>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מיט רומני על הדוכן (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
מסוכן לקהילה הגאה? מיט רומני | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

בעוד פחות מחודש יסורו אזרחי ארצות הברית לקלפיות, ויחליטו האם לתת לנשיא ברק אובמה לכהן ארבע שנים נוספות או לבחור במועמד הרפובליקני מיט רומני. חברי קהילת הלהט"ב צפויים לתמוך בהמוניהם בנשיא אובמה, שהוכיח את מחויבותו העמוקה לשוויון זכויות ולמאבק בהומופוביה. אם עד כה נראה היה שמצבו של אובמה טוב, הרי שהסקר האחרון, המנבא ניצחון לרומני, נותן סיבה אמיתית לחשש.

מעבר לרצון העז לבחירתו של אובמה, שתביא להמשך התנופה בשיפור מצבה של קהילת הלהט"ב, קיים חשש עמוק מבחירה במועמד הרפובליקני. מיט רומני הוא לא סתם רפובליקני שמרן, הוא נוצרי מורמוני אדוק. למרות זאת, הוא מקפיד להבהיר כי הוא מכיר בזכויותיהם של ההומואים לחיות בכבוד ובשוויון.

עם זאת, רומני מתנגד בחריפות לנישואים בין בני אותו מין, וכבר הצהיר כי אם ייבחר, יכניס תיקון לחוקה שיאסור על נישואים כאלה. מדובר יהיה בצעד גדול מאוד אחורה, לאחר ששמונה מדינות כבר מנהיגות נישואים גאים, ועוד כמה מדינות בדרך לשם. רומני גם הבהיר כי הוא מתנגד לאימוץ ילדים על ידי זוגות בני אותו מין.

סגנו הקיצוני של ראיין – מאמין שזכויות באות מאלוהים

בעוד רומני מנסה לשדר ממלכתיות, מועמדו לסגן הנשיא, פול ריאן, לא מתבייש לתקוף חזיתית את הקהילה הגאה, ואף אמר: "הזכויות שלנו באות מאלוהים – לא מהממשלה".

יומיים לאחר בחירתו הבהיר כי יפעל להחזרת "לא נשאל, אל תספר" – האיסור על חיילים לצאת מהארון. לאחר לחץ מאנשי הקמפיין של רומני, חזר בו מהצהרה זו, אך לא הפסיק לתקוף את אובמה על ביטול התקנה.

בקמפיין של רומני ישנה גם הסתייגות מנושא המאבק בבריונות, כאשר אנשיו טוענים בפרויקט It Gets Better של דן סבאג' יש משום "עידוד" הומוסקסואליות.

אמריקה בוחרת. מחר (öéìåí: AP)
טוב בעימותים, רע לקהילה. מיט בומני וברק אובמה בעימות הראשון לקראת הבחירות | öéìåí: AP

האופן שבו מתייחס הקמפיין לזכויות להט"ב הפריע מאוד גם לריצ'ארד גרנל, הומו מחוץ לארון, ששימש הדובר של רומני לענייני ביטחון לאומי ומדיניות חוץ. גרנל התפטר מתפקידו, לאחר שחש כי הוא אינו יכול להיות שותף לקמפיין שאינו תומך בזכויות להט"ב.

האם יבוטל האיסור על "טיפולי המרה"?

בשבוע שעבר הפכה קליפורניה למדינה הראשונה בעולם שאוסרת על "טיפולי המרה" – שם קוד לניסיונות לשכנע בעיקר בני נוער כי ניתן באמצעים טיפוליים ותרופתיים "להפוך" אותם לסטרייטים. בסביבתו של רומני תקפו בחריפות את החוק הקליפורני החדש, וכעת חוששים בקהילת הלהט"ב כי בשם "חופש הדת", יפעלו רומני וראיין לביטולו של החוק.

על מנת להבהיר: "טיפולי המרה" נחשבים ללא אתיים ומזיקים על ידי ארגוני הפסיכולוגים והפסיכיאטרים המובילים בעולם, כמו גם ארגון הבריאות העולמי.

מרבית המחקרים שנעשו בנושא הוכיחו כי "טיפולים" אלה הם בלתי יעילים, ובמעט המקרים שהוצגו כמקרי הצלחה, חזרו ה"מטופלים" להימשך אל בני מינם. לעומת זאת, כמעט לכל מי שעבר את התהליך נגרם נזק נפשי ולעתים אף פיזי בלתי הפיך.

יוזם החוק החדש, הסנאטור טד לוּ מהמפלגה הדמוקרטית, כתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "מדובר בהליך מסוכן, המוביל לדיכאון עמוק, תחושת אשמה ואף להתאבדויות".

"יש יותר מדי אנשים בארה"ב שנרתעים מאינטלקטואליות"

"אם תקופתו של ג'ורג' בוש נחשבת לפרק שחור במאבק של הקהילה הגאה, הרי שרומני מפחיד אותנו עוד יותר", אומרת שאמיקה ג'ונסון מהברית ההומו-סטרייטית נגד הומופוביה, בראיון לרשת אי-בי-סי. "בארבע השנים האחרונות הייתה התקדמות כל כך גדולה בנושא זכויות אדם וזכויות להט"ב, ובחירה ברומני תביא את כולנו שמונה שנים אחורה".

לדבריה של ג'ונסון, הבעיה נעוצה בכך שהחברה האמריקנית חצויה בין אנשים מאוד ליברלים לבין אנשים מאוד שמרנים.

"יש יותר מדי אנשים בארצות הברית שבאמת ובתמים נרתעים מאינטלקטואליות", אמרה ג'ונסון. "אחרי שאובמה אמר כי הוא שואף לכך שכל בני הנוער באמריקה יהיו בוגרי אוניברסיטה, התגובה בקרב רבים מהרפובליקנים הייתה: 'איזה סנוב'. אני הייתי בהלם".

האשם היחיד: אובמה עצמו והופעתו המגושמת בעימות מול רומני

אם יש את מי להאשים במהפך בסקרים, הרי שזהו אובמה עצמו, שנתן הופעה מגושמת אומללה בעימות שנערך בשבוע שעבר.

The Daily Show with Jon Stewart
Get More: Daily Show Full Episodes,Political Humor & Satire Blog,The Daily Show on Facebook

תומכי אובמה שצפו ב"דיילי שואו" עם ג'ון סטיוארט, בוודאי סיננו קללות אל עבר המסך. סטיוארט מציג את את טענותיו של רומני – ומציג במקביל את העובדות. ונשאלת השאלה: למה לעזאזל אובמה לא הפריך את דבריו?

"תנו לי לראות אם אני יכול למלא את שתי הדקות המוקצבות כדי למצוא תשובה יותר אפקטיבית", אומר סטיוארט, ואז קורא בקול: "שקרן! שקרן!" בווריאציות שונות במשך שתי דקות.

>> בחירות בצרפת: הקהילה הגאה אופטימית