>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

"שני הצדדים יצטרכו לוותר". אורן (צילום: חדשות 2)
"ישראל נאבקה למען זכויות להט"ב לפני 1967". האמנם? | צילום: חדשות 2
הפעילים האנטי-ישראלים ניסו להביא לביטול ההחלטה לשים במרכז סדר היום של הכינוס השנתי של פורום השוויון את הקהילה הגאה בישראל – וכשלו במשימתם. אולם, נראה כי אם הם לא הצליחו להביך את המדינה, הרי ששגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, סיפק את הסחורה. בראיון לעיתון מטרו בארצות הברית, אמר אורן כי מדינת ישראל נאבקה למען זכויות הומואים עוד לפני שנת 1967.

>> שגריר ישראל בארה"ב: "ישראל - גן עדן לקהילה הגאה"

ההבטאות המביכה של אורן באה לאחר שהכתבת שאלה אותו מה יש לו לומר לאלה שמבקרים את העיסוק של הכינוס בישראל.

"ישראל נאבקה למען זכויות הומואים עוד לפני מלחמת 1967", אמר אורן. "אפילו כאשר מחבלים פוצצו את האוטובוסים ובתי הקפה שלנו, היה שוויון להומואים".

פעילים בקהילת הלהט"ב הגיבו בתרעומת על הדברים. "יש דרכים יותר אפקטיביות לשכתוב ההיסטוריה, מאשר לשלוף מהכובע הצהרות שאין להן שום תימוכין", אמר יו"ר ארגון שישה צבעים, ברוך אורן.

פעיל בקהילה הגאה בבאר שבע: "למה לא אמרו לי שאני בגן עדן?"

משה מחלב, פעיל ותיק בקהילה הגאה בבאר שבע, ביקר בחריפות את דבריו של אורן במטרו, כמו גם את דבריו בכינוס עצמו, לפיהן ישראל היא "גן עדן לקהילה הגאה".

"למה אף אחד לא אמר לי שאני בגן עדן?", שאל מחלב בציניות. "מדבריו עולה תמונה כאילו כל מדינת ישראל היא תל אביב. כדאי שיבוא לכאן, לבאר שבע, למקומות נוספים בפריפרייה. שיראה איך נערים הומואים נלחמים יום יום על היציאה שלהם מהארון, שיראה איך מערכת החינוך לא עושה שום דבר כדי שיפסיקו להציק לנערים אם הם מתנהגים בצורה 'נשית מדי'".

לדבריו של מחלב, הדבר הכי מקומם שאמר אורן, היה על מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים. אורן אמר בנאומו: "ממשלת ישראל לא נכנעה ללחצים עצומים של גורמים דתיים, והתירה לקיים את מצעד הגאווה בירושלים, תחת הגנה של כוחות משטרה, והמצעד היה הצלחה גדולה".

מצעד הגאווה בירושלים. ארכיון (צילום: AP)
תומכים במצעד הגאווה בירושלים? | צילום: AP
"בזכות ממשלת ישראל אנחנו צועדים?! הלוא אנחנו בשיניים נלחמנו אל מול ממשלה שנתנה גיבוי להסתה, אל מול משטרה שנכנעה ללחצים פוליטיים וניסתה למנוע את המצעד בכל מחיר ושרים בממשלה שהסיתו לאלימות.

"אם לא בג"ץ והמאבק העיקש של הפעילים בבית הפתוח, היה נוצר תקדים מסוכן שבו הממסד יכול להחליט על מה יפגינו. המצעד היה הצלחה גדולה למרות הכניעה המבישה של הממשלה להסתה, לא בזכותה של אותה ממשלה".

"הוא פוגע באמינותה של ישראל ומתדלק את המתנגדים לה בחו"ל"

גם בתאים הגאים שבצד השמאלי של המפה הפוליטית לא חסכו ביקורת מהשגריר אורן. "חבל ששגריר ישראל בארצות הברית עושה שימוש בפרטים שגויים לגבי הקהילה הגאה בארץ, בבואו לעשות יחסי ציבור למדינה", אמר דן סלייפר, מראשי החוג הגאה של מפלגת העבודה. "בסופו של דבר הוא פוגע באמינותה של ישראל ומתדלק את המתנגדים לה בחו"ל".

משה מחלב (צילום: תומר ושחר צלמים)
משה מחלב | צילום: תומר ושחר צלמים
יו"ר פורום גאוּת במרצ, דרור מזרחי: "נראה שבמקום ספרי ההיסטוריה, שגרירנו בארצות הברית קרא ספרי מדע בדיוני, כי אין שום דרך אחרת להסביר את הדברים ההזויים שאמר בעיתון.

"הקהילה הגאה, לאורך השנים, ניהלה מאבקים עקובים כדי להשיג את מעט הזכויות שיש לה היום. נמאס לנו שמשתמשים בנו כפרופגנדה רשמית של מדיניות החוץ הלקויה של ישראל, תחת שרביטו של אביגדור ליברמן. מוטב ששרי הממשלה יעסקו בקידום זכויות הלהט"ב בישראל, ידברו פחות ויעשו יותר".

"השגריר לא ניכס למדינה את המאבקים וההצלחות של הקהילה"

מי שיוצא דווקא להגנתו של אורן הוא יו"ר האגודה למען הלהט"ב, שי דויטש, שהשתתף בעצמו בכינוס של פורום השוויון.

"אני לא קראתי את העיתון", אמר דויטש בשיחת טלפון מפילדלפיה. "אני יכול לומר שגם בשיחה האישית שלי איתו וגם בנאום שהוא נתן, נקודת האור המרכזית מבחינתי היא שהוא לא ניכס למדינה את המאבקים וההצלחות של הקהילה הגאה. הוא נתן כאן מענה חזק מאוד לטענות על PinkWashing".

לדבריו של דויטש, אורן שיבח דווקא את הפעילים של הקהילה ואת ארגוני זכויות הלהט"ב. "כמובן שהוא שיבח את המדינה שלנו, בהיותה מדינה דמוקרטית, שהארגונים הפלסטינים למען זכויות להט"ב פועלים משטחה.

"אבל הוא לא לקח קרדיט בשם המדינה על שום דבר, וגם לא ניסה לייפות שום דבר. נהפוך הוא, הוא דווקא סיפר על מאבקים של יחידים ועל כך שבזכות בית המשפט יש לקהילה זכויות. הנאום שלו השאיר בי רושם גדול מאוד".

הוא כן ניכס לממשלת ישראל את מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, כאילו בזכות חסדיה הוא מתקיים.

"אני לא יודע לאיזו שנה הוא התייחס. העובדות בשטח מעידות שאנחנו אכן צועדים בירושלים".

הוא אומר שהממשלה לא נכנעה ללחצים ואומר מפורשות כי היא התירה את קיום המצעד, למרות שפועל זה לא נכון.

"זאת פרשנות לשונית. בסופו של דבר המצעד הותר והתקיים. זה לנסות לחפש בקטנות. בסך הכל ראינו פה את דיפלומט הכי בכיר שלנו שמגיע לנאום בכנס כזה. זה כבוד גדול עבורנו".

עד מועד פרסום הידיעה לא התקבלה תגובתה של שגרירות ישראל בוושינגטון

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה