למרות שהאיחוד האירופי סימן לא פעם למדינות הגוש המזרחי כי המדיניות האנטי להט"בית שלהן תגרור סנקציות, הונגריה יצאה השבוע בצעד נוסף כזה והורתה להוצאת הספרים הלהט"בית "לבריס" להדפיס אזהרה בכל ספר המכיל "התנהגות שלא תואמת את חוקי המגדר המסורתיים", כך על פי הדיווח של רויטרס

על פי גורמים בממשל ההונגרי, הצעד נועד להגן על הצרכן, זאת משום שספר הילדים שלה ההוצאה "ארץ הפלאות היא בשביל לכולם" עלול להוליך שולל את הציבור, זאת משום שהוא מציג בין היתר גם דמויות קוויריות. למרות שכוונתו של הסופר היא לחשוף ילדים למגוון האנושי וללמד אותם לכבד אנשים אחרים בעלי רקע שונה, נדמה שהממשלה דווקא חושבת שהסיפורים בו מסוכנים. 

בין הסיפורים והשירים בספר אפשר למצוא שיר על נסיך שנישא לנסיך אחר, סיפור על גרסה כהת עור של שלגיה שנקראת "ליף בראון" (עלה חום) וסיפורים נוספים שמציגים באור חיובי בני מיעוטים, ביניהם גם אנשים עם מוגבלויות. "הספר נמכר כאגדה, נקרא כך על גבי העטיפה ועוצב בהתאם, אבל הוא מחביא את העובדה שהוא מתאר התנהגות שלא תואמת את חוקי המגדר המסורתיים", מסרו גורמים ממשלתיים בהצהרה. בתגובה לדברים, החליטה הוצאת הספרים המדוברת לתבוע את הממשלה על אפליה אשר מנוגדת לחוקה. 

"ארץ הפלאות היא בשביל כולם" (צילום: ATTILA KISBENEDEK / AFP, GettyImages)
"ארץ הפלאות היא בשביל כולם" | צילום: ATTILA KISBENEDEK / AFP, GettyImages

הספר עלה לכותרות לראשונה בספטמבר, אז חבר מפלגת הימין הקיצוני "המולדת שלנו" קרע לגזרים עותק של הספר במהלך מסיבת עיתונאים. ראש הממשלה ויקטור אורבן, שמפלגתו אימצה רטוריקה עוינת כלפי להט"בים, קרא לספר "תעמולה להט"בית". 

הצעד הזה הוא האחרון בסדרת צעדים עוינים רבים נגד קהילת הלהט"ב ההונגרית. רק בדצמבר האחרון שינו המחוקקים את ההגדרה של המושג משפחה בחוקה על מנת למנוע מזוגות גאים לאמץ ולפני כן נשללו זכויות רבות מחברי וחברות הקהילה הטרנסג'נדרית. המצב בהונגריה, כמו גם המצב בפולין, החריף כל כך, עד שהאיחוד האירופי הודיע לאחרונה על תוכנית אסטרטגית ראשונה לשיפור מעמדם של להט"בים באירופה.