>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הדאלי לאמה (צילום: MANAN VATSYAYANA, GettyImages IL)
אוקיי? אוקיי. הדאלי לאמה | צילום: MANAN VATSYAYANA, GettyImages IL

תפנית מפתיעה בעלילה: הדלאי לאמה, המנהיג הרוחני של הבודהיזם ומנהיגה הפוליטי של טיבט, התייחס לראשונה ישירות בראיון לסוגיית השוויון בנישואים, ואר שזה "OK", ושמדובר ב"עניין אינדבידואלי". שזה מפתיע, כי רק בחודש שעבר אמר שמבחינתו, יחסי מין הומוסקסואלים הם "התנהגות לא טבעית" עבור בודהיסטים, אבל לא עבור אנשים אחרים שצריכים לעשות מה שהם מאמינים". 

המנהיג בן ה-78 מצא את עצמו תחת לחץ בזמן ראיון ללארי קינג בשבוע שעבר, ולבסוף אמר ש-nonbelievers, כלומר אנשים שאינם בודהיסטים, צריכים להרגיש חופשי לעסוק בכל פעילות מינית שהם חפצים בה - "כל עוד זה בטוח, ובהסכמה מלאה".

בנוסף, גינה הדאלי לאמה כל ביריונות והתעללות כלפי להט"בים, ואמר כי "זה שגוי, זו הפרה של זכויות אדם". לאחר מכן אמר מפורשות כי זוגות חד מיניים צריכים להיות חופשיים להינשא זה לזה, היכן שהדבר חוקי: "זה תלוי בחוקי המדינות", אמר. "אני חושב ששוויון זכויות בנישואים זה בסדר, אני חושב שזה עסק אינדבידואלי של כל אחד ואחד. אם שני אנשים באמת מרגישים כך כי זה יותר פרקטי או משביע רצון, ושניהם מסכימים לזה במלואם, אז בסדר".

כשנשאל לגבי החוקים האנטי-הומוסקסואלים ברוסיה לעומת העלייה במספר המדינות בארה"ב שמתירות נישואים גאים, הוא הודה שלדעתו "מסורות" צריכות להיות מוגנות. "אני חושב שזה עניין אישי. אנשים שמחזיקים באמונות או שיש להם מסורות מיוחדות, צריכים לנהוג בהתאם. כמו שבבודהיזם יש הרבה צורות של התנהגות מינית לא נאותה, אנשים ללכת אחרי מה שהם מאמינים בו".