחות 40 גברים הומואים שנלקחו למחנה ריכוז חדש במדינה לשם עינויים. שניים מהם לא "לא שרדו את העינויים", מדווח איגור קוצ’טקוב, מנהל תכנית בארגון "רשת הלהט"ב של רוסיה", המסייעת לקורבנות הרדיפה.

מאז ראשית הרדיפות ועד היום, נמשכו מעצרים שרירותיים של גברים ונשים הנחשדים בהומוסקסואליות, אך בתדירות נמוכה יחסית. אולם נראה שהאירועים האחרונים מסמנים כיוון חדש בניסיון הרפובליקה המוסלמית "לנקות את הדם הצ’צ’ני". לפי הידיעות שברשות קוצ’טקוב, ב-29 לדצמבר נעצר אחד המנהלים של רשת אינטרנטית להט"בית. מעצרו הוביל לחשיפת מידע, שמות ואנשי קשר של הקהילה, שנפל לידי הרשויות. למרות שההוראה לא מגיעה ישירות מרמזן קדירוב, ראש הרפובליקה המוסלמית צ’צ’ניה, סביר להניח שהשלטון המקומי עומד מאחורי מעשי הזוועה של רשויות הביטחון הצ’צ’ניות. יחד עם זאת, קדירוב מעולם לא חזר בו מהצהרותיו כי הרפובליקה של צ’צ’ניה הינה ותישאר עוינת לקהילה הלהט"בית בתוכה.

קוצ’טקוב מאשים את מוסקבה, שלא עשתה מספיק כדי לעצור את הרדיפות בצ’צ’ניה. כזכור, משלחת חקירה נשלחה ממוסקבה למקום, אך יצאה משם ללא ראיות, ולמעשה נועדה לטיוח. הקו המשתיק של הממשל הרוסי המשיך בתואנות שונות. ראשית טענו שהחקירה לא העלתה דבר, שנית טענו שאף אחד מן העדים לא נחשף בעדותו, וכשזה קרה עם עדותו המחרידה של מקסים לופנוב, פטרו אותו כשקרן וסירבו לפתוח בהליכי חקירה נגד צ’צ’ניה. משהבין שרשויות רוסיה העמידו בפניו חומה, פנה לבית המשפט האירופאי לזכויות אדם, ברח מרוסיה, ובתגובה סומן כבוגד במולדתו.

>> תיעוד מצמרר: הצצה ראשונה לתוך מחנה הריכוז להומואים בצ'צ'ניה

המצב המורכב בצ’צ’ניה מאפשר את המשך הרדיפות. הרשת הלהט"בית הרוסית הוציאה קריאה דחופה לצ’צ’נים להט"בים לברוח ממקום מושבם, והציעה סיוע למילוט למקומות בטוחים יחסית ברוסיה ואף לחו"ל. עדיין, מעטים הצ’צ’נים הבוחרים להימלט.

יקטרינה סוקראינסקאיה, ראש המרכז לניתור ומניעת סכסוכים בארגון ה-OSCE, הארגון הבינלאומי הגדול בעולם לענייני ביטחון, מנסה להסביר את המצב בצ’צ’ניה. "אם לשאול מטבע לשון רוסי, זה כמו ארנב שמביט באנקונדה", היא אומרת, "צ’צ’נים להט"בים משותקים מאימה עד כדי כך שאינם מסוגלים לחשוב בהגיון, לתכנן אסטרטגיות הישרדות, ולהימלט".

אך זה לא הדבר העיקרי שמגביל את צעדיהם. ראשית, קיים החשש מרצח על כבוד המשפחה, והומואים ולסביות צ’צ’נים חוששים ליצור קשר זה עם זה או עם משפחותיהם מחשש שיתגלו. הרשויות היו יעילות במיוחד שנהגו להשפיל את העצורים בפני משפחותיהם, וידעו כי קיים חשש אמיתי לחייהם מידי קרובי משפחה הומופובים. אך לא רק זאת, "עיקרון העונש הקולקטיבי יושם ביד רחבה בצ’צ’ניה של השנים האחרונות", ממשיכה סוקראינסקאיה, "הם יודעים כי אם ימלטו, אחיהם, דודניהם, אבותיהם ולעיתים גם הנשים במשפחתם עלולים להפוך לקורבנות לזוועה".

>> נער צ'צ'ני הושלך אל מותו ממרפסת הקומה התשיעית - בידי דוד שלו

כדי לוודא שאף אחד לא ימלט מן הטיהור הצ’צ’ני, הממשל מנצל את יכולתו להשפיע על המודיעין הבינלאומי, ומכריז על כל פליט צ’צ’ני כטרוריסט מוסלמי. "לרוע המזל, מיד כשמופיעה המילה סוריה על צג המחשב ברשויות ההגירה הן נאטמות לכל פרטי המקרה", אומרת סוקראינסקאיה, "הם פשוט מגורשים במקום". בדצמבר האחרון, אחרי ציפייה ארוכה מאוד, הוציאו ה-OSCE דו"ח המפרט את ההפרה הבוטה של זכויות אדם בצ’צ’ניה. הדו"ח יאפשר לתביעות עתידיות של הרפובליקה הצ’צ’נית בבתי משפט בינלאומיים.