"הוא הביא איתו תחושה של בית עד לכאן", כך מספר ל-mako ירדן חסקין על המפגש עם בעלו, אלון מאור, שהפך אתמול (ראשון) לשיחת היום ברשתות ועורר שוב קריאה לשוויון זכויות מלא לקהילה הגאה. הביקור של מאור (37) במהלך סוף השבוע, בעוד חסקין (30) מסכן את חייו במלחמה הנוכחית בשירות המילואים, הפך את תמונת הנשיקה ששיתף באינסטגרם לויראלית בין רגע. 

בעמוד הפרטי של חסקין היא זכתה לאלפי לייקים ומאות תגובות, אך תוך זמן קצר מצאה התמונה את דרכה לכל הרשתות החברתיות, ביניהן גם לעמודים של חנוך דאום, שם היא זכתה לעשרות אלפי לייקים, ואלפי תגובות מחבקות ואוהבות. "שירתתי בדובדבן ואני כבר חודש במילואים מאז שהכל התחיל", נכתב בשמו של חסקין בתיאור הפוסט של דאום. "חשוב לי שאנשים ידעו שאנחנו נותנים מעצמנו, נכנסים מתחת לאלונקה, וממלאים את החובות האזרחיות שלנו, כדי שהכל ייגמר זה יהיה ברור לכולם שאנחנו צריכים גם לקבל שוויון זכויות".

אם הנשיקה של השניים לא ריגשה אתכם, מעבר על אלפי התגובות כבר יעלה לכם דמעות בעיניים, משום שכמעט בלתי אפשרי למצוא תגובה לא מחבקת, וגולשים רבים אפילו הכריזו על הרצון שלהם להירתם למאבק הגאה לאחר המלחמה. "נלחם שזה יקרה", "הם לחלוטין חלק מהפסיפס הישראלי היפה והטוב בימינו", "לא יאמן שב-2023 זה עדיין לא בחוק", היו חלק מהתגובות הרבות, ואחרים אף תקפו את ההומופובים וציינו ש"מי שיש לו בעיה עם גברים מתנשקים שילך לתמוך בחמאס, גם להם יש בעיה עם זה". 

בשיחה עם mako, חסקין אומר כי יש ציפייה שכולם יצטרפו למאבק למען שוויון זכויות. "לא צריך להתנות את החובות שלנו בזכויות שלנו", הוא אומר. "אבל כשאנחנו ממלאים את החובות האזרחיות שלנו בתקופה המורכבת הזאת ומתייצבים בחזית, זה צריך לרתום את שאר העם למאבק שלנו". 

מאור, שממתין לשובו של בן זוגו בביתם, מספר לנו על ההתרגשות הרבה כשראה את התמונה ברשת, אבל מבקש לדבר דווקא על השנה המורכבת האחרונה שעברה על הקהילה הגאה. "עברנו פה תקופה מאוד לא קלה. יש חבר כנסת שאמר שאמר שאנחנו מסוכנים יותר למדינה מחמאס וחיזבאללה, וזה סוג השיח שאנחנו מתמודדים איתו בחיי היומיום", הוא מתייחס לדבריו של ח"כ יצחק פינדרוס מיוני האחרון, עליהם חבר הכנסת לא התנצל. "גם לא שמעתי התנערות מהאמירה מצד יהדות התורה. אנחנו כאן ובכל מקום, אנחנו כאן כקהילה, בתפקידים משמעותיים בצבא ואנחנו נלחמים על המדינה שלנו. אחר כך אנחנו נילחם כדי שנקבל את כל הזכויות שמגיעות לנו". 

"עלו תהיות שאולי אני שווה פחות"

חסקין מספר שהחליט לפרסם את הפוסט כתגובה לנפילתו של סרן במילואים שגיא גולן ז"ל, והתחושות שעברו בגופו לאחר ששמע את עדותו של עומר אוחנה, ארוסו של גולן, על דרך ההתנהלות המכאיבה של המדינה והצבא. "בסיטואציה מבצעית אתה צריך לסכן את עצמך, אבל כשעלה הסיפור של שגיא גולן ז"ל עלו תהיות של אולי אני שווה פחות", הוא מסביר. "זה מחליש את הרוח בסיטואציות כאלו. הייתי בשבוע עמוס בפעילות כשזה התפרסם, וכל אותו השבוע זה ישב לי בראש".

גם את מאור החלו לתקוף תחושות דומות כבר בבוקר הנורא של ה-7 באוקטובר. "ברגע שהכל התחיל והבנתי שאנשים מקבלים צו 8, היה לי ברור שירדן בדרך לשם וזה מה שהוא יעשה", אומר לנו מאור. "היה ברור שהוא יתייצב להגן על המדינה ועלינו. אני דואג לו ולהם ולכולנו, אבל מצד שני אני מזכיר לעצמי שאנחנו נלחמים פה על משהו טוב, על החיים והעתיד שלנו, אז זה מאוד מחזק". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Yarden Haskin‎‏ (@‏‎yardenhaskin‎‏)‎‏

לא בכל יום רואים זוג גאה מתנשק על מדי לוחמים, אולי בגלל הסטיגמה שיש סביב הומואים בשירות קרבי, אותה קיווה חסקין לסדוק, אפילו במעט. "אני מרגיש שהרבה פעמים חבר'ה גייז פחות הולכים לשירות קרבי", הוא מודה. "אני חושב שלגמרי יש מקום. למרות הקשיים, השירות תורם ונותן תחושת שייכות מאוד מאוד חזקה, ואני מקווה שיותר ויותר גייז בגיל הגיוס יראו ויבינו שיש להם מקום בקרבי".

חסקין עצמו מעיד שלא יצא לו לחוות הומופוביה בזמן המילואים, אך כן פגש באנשים שמעולם לא פגשו או שוחחו עם גבר הומו לפני כן. "הייתה הפתעה מאוד גדולה בעיניים שלהם, 'הומו' זה משהו שהם רק שמעו עליו מרחוק, ופתאום זה מרגיש כמו משהו שהוא 'כמוני כמוך'", הוא מספר. "המציאות של הצבא שוברת מחסומים ושוני בין אנשים, לא הרגשתי הומופוביה. אני גם שמח לראות את האחדות בעם ואת הפרויקטים האזרחיים שמחפים על מי שהיה אמור לעשות את הדברים האלה", הוא חותם בעקיצה. 

מאור מוסיף כי לשותפו לחיים "יש לו גם את הצוות הכי מדהים", ומאמין שבזכות האנשים שמקיפים אותו, אין שום ספק שננצח. "אני גאה בירדן ומתגעגע אליו מאוד", הוא אומר. "רק שיחזור הביתה בשלום. בזכות לוחמים כמו ירדן והצוות שלו אנחנו מנצחים. אנחנו נלחמים בצד הנכון והצודק". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Yarden Haskin‎‏ (@‏‎yardenhaskin‎‏)‎‏