בית משפט השלום בבת ים פסק על כוכב הרשת סמיון גרמן לשלם עשרות אלפי שקלים פיצויים למקומון "ערב ערב באילת", זאת לאחר שדחה את תביעת לשון הרע שהגיש נגד כלי התקשורת, האתר שלו והעורך עו"ד רותם נועם.

את התביעה על סך 150 אלף שקלים הגיש גרפמן במאי 2020, אחרי שהמקומון פרסם סרטון שהעלה כוכב הרשת עצמו לרשתות החברתיות וצולם בלב ים בעיר. בקטע, שזכה למאות שיתופים ואלפי תגובות, טען גרפמן כי אנשי הצוות של בית הספר לשיט לא נחלצו לעזרת אנשים שנדרשו לסיוע והיו איתו באותה עת בסירה. "אני אומר לך שיש לנו בעיה, אנחנו לא יכולים להעלות אנשים ואתה עוזב", נשמע גרפמן אומר בסרטון. "איך אתה יכול להסביר לי את זה? אני מבטיח לך שמחר אני מז**ן אותך או מי שאחראי על הסירה הזו בת*ת. אנשים כמעט טבעו פה הבנת?" . 

בעקבות הסרטון, פרסם המקומון ידיעה על התקרית והפנה את הקוראים לכתבה דרך השער, שם עיטרה את העיתון הכותרת "סמיון 'שבע שקל' - תתבייש! סמיון גרפמן עושה שיימינג מוטעה לעסק אילתי ומתגלה כהומופוב עלוב". בתגובה לכך הגיש גרפמן תביעה, אותה כאמור בית המשפט דחה והורה לכוכב הרשת לשלם לעיתון ועורכו פיצויים בגובה 23 אלף שקלים, כולל הוצאות משפטיות. 

חזי דין, ברק, מוסינזון וסמיון באתגר הנינג'ה (צילום: מתוך "נינג'ה ישראל VIP", קשת12)
סמיון גרפמן | צילום: מתוך "נינג'ה ישראל VIP", קשת12

"לא ניתן להתעלם מכך כי אינו אדם אנונימי מן הישוב, אלא דמות בעלת פרופיל תקשורתי בעל נגישות רבה לכלי התקשורת", אמרה השופטת רונית אופיר על גרפמן וקבעה כי הכתבה עצמה, בניגוד להפניית השער, לא הוציאה את דיבתו של גרפמן. בהתייחס להפניית השער, קבעה השופטת כי לעיתון עומדת הגנת הבעת הדעה, שכן הפרסום היה "ביקורת על פעולה שעשה התובע בפומבי". עוד ציינה השופטת כי הנתבעים פנו לגרפמן על מנת לקבל את תגובתו לדברים, ואף יצרו קשר עם "האגודה למען הלהט"ב על מנת לקבל את עמדתה לנאמר. "לא התרשמתי כי הפרסום נעשה מתוך כוונה לפגוע בתובע 'במידה גדולה משהיתה סבירה' כדי להוקיע את אופן ביטויו של התובע". 

השופטת הגדילה והוסיפה כי גם לו הייתה פוסקת לטובת גרפמן, הייתה מעמידה את סכום הפיצויים על מאות בודדות של שקלים, כשהיא מצביעה על דרך ההתבטאות של גרפמן בסרטון שפרסם. "בשים לב להתנהגותו הבוטה של התובע, אשר הוא זה שמצא מקום ליתן לה פרסום נרחב; כמו גם לעובדה כי הנתבעים פרסמו התנצלות באשר לפרסום בשער המקומון ובגודל דומה לגודל בו פורסמה הידיעה; מצאתי כי הגשת תביעה כספית לפיצוי ללא הוכחת נזק על סכום של 150,000 ש"ח ועמידת התובע על מיצוי ההליך השיפוטי במלואו; מהווה נקיטה בפעולה בלתי מידתית אשר אף עולה כדי שימוש לרעה בהליכי משפט". 

כזכור, גרפמן עלה לכותרות בנובמבר האחרון, אז משך לא מעט אש, לאחר שהשתתף בוועידת הצעירים והצעירות של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, במהלכה התבטא בחריפות נגד טיפולים רפואיים לטרנסג'נדרים קטינים, התעמת עם פעילי להט"ב שנכחו במקום ואף והשווה בין סקס להט"בי לסקס עם חיות. על דברים אלו התנצל בראיון ל-mako ואמר "אולי לא התבטאתי הכי טוב, אבל אין בן אדם אחד בעולם שיכול להגיד שאני הומופוב". חוץ מהמקומון "ערב ערב באילת", התכוונת.