רבים מפחדים לחיות את חייהם במלואם, ללכת בעקבות החלום, להיות מי שהם. אבל לא פיה מרטל, אמנית טרנסג'נדרית שנולדה עם "תסמונת נסיגת הזנב" הנדירה שפגעה בעמוד השדרה והותירה אותה בלי רגליים.

אין תמונה
"אני לא פריקית, היה לי מספיק" - פיה מרטל אוהבת את מי שהיא

פיה מרטל, או בשמה הבימתי 'דיוה האני בי', הפכה לסנסציה ויראלית בחודשים האחרונים, עם סרטונים מרגשים, מצחיקים ובעיקר יצירתיים שהעלתה ביוטיוב בה היא מבצעת שירים של מריה קארי וליידי גאגא, מספרת על ההתמודדות שלה ועל חיי היום יום.

הזמרת והאמנית הייחודית נולדה עם "תסמונת נסיגת הזנב" – תופעה ייחודית שגרמה לעמוד השדרה והרגליים שלה לא להתפתח כראוי ברחם, אבל בגיל צעיר הבינה מי שהיא ומה שהיא רוצה לעשות בחיים: להיות כוכבת.

היא נעזרה במחשב שנקנה לה על ידי משפחתה, והחלה ליצור ולערוך קטעי וידאו וסרטונים מחיי היום יום המתארים את ההתמודדות אותה היא חווה בחיי היום יום, כמו ללכת בקניון הומה אדם על הידיים, למשל. את הסרטונים היא העלתה לרשת והפכה מהר מאד לדבר החם הבא.

ההורים אמרו שהם רק רוצים שתהיה מאושרת

פיה תמיד ידעה שהיא אישה, תמיד הייתה נשית והתעניינה בתחומים של נשים. "הרגשתי שאני תמיד ילדה, תמיד התעניינתי בעניינים של בנות. זה לא כמו שהגעתי יום אחד ואמרתי 'בא לי להיות אישה', היא אומרת להאפ-פוסט, מגזין חדשות ובידור ברשת לקהילה הגאה.

כשהחלתי עם הסרטונים ושמתי איפור, הבנתי שאני אוהבת את זה, אני אוהבת להיות חופשייה להיות אישה, כמו שאני. אמרתי למשפחה שלי שאני רוצה לעבור את התהליך, והם היו כל כך תומכים".

את היום בו החליטה לספר למשפחה היא זוכרת כיום חיובי ומאושר בחייה. "זה היה עוד יום רגיל, המשפחה הכינה ארוחת ערב והרגשתי שאני חייבת לדבר איתם. אמרתי לכולם במטבח 'אני טרנסג'נדרית'. התגובה הייתה מדהימה. כולם במשפחה הקרובה אמרו לי שלא אכפת להם מה אני עושה בחיים, העיקר שאני מאושרת".

הקושי דווקא הגיע מהמשפחה המורחבת שלא קיבלה את השינוי. הדודים והדודות של פיה לא אהבו שהיא לובשת בגדי בנות ומתנהגת באופן "נשי". פיה החליטה שהיא לא חיה בשביל לרצות אחרים, היא חיה בשביל עצמה. "בהתחלה הייתי עצובה, אבל מהר מאד הבנתי שאני לא כאן בשביל אף אחד אחר, אלא חיה את החיים שלי".

"אני לא פריק – היה לי מספיק"

"התחלתי ליצור קטעי וידאו בשנת 2008. קיבלתי מחשב לפטופ מתנה מהסנדקית שלי. התחלתי לחקור את המחשב, וגיליתי את המצלמה ואת הרשת" היא אומרת. מייד התחלתי לצלם את עצמי וליצור קטעים מוזיקליים".

מרטל תמיד העריצה את מריה קארי, ביונסה, אבל בעיקר את ליידי גאגא.

"היא לא מפחדת להיות מי שהיא. היא אומרת את דעתה ולא מעניין אותה מה יגידו", אומרת פיה כשנשאלת מדוע היא מעריצה דווקא את הגאגא. "היא שרה שירים על כמה שזה בסדר להיות מי שאתה ומה שאתה רוצה להיות, היא מקור השראה לכולם".

פיה מוסיפה כי אם תפגוש בליידי, היא חולמת לתת לה את החיבוק הכי חם בעולם. "היא ככל הנראה היוצרת שעומדת הכי קרוב לקהילה הגאה בעולם, תומכת ועוזרת. אני אודה לה על העזרה ועל האומץ שיש לה להגיד את מה שהיא רוצה בלי לפחד".

בנוגע לביצוע לשיר של ליידי גאגא "Hair", שהעלתה לאחרונה ליוטיוב, כי "המילים של השיר נגעו בי ממש. 'היה לי מספיק – אני לא פריק. אני רק רוצה להיות מי שאני ולאהוב את עצמי בשביל מה שאני'. 


התמיכה לה זכתה מהמשפחה הקרובה לא מנעה מרבים אחרים להעליב אותה ולפגוע בה. "למזלי הייתה לי משפחה שתמכה ועזרה לי, אבל המון אנשים לאורך הדרך קראו לי בשמות וצחקו עליי, עדיין צוחקים. השיר הזה הוא ממש המנון: אני מי שאני ומה שהשיער שלי.

הקריירה של פיה בנסיקה, והיא זוכה למעריצים רבים ששולחים לה הודעות ומצייצים ברשת לכבודה."כותבים לי כל כך הרבה אנשים שאוהבים את השירים, הקלפים ואת הסרטונים שלי בקניון, חיה את החיים שלי. 'זה טוב מאד שאת לא מפחדת לחיות את החיים של', הם כותבים וכותבים הודעות חמות בלי סוף. הם יותר מסתם מעריצים, הם כמו משפחה בשבילי".

אבל נראה שלמרות היחס החיובי וההערצה הגדולה לה היא זוכה, היא עדיין נתקלת ביחס שלילי. "אני מקבלת הודעות שליליות ומעליבות כל יום בפייסבוק, ביוטיוב. הרבה אנשים גם לא אוהבים את מה שאני עושה, אני יודעת. כותבים לי שאני לעולם לא אהיה אישה, שאני בן, שאני טיפשה – אבל לא אכפת לי, אני חיה את החיים שלי".

>> 

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?