עוד הישג אדיר לזכויות הומוסקסואליים בארה"ב: בית משפט פדרלי קבע בפעם הראשונה בהיסטוריה שלזוגות גייז יש זכות חוקתית להתחתן. הפסיקה פורצת הדרך היא עוד שלב בדרך להפיכת נישואים של בני זוג מאותו המין לחוקית בכל המדינות בארה"ב.

הרכב של שלושה שופטים קבע שלא ניתן למנוע מזוגות גייז להינשא, וכי מדובר באפליה. בנוסף, הם אמרו כי הטענה שנישואים כאלה פוגעים בנישואים "מסורתיים" בין גבר לאישה היא "בלתי הגיונית בעליל". בעקבות פסיקת השופטים נישואים חד מיניים חוקיים עכשיו במדינות קולורדו, קנזס, ניו מקסיקו, אוקלהומה, יוטה ו-וויומינג.

זוגות חד מיניים שהתאספו מחוץ לבית המשפט התחבקו והתנשקו כששמעו על ההחלטה. "ההחלטה היא ניצחון מוחץ לשוויון והוגנות עבור כל המשפחות באזור", אמרה פגי טומסיק, עורכת הדין שייצגה את העותרים.

שני חתנים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
חתונה גאה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

באינדיאנה בוטל האיסור על נישואים גאים

גם במדינות אחרות בארה"ב החקיקה מתקדמת לעבר זכויות לזוגות חד מיניים: פניה של זוג לסביות לבית המשפט באינדיאנה בבקשה להכיר בנישואים שלהן בעקבות מחלתה של אחת מהן, גרמה לביטול האיסור על נישואים בין בני אותו המין במדינה, והפכה את אינדיאנה בין לילה למדינה העשרים בארצות הברית בה נישואים גאים הם חוקיים.

בנות הזוג הגישו תביעה וביקשו לאשר את נישואיהן למרות האיסור של אינדיאנה על נישואים בשל בני זוג מאותו המין. התביעה הוגשה בשל רצונן של השתיים שהמדינה בה הן חיות תכיר בנישואין שלהן באופן חוקי, על מנת שתהיה להן היכולת להשתמש ברשתות הביטחון שמעניקה המדינה לבני זוג שנותרו בחיים ולילדים שלהם, כמו גם הזכות לתעודת פטירה שמשקפת במדויק את הנישואים שלהם.

אין תמונה
בדרך לשוויון

שופט בית המשפט המחוזי בארה"ב ריצ'רד יאנג, פסק לטובת הזוג, ובכך ביטל את האיסור על נישואים גאים באינדיאנה. בפסק דינו התייחס יאנג לשורה של פסקי הדין האחרונים בעד נישואים גאים וכתב: "ברור שאין לשלול את זכות היסוד לנישואים מאנשים מסוימים תוך התבססות אך ורק על האדם שהם בוחרים לאהוב".

השופט הוסיף: "עם הזמן, האמריקאים מסתכלים על הנישואים של זוגות כגון התובעות, ומתייחסים אליהם פשוט כנישואים. זוגות אלה, אם ניקח מהם לרגע את המגדר והנטייה המינית, הם בכל המובנים כמו המשפחה במורד הרחוב. והחוקה דורשת מאתנו להתייחס אליהם ככאלה".