>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
שלחו מכתב חריף לרוסיה מטעם הוועד האולימפי. אלכס גלעדי
הוועד האולימפי הבינלאומי עדיין לא שבע רצון מנוסח ההבטחות שקיבלו מרוסיה – כך אמר הבוקר (ד') ל-mako גאווה חבר הוועד האולימפי אלכס גלעדי. זאת יום לאחר שסגן ראש ממשלת רוסיה הבהיר כי ספורטאים שיעברו על החוק הפדרלי ההומופובי ברוסיה ייעצרו, בניגוד להצהרות הקודמות של הוועד האולימפי הבינלאומי בנושא. "קיבלנו תשובות לא מספקות, ואנחנו ממתינים להבהרות שלהם.", אמר גלעדי.

גלעדי, שחזר אתמול מסבב פגישות במוסקבה, גם הכחיש בתוקף את הדברים שפרסמה רשת GSN האמריקנית, לפיהם ספורטאים שיביעו תמיכה בקהילת הלהט"ב צפויים כביכול, בנוסף לעונש משלטונות רוסיה, גם לסנקציות מהוועד האולימפי הבינלאומי עצמו.

"לא היה ולא נברא", אמר גלעדי. "זה נוגד את הצ'רטר האולימפי, שלא מאפשר כל סוג אפליה כלפי אף ספורטאי. אני לא יודע מאיפה GSN הביאו את זה".

מתנגד לחרם על המשחקים: "מה זה יעזור?"

למרות שעד כה הבטיחו ברוסיה כי אין סכנה לספורטאים ואוהדים שיגיעו לסוצ'י, הבהיר שלשום סגן ראש ממשלת רוסיה, אלכסנדר ז'וקוב, המשמש גם יו"ר הוועד האולימפי הרוסי, כי מי שיעבור על החוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית", הכולל בין השאר הבעת תמיכה בזכויות להט"ב, בין אם מדובר בספורטאי ובין אם מדובר באוהד – ייכלא ל-14 יום ויגורש מרוסיה, בהתאם לחוק.

גלעדי אמר על כך בתגובה: "שלחנו מכתב חריף מאוד לוועד האולימפי הרוסי ולסגן הנשיא הרוסי. הם חתומים על הסכם איתנו, הכולל את הצ'רטר האולימפי, שלא מאפשר כל אפליה. אם צריך, נפגוש את נשיא רוסיה ונשאל אותי איך אנחנו אמורים להתמודד עם הבעיות שהוא מציב לנו, הנוגדות את הצ'רטר האולימפי".

עם זאת, גלעדי מתנגד בתוקף לקמפיין הקורא להחרים את אולימפיאדת החורף בסוצ'י. "מה זה יעזור?", אמר. "אנחנו למודי חרמות, כמו מוסקבה ב-1980 ולוס אנג'לס ב-1984. זה מה שישנה את מה שקורה ברוסיה? מי שיסבלו בסופו של דבר זה הספורטאים שלא ישתתפו".

האם המחליק הניו זילנדי בלייק סקלראפ ייעצר?

על פי הדיווח ברשת GSN, אותו הכחיש גלעדי בתוקף, בוועד האולימפי הבינלאומי הבהירו כי תקנה 50 בצ'רטר האולימפי אוסרת על תעמולה, ועל כן ספורטאים שיביעו תמיכה בקהילת הלהט"ב צפויים לסנקציות מהוועד האולימפי עצמו, לא רק לעונש המאסר הצפוי על ידי שלטונות רוסיה.

אין תמונה
ייכנס לכלא? המחליק ההומו בלייק סקלראפ מניו זילנד

סעיף 50 לצ'רטר האולימפי קובע: "כל הפגנה או תעמולה פוליטית, דתית או גזעית מותרת באיזשהו אולם, אתר או מתחם אולימפי".

מי שצפוי לסנקציה שכזאת וכן למעצר, אם האיומים הללו ימומשו, הוא המחליק ההומו בלייק סקלראפ מניו זילנד, המתמודד בענף החלקה מהירה על הקרח. סקלראפ, שיצא מהארון לאחר שהשתתף באולימפיאדת החורף 2010 בוונקובר, הודיע לפני כחודש כי בכוונתו לענות על דש הבגד סרט בצבעי הגאווה ולהביע בפומבי סולידריות עם זכויות להט"ב.

>> אובמה וקמרון: מגנים את רוסיה – אבל לא יחרימו את האולימפיאדה

>> עצומה: לבטל את מתן החסויות לאולימפיאדת החורף בסוצ'י