>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

רעולי פנים אילוסטרציה (צילום: Matt Cardy, GettyImages IL)
תמונת אילוסטרציה | צילום: Matt Cardy, GettyImages IL

פסטיבל הסרטים מרלינקה, שנפתח ביום שישי בעיר, נקטע אתמול על ידי התקפה הומופובית אלימה, שגרמה לשלושה פצועים, הלם רב וביטול הפסטיבל.

גורם בכיר במשטרת סרייבו, שביקש להישאר בעילום שם, מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי מספר רעולי פנים נכנסו לקולנוע Kriterion ביום השני של הפסטיבל והחלו לתקוף מילולית ופיזית את היושבים באולם. באותה הידיעה צוטט עובד של אולם הקולנוע שאמר כי מספר התוקפים נע בין 10 ל-15. הוא הוסיף כי התוקפים לא שברו שום דבר, "אבל הם צעקו ואיימו על המשתתפים שנכחו בדיון שבא בעקבות הקרנתו של אחד הסרטים".

שלושת הפצועים מהתקרית הועברו לבית החולים. לפי הגורם המשטרתי לא נשקפת סכנה לחייהם. עוד צוטט הגורם הבכיר במשטרה כאומר שהמשטרה מתמקדת כרגע באיסוף מידע על האירוע ועדיין לא החליטה האם להגיש כתבי אישום.

פסטיבל הסרטים, יוזמה משותפת של ארגוני זכויות הומואים בוסניים וסרביים, היה אמור להקרין 30 סרטים בנושאי זכויות ותרבות של לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.

בוסניה היא מדינה מוסלמית שמרנית ברובה. הניסיון היחיד על ידי פעילים לארגן מצעד גאווה ופסטיבל בשנת 2008 הסתיים באלימות שהותירה שמונה בני אדם פצועים לאחר שעשרות מוסלמים קיצוניים תקפו את המשתתפים בפתיחת תערוכה בערב המצעד, שבוטל בעקבות הארוע.