> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה במומביי (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
גאים בהודו | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
בסוף השבוע האחרון נערך מצעד הגאווה השביעי בהודו ונחשב להצלחה גדולה, בלשון המעטה. לפי הערכות המארגנים, כ-5,000 איש צעדו בשבת אחר הצהריים ברחובות העיר מומבי, כשהם נושאים שלטים בעד השיוויון ונגד החלטת בית המשפט במדינה להוציא את ההומוסקסואליות מחוץ לחוק.

פאלאב פאטאנק, ממארגני המצעד ומנהל שירותי HIV ב-Humsafar Trust, ארגון מבוסס של קהילת הלהט"ב מומבאי, אמר כי "מומבאי התעוררה לעובדה שיש לה אזרחים להט"בים. היום חברי קהילת הלהט"ב יותר מלאי תקווה מבעבר ומוכנים להילחם עד הסוף על זכויותיהם ולהתעמת עם פוליטיקאים".

המצעד נערך בצל התדרדרות היחס אל הקהילה הלהט"בית במדינה, לאחר שבדצמבר האחרון הפך בית המשפט העליון ההודי את החוק שאושר במדינה ב-2009 וקבע כי הומוסקסואליות היא חוקית. בהחלטתו קבע בית המשפט כי יחסים בין בני זוג מאותו המין הינם עבירה פלילית, וכי כל העובר על החוק צפוי לקנס - ולעונש של עד 10 שנות מאסר.

מצעד הגאווה במומביי (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
רקדו כאילו אין מחר | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

הנוכחות הכפילה את עצמה פי 16

במצעד הגאווה הקודם שנערך בעיר בפברואר שנה שעברה, צעדו רק כ-300 בני אדם. גם אז ראו המארגים הישג בכמות הצועדים, בהתחשב בעובדה שזו הייתה רק השנה הרביעית בה הייתה ההומוסקסואליות חוקית. כנראה שהחלטת בית המשפט בחודש דצמבר האחרון להוציא את ההומוסקסואליות מחוץ לחוק, גרמה ללהט"בים רבים ותומכיהם את התחושה שיש עבור מה לצעוד, והם יצאו לרחוב בהמוניהם.

כפי שאמר אשוק שורת קאבי, אחד מחלוצי זכויות הומואים של הודו בראיון לDNAnewspaper של הודו: "הקפיצה במספרי הצועדים השנה היא השתקפות של הכעס והפגיעה של הקהילה על הפיכת ההומוסקסואליות ללא חוקית".

"אם בתי המשפט חושבים שהם יכולים לטאטא אותנו ולהתייחס אלינו כמו אזרחים סוג ב', הם צריכים לראות איך בסופו של דבר הם נתנו לתנועה זריקת עידוד שתעזור לתנועה הזו לגדול ולהצליח".