באיחור לא כל כך אופנתי, מתכונן הבנק המרכזי במצרים בימים אלה להשיק את השטרות החדשים של 10 ו-20 לירות מצריות, העשויים מפולימר. חשיפת העיצוב בתחילת החודש משכה לא מעט תשומת לב וביקורת רבה, אחרי שגולשים רבים ברשתות החברתיות זעמו על העובדה שעל גבי השטרות מוטבעים צבעי הקשת על מסגד. 

רבים טענו כי מעצב השטרות ניסה בדרך חתרנית לקדם זכויות להט"ב במצרים השמרנית. "זו שערוריה גדולה וחטא", כתב אחד הגולשים. "הממשלה, הבנק המרכזי ומשרדים ממשלתיים נוספים אחראים למעשה המביש הזה, ששם דגל של הומואים על מסגד בשטר הלאומי שלנו. הם חייבים לתקן את זה ולפרסם התנצלות". 

מגיבים אחרים מתחו ביקורת על כך שעל השטרות מופיע מסגד אל פתאח אל עלים החדש, שנבנה ב-2019 בתמיכתו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, "כאילו אין לנו מאות מסגדים היסטוריים חשובים אחרים".

מעצר גברים שבילו בסאונה, 2015 (צילום: OHAMED EL-SHAHED/AFP, GettyImages)
מעצר גברים שבילו בסאונה, מצרים 2015 | צילום: OHAMED EL-SHAHED/AFP, GettyImages

הומוסקסואליות אמנם לא נמצאת מחוץ לחוק במצרים, אבל רוב הציבור, כ-95 אחוזים מתוכו, תופס אותה כ"לא מוסרית" ומאמין שאין לקבל אותה. תושבים רבים קראו להחרים את השטרות "הגאים", מה שהוביל הבנק המרכזי לעדכן את כלי התקשורת כי המטרה היחידה של צבעי הקשת על גבי השטרות היא למנוע זיופים. בנוסף, מסרק הבנק כי העיצוב שפורסם הוא ראשוני ואינו סופי.