>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

נישואים גאים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רוב האמריקנים בעד נישואים גאים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
האם תמיכתו של הנשיא ברק אובמה תרמה לשינוי המפתיע או דווקא התגייסותם של תאגידים וחברות מסחריות? אולי מדובר בהתבטאותו של קלינט איסטווד או השינוי שחל בקרב 100 רפובליקנים? ואולי פשוט הגיע הזמן.

סקר חדש שפורסם על ידי הוושינגטון פוסט בשיתוף ABC מראה כי 58% מהאמריקנים מאמינים כי יש להפוך את הנישואים הגאים בארה"ב לחוקיים, כאשר רק 36% מתנגדים. מדובר בעליית שיא של 26 אחוזים מסקר דומה שבוצע לפני 8 שנים.

81% מהצעירים בעד נישואים גאים

הנסקרים נשאלו האם לדעתם יש לאפשר לכל מדינה לאשר או לדחות נישואים גאים בתחומה, או שיש לאשר נישואים לבני זוג מאותו המין בכל ארה"ב בהתבסס על החוקה האמריקנית. 64% מהנשאלים חשבו כי נישואים גאים כי יש לקבוע זאת בחוקה האמריקנית בעוד 33% ציינו כי יש לדון בנישואים גאים בכל מדינה באופן נפרד.

הסקר בוצע לקראת הדיונים בבית המשפט העליון בשבוע הבא, שידון ב"הצעה 8" המתנגדת לנישואים גאים בקליפורניה.

כצפוי, מהסקר עולה כי רב הדמוקרטים (72%) תומכים בנישואים גאים כמו גם חלד גדול מהעצמאים (62%), בעוד רק 34% מהרפובליקנים בעד זכותם של הומואים ולסביות לקשור את הקשר. יחד עם זאת, עדיין מדובר בעלייה של 18 אחוזים מסקר קודם שבוצע לפני 8 שנים. עוד עולה מהסקר כי רובם המכריע של צעירים מתחת לגיל 30 תומך בנישואים גאים (81%) ו-59% מהקתולים בעד. הפתעה נוספת נרשמה בקרב פרוטסטנטים אוונגליסטים. מתמיכה מועטה של 7 אחוזים בלבד בשנת 2004 גברה התמיכה בקרב קבוצה זו לשיא של 31% אשר הביעו תמיכה בנישואי גייז.

"הנתונים האחרונים מבטא את חיבוקם המדהים של האמריקנים בחופש להינשא. הוא אומר למחוקקים ולשופטים כי הגיע הזמן לסיים את האפליה בנישואים", אמר נשיא ארגון "החופש להינשא" אוון וולפסון.

בחודשים האחרונים הולכים וגוברים הקולות בארה"ב בעד נישואים גאים וזכויות להט"ב. לפני כשנה עשה ברק אובמה היסטוריה כשהיה לנשיא הראשון שהתבטא בגלוי בעד שוויון זכויות להומואים ולסביות. אמש (ב') פרסמה הילארי קלינטון סרטון ובו היא מביעה תמיכתה בנישואים של הומואים ולסביות. בסרטון שאורכו שש דקות, קלינטון מצהירה כי "חברי קהילת הלהט"ב הם אזרחים שווים ולכן מגיעות להן זכויות שוות ומלאות, וזה כולל נישואים חד מיניים". היא הוסיפה כי היא תומכת בנישואים חד מיניים, "באופן אישי אך גם באופן של מדיניות וחקיקה".

במקביל גופים ותאגידים גדולים הביעו תמיכתם בנישואי הומואים ולסביות. ביניהם אפל, גוגל, נייקי וחברות אחרות.