האפיפיור בנדיקטוס ה-16 (צילום: רויטרס)
מממשיך בהסתה נגד הומואים. האפיפיור בנקדיטוס ה-16 | צילום: רויטרס

לכל אלה שטוענים כי מצב הקהילה הגאה מצוין, וכי אין צורך במצעדי גאווה או בהמשך המאבק לשיוויון זכויות, השבוע האחרון הוכיח שוב עד כמה מצבם של הומואים, לסביות, בי וטרנס מסביב לעולם אינו יציב או מוגן.

סקירה של האמירות והאירועים השונים מכמה מדינות בעולם, בהחלט מעוררת דאגה.

הומופוביה 1: האפיפיור בהסתה חסרת תקדים

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ממשיך להסית נגד קהילת הלהט"ב: בשיחה עם דיפלומטים מכ-180 מדינות שקיים בוותיקן אמר "האב הקדוש" כי נישואים בין בני אותו מין הם "איום על עתיד האנושות". "ילדים צריכים משפחה נאותה, שבה גאווה מבוססת על משפחה, המבוססת על נישואי גבר ואישה", אמר.

האפיפיור הוסיף: "זוהי לא רק מוסכמה פשוטה, אלא תא בסיסי של כל חברה. לפיכך, מדיניות החותרת תחת ערכי המשפחה מאיימת על כבוד האדם ועל עתיד האנושות".

התמונה שנגנזה. האפיפיור והאימאם (צילום: בנטון)
לפני חודש זה נראה אחרת. האפיפיור בקמפיין פרסומי של חברת בנטון לפני מספר חודשים מנשק את מוחמד א-טייב | צילום: בנטון

הומופוביה 2: מוסלמים בבריטניה נאשמים בהסתה לאחר שקראו להרוג הומואים

סערה בבריטניה: חמישה מוסלמים ממוצא איראני מהעיר דרבי שבחבל מזרח המידלנדס, מרכז אנגליה, נאשמים בהסתה ועיודד שנאה. זאת לאחר שפרסמו מכתב הקורא להטיל עונש מוות בממלכה המאוחדת בגין הומוסקסואליות, ובו צילום של בובה על חבל התלייה. מדובר בכתב אישום ראשון מסוגו, מאז נכנס לתוקפו החוק ממרץ 2010, האוסר על עידוד שנאה על בסיס נטייה מינית.

הנאשמים, חיג'אז עלי, מחבוב חאסיין, כביר אחמד והאחים רזואן ועומר ג'וואד, דוחים את סעיפי האישום של הסתה ועידוד שנאה על בסיס נטייה מינית, וטוענים כי המכתב מנוסח מנקודת מבט מוסלמית. עלי אמר להגנתו, כי הקריאה להרוג הומואים מקובלת גם ביהדות ובנצרות.

בית המשפט כבר הזהיר את חבר המושבעים שלא להתייחס לתיק ככזה העוסק בשאלה של חופש הביטוי וחופש דת, אלא בתיק העוסק בחוק החדש האוסר על עידוד שנאה על בסיס נטייה מינית. בכך הבהיר בית המשפט למושבעים כי יפסול זיכוי על בסיס נימוק שכזה.

הומופוביה 3: לאסור על פסטיבל נגד הומופוביה במלזיה

התנגדות להתנגדות: פעילים שמרנים במלזיה הגישו עתירה נדירה לבית המשפט, הקוראת לאסור בחוק את פסטיבל האמנות נגד הומופוביה, אותו מתכננת קהילת הלהט"ב במדינה האסיאתית, שבה ההומוסקסואליות נחשבת לעבירה פלילית.

הנאשמים המוסלמים (צילום: בית המשפט בדרבי)
הנאשמים ההומופובים בבית המשפט בדרבי | צילום: בית המשפט בדרבי

מארגני הפסטיבל קראו לבית המשפט לדחות את העתירה, בטענה שאיסור שכזה מנוגד לחוקה. "זוהי מניעה של חופש הביטוי, בו אנו רוצים להאיר את האפליה הקיימת במדינה", אמרו הפעילים.

הומופוביה 4: ראש עירייה במישיגן כינתה את ההומוסקסואליות "מחלת נפש"

הנוער הגאה נגד ראש העירייה: ראש עיריית טרויה שבמדינת מישיגן, ג'אניס דניאלס, נפגשה עם בני נוער הפעילים בברית ההומו-סטרייטית, ארגון של בני נוער מבתי ספר תיכונים ברחבי ארצות הברית. אולם, הדבר לא הפריע לה להשמיע הערה הומופובית: "הומוסקסואליות היא מחלת נפש". ההערה זכתה לקריאות בוז מצד התלמידים, שמחו על דבריה.

מדובר בפעם השנייה במהלך כהונתה הקצרה של דניאלס, בה היא משמיעה הערות הומופוביות. זאת לאחר שלפני כחודש אמרה כי נישואים בין בני אותו מין הם משהו "לא טבעי".

בני הנוער שנכחו בפגישה קראו לראש העיר להיפטר מדעותיה הקדומות. חלק מהתלמידים הגדילו לעשות, ואמרו: "אנחנו מאחלים לך להירפא ממחלת ההומופוביה".

>

האמירה האומללה של דניאלס בחודש שעבר

הומופוביה 5? נשיא אי.בי.סי לא מבין על מה הביקורת נגד "Work It"

על מה מוחים ארגוני זכויות הלהט"ב? את השאלה הזאת שואל נשיא רשת אי.בי.סי, פול לי, בתגובה לביקורת נגד הסדרה "Work It". סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי לי אמר את הדברים בשיחה עם אגודת מבקרי הטלוויזיה האמריקנית. הוא דוחה את הביקורת, אותה מוביל ארגון GLAAD (הברית ההומו-לסבית נגד השמצה), לפיה הסיטקום הטרי "מעניק רישיון ללעוג על טרנסג'נדריות".

"במונחים של הקהילה הגאה, אנחנו גאים עד מאוד בעבודה שאי.בי.סי עושה", אמר. "זה לא רק 'משפחה מודרנית', זה גם 'האנטומיה של גריי', 'Private Practice' ו'רוקדים עם כוכבים'. במקרה המסוים הזה, אני לא מבין את הביקורת.

לי השווה את הסדרה החדשה לקומדיה הרומנטית משנת 1982 "טוטסי", של הבמאי סינדי פולק, המגוללת את סיפורו של שחקן המתחזה לאישה כדי לקבל עבודה. "אני אוהב את 'טוטסי', אני לא מוצא את הסרט פוגעני", אמר. "זה כנראה רק אני, אבל אני באמת לא מבין את הביקורת.'Work It' היא תוכנית מאוד מאוד מאוד מאוד טיפשית, וכך צריך להתייחס אליה".

הטריילר לסדרה החדשה

התנגדות נוצרית להומופוביה: כומר אוסטרלי החתים עצומה נגד "Gay Panic"

על רקע ההומופוביה הנוצרית בעולם, יש לציין לשבח את אלה המתנגדים להומופוביה: הכומר פול קלי מהעיר מריבורו שבמדינת קווינסלנד, צפון מזרח אוסטרליה, החתים תוך ימים ספורים יותר מעשרת אלפים בני אדם על עצומה מקוונת הקוראת לממשלה לחוקק חוק שיפסול את הטיעון המשפטי המפוקפק "Gay Panic".

מדובר בטיעון בו משתמשים פעמים רבות נאשמים באלימות על רקע הומופובי ואף ברצח, הטוענים שנתקפו בהלה ופאניקה בגלל שהקורבן "התחיל איתם".

"זהו טיעון חסר שיניים, שבא לומר כי הקורבן ביצע כביכול עבירה חמורה יותר מהרוצח", כך לשון העצומה. "חייבים לקבוע חוק שלא יאפשר אפילו להשמיע טיעונים כאלה".

לחתימה על העצומה – לחצו כאן

>> צפו: מועמד לנשיאות ארה"ב מאיים להילחם בהומואים

>> ליידי גאגא למען הקהילה

>> למבזקים קצרים נוספים מהעולם

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה