>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם

בילי ג'ין קינג (צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL)
תוביל את המשלחת האולימפית. בילי ג'ין קינג | צילום: Chip Somodevilla, GettyImages IL
נשיא ארצות הברית ברק אובמה שולח לרוסיה מסר ברור בנוגע ליחס המונהג כלפי להט"בים במדינה, באמצעות בחירת ראשי המשלחת האמריקאית לסוצ'י. אתמול הודיע הבית הלבן כי הטניסאית בילי ג'ין קינג וכוכבת ההוקי קייטלין קאהו, שתיהן לסביות מוצהרות, נבחרו על ידי הנשיא אובמה להוביל את המשלחת האולימפית של ארצות הברית למשחקי החורף בסוצ'י.

רוסיה ניצבת תחת ביקורת חריפה בעקבות החוקים האוסרים על "תעמולה הומוסקסואלית". למרות שהודעת הבית הלבן על הרכב המשלחת אינה מתייחסת ישירות לחוקים של רוסיה, דובר הבית הלבן שיין אינויה אמר כי המשלחת "מייצגת את הגיוון שהוא ארצות הברית", וכי אובמה "יודע שהם יציגו לעולם את המיטב של הגיוון, הנחישות ועבודת הצוות באמריקה".

"זה סימן חיובי לראות נציגים להט"בים מוצהרים במשלחת", אמר מייקל קול-שוורץ, דובר ארגון Human Rights Campaign, קבוצת תמיכה להט"בית ששלחה לאחרונה מכתב לאובמה הדוחק בו לכלול הומואים ולסביות במשלחת, "אני מקווה שזה שולח מסר לעם הרוסי ולשאר העולם כי ארצות הברית מעריכה את זכויות האזרח והאדם של להט"בים".

קייטלין קאהו ספורטאית לסבית (צילום: Tom Dahlin, GettyImages IL)
תשתתף בטקס הסיום. קייטלין קאהו | צילום: Tom Dahlin, GettyImages IL

קינג נחשבת לאחת הטניסאיות הטובות ביותר אי פעם, ולאחת הנשים המצטיינות בספורט בכלל. במהלך הקריירה המקצוענית שלה זכתה קינג ב-12 תוארי גראנד סלאם ליחידות, ב-16 תוארי גרנד סלאם לזוגות וב-11 תוארי גרנד סלאם לזוגות מעורבים. קינג קיבלה את מדלית החירות הנשיאותית והיא אחת התומכות הבולטות ביותר של שוויון לנשים בספורט ובחברה בעשורים האחרונים.

נשיאי ארה"ב צרפת וגמרניה לא ישתתפו בטקס הפתיחה

"אני גאה לעמוד עם חברי קהילת הלהט"ב כתמיכה בכל הספורטאים שיתחרו בסוצ'י, ואני מקווה שהמשחקים האולימפיים האלה אכן יהיו קו פרשת מים לקבלה האוניברסלית של כל בני האדם", אמרה קינג, שתשתתף בטקס הפתיחה. שחקנית ההוקי קייטלין קאהו, הנציגה השניה למשלחת של קהילת הלהט"ב, תשתתף בטקס הנעילה.

מוקדם יותר השנה, אובמה דחה את הרעיון של חרם על האולימפיאדה מצד ארה"ב, למרות מספר חילוקי דעות עם רוסיה, כולל החוק נגד ההומואים.

אובמה עצמו לא ינכח במשחקים, ואף נציג בכיר לא יגיע במקומו. העדרות זו שולחת עוד מסר ברור לרוסיה. זאת תהיה הפעם הראשונה מאז שנת 2000 שארצות הברית לא תשלח נשיא, נשיא לשעבר, גברת ראשונה או סגן נשיא למשחקים, לאחר שבשנת 2010 עמד ג'ו ביידן בראש המשלחת כסגן נשיא, ובשנת 2012 מישל אובמה ביצעה את התפקיד כגברת הראשונה.

השנה תובל המשלחת על ידי מזכירת ביטחון פנים לשעבר ג'נט נפוליטנו, ותכלול בין השאר את מייקל מקפאול שגריר ארה"ב ברוסיה, המחליק האמנותי בריאן בויטאנו והיועץ הנשיאותי רוב נבורס.

הבית הלבן מסר כי לוח הזמנים של אובמה לא מאפשר לו להשתתף במשחקים. כך מצטרפת ארה"ב לצרפת וגרמניה שהודיעו גם הן כי לא ישלחו את נשיאיהם למשחקים בסוצ'י.