ג'נה טלקובה (צילום: צילום מסך מאתר MSNBC)
יותר אישה מזה? ג'נה טלקובה | צילום: צילום מסך מאתר MSNBC
ה- GLAAD (הברית ההומו-לסבית נגד השמצה), הודיעה היום: בעקבות הסערה שעוררה הדחתה של הדוגמנית הטרנסג'נדרית, ג'נה טלקובה, מתחרות מיס יוניברס, תשונה המדיניות של התחרות ותאפשר לשנים טרנסג'נדריות לקחת חלק באירוע הנוצץ. במקביל הודיעה טלקובה, כי תממש את זכותה ותחזור לתחרות.

"היא לא אישה טבעית"

בשבועות האחרונים עלה לכותרות סיפורה של טלקובה, שנאלצה לוותר על השתתפותה בתחרות מיס קנדה בשל חוק של התחרות, שאינו מותיר לנשים שנולדו במין הלא נכון לקחת חלק בתחרות היוקרתית.

בעקבות כך, פנו ארגונים רבים ברחביה עולם ובראשם ה- GLAAD למארגני התחרות בדרישה לשנות את המדיניות ולהחזיר את טלקובה כאישה מן המניין.

ג'נה טלקובה (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
פתחה את הדלת לנשים טרנסג'נדריות בעתיד | צילום: אימג'בנק/GettyImages

טלקובה זכתה בתחרות מלכת היופי של ונקובר, העיר בה נולדה, ונשלחה לייצג את העיר השמינית בגודלה בקנדה שנמצאת בפרובינציית קולומביה הבריטית. יחד עם זאת, עם התקרב מועד התחרות, גילתה מנכ"ל הארגון בקנדה, דניס דווילה סרטון ביוטיוב, בו התברר כי טלקובה התמודדה בשנת 2010 בתחרות מיס אינטרנשיונל טרנסג'נדר. כתוצאה מכך, מסרה דווילה כי היא מסירה את מועמדותה של טלקובה מהתחרות "כי היא לא אישה טבעית".

מודים לליגה נגד השמצה

תחילה מסרו מארגני התחרות, כי רק במידה וטלקובה תוכיח כי היא מוכרת כאישה ברשויות בקנדה, יתאפשר לה לחזור לתחרות, אך היום נודע, כי בעקבות התעקשותה של טלקובה והתערבותם של GLAAD וארגונים רבים נוספים, תשונה המדיניות.

"למעלה משבועיים מסרו דוברים מטעם תחרות מיס יוניברס כי הם מתכוונים ללכת לקראת נשים טרנסג'דנריות ולשנות את המדיניות", מסר הארדנון גרדניק, דובר GLAAD. "אנו שמחים כי ארגון מיס יוניברס הלך בעקבות ארגונים גדולים אחרים, כולל המשחקים האולימפיים, ארגון הצופים של אמריקה, תחרות הדוגמנית הבאה של אמריקה ועוד, והחליט למנוע אפליה מנשים טרנסג'דנריות".

פאולה שוגארט מטעם תחרות מיס יוניברס מסרה בתגובה, כי הארגון רוצה להודות לארגון  GLAAD כי בזכותו נוצר השינוי."אנחנו רוצים לתת קרדיט למי שראוי להעניק לו קרדיט. השינוי נגרם כתוצאה ממשא ומתן ארוך שנים מול ארגון GLAAD ולא עקב ייצוגה המשפטי של ג'נה".

תחרות מיס תבל מתקיימת מדי שנה מאז שנת 1952, ובה מתמודדות מלכות יופי מרחבי העולם על הכתר הנחשק.

בשנת 1998 ביקש ארגון מיס תבל לקיים את התחרות בירושלים, ולשלב את האירוע בחגיגות היובל למדינת ישראל. בעקבות לחץ של המפלגות החרדיות, הציע שר התיירות דאז, משה קצב, להעביר את התחרות לאילת – ובסופו של דבר החליט שלא לשתף פעולה עם התחרות, מה שמנע ממנה להתקיים בישראל

>> טרנסג'נדרית הודחה מתחרות מיס יוניברס