איילה ברייסון, אישה טרנסית בת 31 שהורשעה מוקדם יותר השבוע באונס שתי נשים, עוד כשהזדהתה כגבר בשם אדם גרהם, הועברה לכלא גברים, זאת לאחר שעד כה הייתה עצורה בכלא לנשים בסטירלינג סקוטלנד, כך דיווח הערב (חמישי) ה-BBC.

את המעבר שלה לכלא גברים ליוותה ההחלטה של השרה הראשונה של סקוטלנד מאז 2014, ניקולה סטרג'ן, שקבעה כי ברייסון לא יכולה להיות בכלא לנשים כי אי אפשר להחזיק שם אנס.

כשהתייחסה ישירות למקרה בפרלמנט הסקוטי אמרה סטרג'ן: "אנשים לא רומזים שנשים טרנסיות מהוות איום מובנה על נשים. גברים טורפים, כפי שתמיד היה המקרה, הם הסיכון לנשים. אין זכות אוטונומית לאישה טרנסית שהורשעה בפשע לרצות את עונשה בכלא לנשים, גם אם יש לה תעודה שמכירה בשינוי המגדרי שלה".

גזר דינה של ברייסון עתיד להינתן בחודש הבא על שני מקרי אונס שביצעה ב-2016 וב-2019, אחרי שהורשעה ביום שלישי האחרון. אם תישלח לכלא, זו תהיה הפעם הראשונה שבה אישה טרנסג'נדרית תישלח למאסר על אונס נשים בסקוטלנד, כך על פי ההערכות. אלא שהמיקום של ברייסון בזמן ריצוי העונש מעורר דיונים נרחבים, כשחששות מועלים לגבי אסירות אחרות.

הכל החל לאחר שהפרודה של ברייסון, שונה גרהם בת ה-31, אמרה ל"דיילי מייל" שיש לה "הרבה סימפתיה לאנשים טרנסים אמיתיים", אך הוסיפה שהמהפך המגדרי של בן זוגה לשעבר זה ניסיון ל"תשומת לב" ורמאות בפני הרשויות. "הוא לא אמר לי אפילו פעם אחת משהו על זה שהוא מרגיש בגוף הלא נכון או משהו כזה", אמרה פרודתה של ברייסון. לדבריה ברייסון התעללה בה כשהיו בזוגיות.

במהלך משפטה, ברייסון טענה שהיא ידעה שהיא טרנסג'נדרית בגיל ארבע, אבל לא קיבלה את ההחלטה על השינוי עד שהייתה בת 29. לאחרונה, סיפרה, החלה לקחת הורמונים והיא כמהה לעבור ניתוח שישלים את השינוי המגדרי שלה. עוד היא אמרה שב-2016 היא "התקשתה עם המיניות וחוותה בעיות רגשיות".

בחודש שעבר העביר הפרלמנט הסקוטי חקיקה שמטרה להקל על אנשים לשנות את המין המוכר שלהם על פי חוק, אלא שהשרה הראשונה סטרג'ן אמרה שהשינויים לא יחולו על ברייסון. הצעת חוק שתקדם רפורמה להכרה מגדרית נחסמה על ידי ממשלת בריטניה בגלל פוטנציאל ההשפעה שיש לה על חוקי השווין שחלים ברחבי סקוטלנד ואנגליה.