הסופרת, השחקנית והאקטיביסטית הטרנסג'נדרית ססיליה ג'נטילי הלכה לעולמה בגיל 52. "ססיליה ג'נטילי האהובה שלנו נפטרה הבוקר כדי להמשיך ולשמור עלינו ברוחה", נכתב בעמוד האינסטגרם שלה אמש על ידי חברים ובני משפחה. מותה מגיע בהפתעה, שכן בשנים האחרונות היא פרחה מבחינה יצירתית, לאחר שרוב חייה התאפיינו במאבק על חייה. 

ג'נטילי, שאולי מוכרת יותר לחברי הקהילה הגאה בישראל בזכות תפקיד האורח שלה בסדרה המופתית "פוזה", היגרה מארגנטינה לארצות הברית בגיל 17 כדי לחיות חיים בטוחים יותר כאישה טרנסג'נדרית מחוץ לארון. בתחילת דרכה היא פרנסה את עצמה בניו יורק באמצעות עבודת מין, שם התדרדרה לשימוש בסמים עד שנכלאה ב-2009. 

חייה המורכבים הובילו אותה להקים בשנת 2019 את עמותת Trans Equity Consulting, אותו הקדישה לקידום נשים טרנסג'נדריות לא-לבנות. בעזרת העמותה הפיקה ג'נטילי את Transmission, פסטיבל המוזיקה הטרנסג'נדרי הראשון של ניו יורק, וכאמור, היא זכתה להשתתף בעונה הראשונה של סדרת המופת של ריאן מרפי, "פוזה", בתפקיד מיס אורלנדו (פרק 4). בשנה שעברה היא אף זכתה לעלות על הבמה במופע יחיד משלה, שנקרא Red Ink. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Cecilia Gentili‎‏ (@‏‎ceciliagentili72‎‏)‎‏

את 17 השנים הראשונות לחייה בארגנטינה, עד שהיגרה לארצות הברית, היא תיעדה בספר הזיכרונות Faltas: Letters to Everyone in My Home Town Who Isn't My Rapist (מכתבים לכל האנשים בעיר הולדתי שהם לא האנס שלי), בו הקדישה שמונה מכתבים אנשים שעיצבו את ילדותה. על הספר הזה, שראה אור בשנת 2022, זכתה ג'נטילי בשנה שעברה בפרס ישראל פישמן של סטונוול לספרי עיון לא בדיוניים, פרסים הממומנים על ידי "השולחן העגול של הקשת" של "איגוד הספריות האמריקאי". 

"מותה של ג'נטילי הוא אובדן כה עצום", ספדה לה שרה קייט אליס, מנכ"לית הליגה ההומו-לסבית נגד השמצה GLAAD. "היא השפיעה על כל כך הרבה, במיוחד אלה בקהילה הטרנסית בניו יורק ומחוצה לה. זהו כוחה של אישה אחת, אשר השתמשה בזהות ובמתנות שלה כדי לעזור ליותר אנשים ליראות ולהישמע".