לאחר שמצעד הגאווה חזר אמש לטיילת בתל אביב, חוגגים ברגעים אלו ממש עשרות אלפי אנשים אהבה וגאווה בגני יהושע בתל אביב, עם הופעות של האמנים הגדולים ואהובים בישראל, עליהן אמון המנהל האומנותי שמעון שירזי. בין האמנים שיעלו לבמה לאורך היום גם עברי לידר, רן דנקר, אלין גולן, תמיר גרינברג, מאיה בוסקילה, מירי מסיקה ועוד זמרים וזמרות מהשורה הראשונה. 

כמו בכל שנה, את הפנינג הגאווה המסורתי של ישראל מלוות בשידור חי צמד המנחות גלית ואילנית, שיארחו לאורך היום את האמנים שיופיעו על הבמה ואת הלהט"ב המשפיעים בישראל, ביניהם רן דנקר, נדב בורנשטיין, ספיר ברמן, עדן דניאל גבאי וחן אהרוני ולידור סעדיה. 

הזמר רן דנקר הגיע לאולפן רגע אחרי ההופעה וסיפר: "היה לי מדהים אין דברים כאלה, פעם בשנה שזה קורה בכזאת עוצמה, זה באמת אנשים שרוצים אהבה". דנקר שנשוי לאיתי וייזר שיתף: "כשיוצאים מהארון קורה משהו, נפתח הלב כי אתה מבין שאתה לא מוותר לעצמך, לא רק בזהות שלך ובמיניות, אתה לא מוותר על האמת שלך. וכשאתה לא מוותר זה ניכר בהרבה דברים אצלך".

לאולפן הצטרף גם עברי לידר שנחשב לאחד החלוצים על הבמות של מצעדי הגאווה. "זה תמיד כיף עוד מ-97, זה אירוע שאנשים באים לחגוג את עצמם, את הגוף שלהם ואת הנשמה שלהם, זה פנטסטי. אנחנו צריכים את זה למצב רוח שלנו ולהרגיש שאנחנו ביחד במקום הזה ואנשים רוצים לחגוג".

תמיר גרינברג שעשה בכורה על הבמה הזו התרגש וסיפר: "זה פעם ראשונה שאני על הבמה פה, זה מרגש וזה זכות להיות פה. חשבתי הרבה לפני ההופעה על הדבר הזה שנקרא חופש ולאהוב את מי שאתה רוצה ולהיות שלם עם עצמך".

נטע ברזילי ירדה מהבמה ושיתפה את גלית ואילנית. "מרגש לעמוד פה כל שנה. לי מאוד חשוב שאני קודם כל אטפל בעצמי דרך השירים שלי ואני עושה מה שאני צריכה לעשות באותו רגע, וכשהרגשתי שמנהלים את הסיפור שלי אז הוצאתי את השיר 'CEO' שזה בעצם אומר שאני מנהלת את הסיפור. וכשאני עושה מה שאני רוצה ואוהבת אז זה בטעות מרים אנשים אחרים וזו מתנה מאוד גדולה שאין לי זכות לשמור אותה לעצמי".

מיכאל בן דוד הופיע השנה במצעד על תקן הסולן של הלהקה הגדולה נוער שוליים. "אני קיבלתי מתנת חתונה, השירים האלה שהם נכס צאן ברזל והאנשים סביבי שהם משפחה זה פשוט מטורף. התחתנתי לפני חודש לאהוב ליבי. אמא שלי לא הגיעה לחתונה כי היא דתייה, זה היה בשבילי קשה אבל צריך להבין, אין מה לעשות. היא מקבלת אותי, המבחן הוא מי שאיתך אחרי השמחה ואפשר לחיות לצד זה ולא בכוח".

עודד נוראיני, שובל חכמון ודודו אדרעי הותקפו על רקע הנטייה המינית שלהם. דודו אדרעי מספרת: "אני עשיתי חזרות למופע חדש ועברו כמה נערים שהתחילו לקלל אותי. יצאתי כי זה היה בני נוער ובאותו רגע התחילו לעוף אבנים הביתה. חשבתי באותו רגע על הילד האילתי שחטף עוד לפני שהוא ידע שהוא הומו, זה היה כמו סכין בבטן. זה ילדים מוסתים".

עודד נוריאיני שגם הותקף לאחרונה מספר: "אנחנו הותקפנו אצלנו בבית, על ידי שכן. האמרה ההומופובית הנפוצה ביותר זה 'תהיו מה שאתם רוצים אבל בבית', והינה הותקפנו גם בבית. לא היה מוצא חן בעיניו שנהיה זוג גייז בתור שכנים. יש לזה גיבוי מלמעלה שבן אדם כמו אבי מעוז מקבל תקציב למחיקת זהויות אחרות. אנחנו הולכים למקומות קשים ומרגישים את זה ברחובות. זה חודש הגאווה הראשון שלא תליתי דגל מהחשש".

שובל חכמון הותקף בבית שלו לפני חודשיים שחבורת נערים עלו להם למרפסת וזרקו עליהם אבנים וניפצו להם את המרפסת. "מתקיימת חקירה בנושא, אבל באופן אישי אני החזרתי את דגל הגאווה בתחילת החודש כי אמרתי שאף אחד לא יוריד אותי ואת מה שאני, אני אוהב להסתכל על המקום שאני מגיע ממנו בתור איזשהי השראה".

שתי כוכבות הפופ הגדולות נונו ורוני דואני הגיעו ביחד לאולפן של גלית ואילנית. נונו שהוציאה שנה שעברה את הסינגל "Cute boy" לא האמינה שככה הוא יתפוצץ: "אני אהבתי את השיר הזה, לא ציפיתי שהוא יקבל כזאת כמות של אהבה, זה כל כך מרגש אותי. הרבה מאוד שנים של לעלות על במות לנגן ולכתוב ופתאום שיר אחד שהופך לך את החיים, זה לא יאומן. אני מרגישה שזה המקום שלי ואני חוגגת את מה שאני אמורה לעשות".

בחודש שעבר האמנית שברה שיא אישי ומילאה בעצמה את אמפי שוני. "זה שיא מטורף, ההופעה הזאת הייתה אחד הרגעים הכי מאושרים שהיו לי עד עכשיו, זה מבחינתי השיא של האומנות".

רוני דואני, כוכבת הפופ שחזרה לקדמת הבמה בשנתיים האחרונות, עושה את ההופעה השנייה של במצעד גאווה השבוע, אחרי שגם הופיעה במצעד בירושלים. "הקהל הוא אחר וטיפה יותר מאופק, אבל זה באמת לא ברור מאליו לחגוג גאווה בירושלים וזה היה המצעד הכי גדול בכל השנים שהיו, היה מאוד מרגש".

על אף כל האזהרות והמשטרה שחיכו באירוע בירושלים, זה לא עצר אותה. "אני חושבת שקיבלתי את ההצעה לירושלים היה לי מאוד חשוב להגיע עם כל החששות, זה היה לי חשוב. אני חייבת להגיד שהמשטרה תפקדה חבל על הזמן והיה שקט, שמח ומאוד מרגש. אני ירדתי מרוגשת עד דמעות בעיניים, לראות 30 אלף איש מגיעים לחגוג בירושלים".

הדוגמנית והשחקנית סתיו סטרשקו הגיעה גם לחגיגה ושיתפה. "אין לתאר את התחושות, זה תחושות מדהימות, בעיקר שזה קורה בתקופה כל כך יפה בחיים שלי ואני בתקופה הכי יפה שהייתי בחיי".

סטרשקו ששיתפה ב-2016 פוסט בו ביקשה שיפנו אליה בלשון נקבה, סיפרה איך הרגישה אז, ואיך זה היה שונה מהיציאה שלה מהארון בהתחלה: "היציאה מהארון הראשונה הייתי מאוד חסרת ביטחון ומאוד צעירה, זה היה מפחיד. היציאה השנייה מהארון זה היה הכי קל שעשיתי בעולם, הייתי כבר מלאה בביטחון להגיד מה שאני ולעמוד על זה".

בשביל האמא אילנית לוי, אין ספק שזה אולי שיא האירוע, כשהבת שלה אלין גולן הגיעה לריאיון ממש רגע אחרי שסיימה את ההופעה הראשונה שלה במצעד. "איזה קהל אין דברים כאלה, הם היו הכי חמים", היא סיפרה בהתרגשות ודיברה על השיר החדש שלה שיצא לאחרונה "ביי שלום תודה". "השיר היה מתבקש, קודם כל בגלל שאנחנו מאמינים שכולם יכולים לאהוב את מי שאנחנו רוצים ואני מאוד מרוצה מהשיר".

אלין (16) שהופיעה בבמה הגדולה והמכובדת, סיפרה על הדור שלה, הצעיר יותר, שחי בפתיחות הרבה יותר גדולה ממה שהיו בעבר: "גדלנו לזה, יש יותר פתיחות ויותר מדברים על זה, וככל שמדברים על זה פשוט הופך לנורמלי כמו שזה. אני חושבת שככל שהזמן עובר ככה זה משתפר, זה תהליך ויש קיצוניים לשני הצדדים. צריך להיות יותר אמצע ושכל אחד יסתכל על החיים שלו ויכבד את האחרים".

דני פרידלנדר שהתארח באולפן, שאל אותה מה הדבר המעצבן שהיא לקחה מכל אחד מההורים, היא צחקה וענתה. "לקחתי מאבא את העקשנות ומאמא את הפרפקציוניזם. אבל יש בהם כל כך הרבה דברים טובים, שבכלל לא שמים לב לדברים האחרים".

אחת המשפיעות הגדולות בקהילת הלהט"ב והטרנסיות בפרט, זאת שופטת הכדורגל ספיר ברמן, שגם נכנסה השנה לרשימת משפיעי הלהט"ב של mako. בריאיון עם גלית ואילנית היא סיפרה על מה זה השפעה מבחינתה. "אני חושבת שכולם משפיעים, עצם זה שאני יוצאת מהבית זה אקטיביזם, אני אומרת את מי שאני וזה מושלם. ואני חושבת שגם אם אתם אוהבים את הקהילה הטרנסית ואתם מרגישים שאין לכם בעיה עם זה, אנחנו עדיין צריכים את התמיכה שלכם ושתהיה לכם את היכולת להגן עלי, תהיו איתי שם".

"זאת זכות להיות פה, ואם כבר מדברים על המצעד אני חושבת שהשנה הוא הרבה יותר מחאתי מכל מצעד אחר שהכרתי, זה מצעד שאומר את מי שאנחנו באמת, גם אם זה שרוצים לסגור ולהחשיך אותנו, המצעד נותן אור ותקווה".

בעבר היא כבר שיתפה על השינויים החברתיים שעברה והקושי והאתגרים שעולם הספורט מעמידים אותה כאחת שחיה בעולם של גברים. " זה כתהליך שאני צריכה לעבור וזה מה שהחלטתי בחיים הזה ואני רוצה לעבור את זה. נכון שהשנה שפטתי בליגה השנייה וההכנסה הייתה קצת פחות גבוהה אבל אני יודעת שאני הולכת לשפוט בליגת העל ואני אשיג את התג הבינלאומי ואני רוצה להיות שמה כמה שיותר אני".

הזמרת ואחת הדיוות הגדולות של המוזיקה הישראלית, מאיה בוסקילה, עלתה על הבמה שהיא כל כך אוהבת והרימה את הקהל באוויר. "זאת הרגשה של בית, מאז שאמיר פרישר גוטמן נפטר אני מרגישה צורך יותר גדול לעשות את זה ולשמור על המקום הזה שהיה חשוב לו ולחזק את המקומות החלשים" היא סיפרה לגלית ואילנית.

כבר עשרים שנה שהיא על הבמות, ובשנים האחרונות היא בנתה לעצמה קהל מעריצים שהולך אחריה לכל הופעה. כשאני פותחת קופות חצי מהקהל זה מהקהילה ואני כל כך גאה שהם שם. אם הם סימנו את הדיוות שלהם אז זה לאורך שנים".

כוכב הרשת עדן דניאל גבאי (25) סיים את ההופעה שלו במצעד ורץ ישר לשידור אצל גלית ואילנית כשהוא עוד מלא באדרנלין. "היה מרגש בטירוף, זו שנה שלישית שאני אצלכן פה באולפן. אני עוד רועד, הייתי עכשיו על הבמה אין לי מילים".

הכוכב שיצא מהארון לפני שלוש שנים מספר על השינוי שעבר, והפתיחות שלו עם עצמו ועם הסביבה מאז היציאה. "אני חד משמעית שלם עם עצמי. חוסר ביטחון היה ותמיד יהיה לי וזה מה שמחזיק אותי שפוי, אבל כן אני מתרגש בטירוף".

איגי וקסמן ושפיטה פתחו את ההופעות וגם הגיעו לפתוח את המשדר יחד עם גלית ואילנית. בעבור וקסמן זו הפעם הראשונה שהיא מופיעה באירוע והיא לא יכולה שלא לחשוב על הדרך שהקהילה עברה. "אין מה להשוות. היום העליתי את הבת שלי לבמה והיא ראתה שאהבה זו אהבה. פעם היה את התומכים והיו גם הרבה שמורידים. יש שינוי בשיח, בבית הספר של הבת שלי יש מורה טרנסית וזה נורמלי לה, אני שמחה על זה מאוד".

שפיטה, לה זו הופעה רביעית כבר, התייחסה גם היא לשינוי, אבל הדגישה שיש עוד דרך לעבור: "צריך לשחרר את הפרימטיביות, זה מביך לשמוע אנשים שמדברים בצורה כזו הומופובית, תשחררו. האמת שאני קצת מפחדת כי 'הומו' חזר להיות קללה". היא גם התייחסה לשיתוף הפעולה עם שחר חסון שהוליד את השיר "סבתא בישלה דייסה": "כולם בסיר אחד גדול, סיר של אהבה בלי חולצה. שיתוף הפעולה פשוט היסטרי".

 

הסדרי תנועה:
בשל החגיגות, שדרות רוקח תחסמנה לתנועת כלי רכב בין רחוב שטרית לדרך נמיר בהתאם לעומסי התנועה משני הכיוונים. שירות "נעים בסופ"ש" של עיריית תל אביב תוגבר לטובת האירוע ויצא מרחוב שטרית. כמו כן, גם רכבת ישראל תתגבר את שעות פעילות הרכבות.