חלון הראווה של חנות הלבשה תחתונה הוא לא בדיוק מקום סביר לאמירה פוליטית, אבל חנות הדגל של רשת ES collection במערב הוליווד, בבעלותו של הישראלי ניר זילברמן, ידועה בחיבתה למחאות חברתיות באמצעות חלון הראווה.

רשת ES collection מתמחה בהלבשה תחתונה, בגדי ים ובגדי ספורט לגברים, ופופולרית מאד בקרב ההומואים בארצות הברית וברחבי העולם, מה שמאפשר לזילברמן עצמו להציג בחלון הראווה מאבקים הקשורים לקהילה זו. אחרי שלפני כמה חודשים הציבה החנות (הנקראת גם "L.A. Jock") בחלון הראווה בובה בתלבושת מחנה ריכוז כדי למחות את הפרת זכויות האדם ברוסיה, עכשיו מופיעה בחלון הראווה של החנות בובה החיה עם HIV.

בובת נשא HIV בחלון ראווה
"יום האיידס העולמי הוא כל יום" | צילום: queerty.com

הבובה (ממין זכר) לבושה בחלוק בית חולים ומחוברת לבלון חמצן ואינפוזיה. בהחלט תמונה שגורמת לך לעצור ומוכרת מאוד להומואים בגיל מסוים. ליד הבובה מופיע השלט ועליו הכיתוב "יום האיידס העולמי הוא כל יום". היא הוצבה בחלון הראווה לקידום עצרת שמתכנן זילברמן, שמטרתה לכבד את הנפטרים ולתמוך באלה שחיים עם HIV / איידס. העצרת היא חלק ממאבקו המתמשך של זילברמן למען אנשים החיים עם HIV, שהחל בגלל מקרה אישי ששינה את תפיסת עולמו:

"הלכתי לארוחת ערב פסח עם החברים הישראליים שלי", מספר זילברמן, "השולחן היה מדהים עם פרחים, ועליו הייתה בין היתר צלחת נייר אחת, כוס נייר וסכו"ם מפלסטיק. ליאורה, 'חברה' שלי, אמרה לי שזה בשבילי. אמרתי לה שאין לי HIV ויצאתי מביתה, עד היום אני לא מדבר איתה. נסעתי חזרה הביתה בוכה כמו ילד בן 4 וזה שינה את חיי. התחלתי לארגן אירועים, תצוגות אופנה, מסיבות גדולות וקטנות כדי לאסוף כסף לאנשים החיים עם HIV / איידס. לקחתי את החברים האמיתיים שלי לבקר בבתי חולים כדי לחבק ולרקוד עם אחינו ואחיותינו החיים עם HIV, הבאנו בלונים ופרחים רק כדי לראות עוד חיוך אחד. זה לא תמיד היה קל, אבל לא אכפת לי. אני רוצה להפוך את העולם למקום טוב יותר עבורם".

בובת ניצול שואה בחלון ראווה
נאבק באמצעות החלון. בובת ניצול השואה | צילום: queerty.com

לאחר שקיבל לא מעט ביקורות על אופן הצגת נשאי ה-HIV כחולים ומסכנים, הסביר זילברמן את הרעיון שעומד מאחורי עיצוב חלון הראווה: 

"החלון הימני מציג את שנת 1983, בה איידס / HIV היה שווה מוות. רופאים ואחיות מסרבים לעזור לאנשים החיים עם הנגיף, כל העולם מאשים את ההומואים בזה - הבושה, הסטיגמה, לא מאפשרים לילדים ללכת לבתי ספר בגלל זה. אין תרופה אמיתית ואנשים מתים בכל יום"

"החלון שמאלי מציג את שנת 2014, בה HIV עדיין קיים, אבל שווה חיים. לא חיים קלים, אבל אנשים חיים. יש להם חלומות וחזון. ועדיין יש גברים, נשים, בני נוער וילדים צעירים בכל הצבעים, בכל הגילאים ומכל הדתות, המאבדים את חייהם לאיידס. תאהבו את עצמכם וגשו להיבדק, אתם חייבים לדעת את הסטטוס שלכם. תהיו בטוחים וגאים בעצמכם, עם או בלי HIV".

עוד ב-mako גאווה: