מבחינת רשויות המדינה בצרפת מטאו הוא גבר. עם זאת, הוא היה זה שנשא ברחמו במשך תשעה חודשים את התינוקת אווה, עד הלידה במחלקת היולדות בבית החולים בחודש פברואר האחרון. לצידו ברגעי הלידה עמדה זוגתו, ויקטואר, שנולדה זכר אך כיום מבחינת הרשויות היא נחשבת לאישה לכל דבר ועניין. 

להורים הטריים ולאווה שלום, אבל למרות שכבר היו מקרים של אבות טרנסג'נדרים בצרפת, זהו המקרה הראשון שבו שני ההורים הם טרנסג'נדרים, מה עורר משבר בירוקרטי במדינה. למעשה, החוק הצרפתי לא צפה מקרה שכזה, ולמרות ששני ההורים עברו הליך חוקי מלא להתאמה מגדרית, גם מבחינת הרשויות, בתעודת הלידה של אווה מטאו מופיע כאם הילדה ואילו ויקטואר כאביה. כעת, בני הזוג מוכנים לעשות הכל על מנת להשיג רישום מתוקן של תעודת הלידה, מה שעשוי להוות תקדים משפטי. 

"שנינו חלמנו על ילדים, אז החלטנו לנסות להביא אותם יחד", סיפרה ויקטואר מביתה שבעיירה בורז' במחוז שר במרכז צרפת, בזמן שמטאו מחליף חיתולים. הדרך להגשמת החלום שלהם דרשה הקרבה רבה. ויקטואר בדיוק הייתה אמורה להתחיל את תהליך ההתאמה המגדרית שלה בחודש ינואר 2020, אך לצורך ההריון החליטה לקחת הפסקה. גם מטאו, שמטופל עם הורמונים מאז 2017, נאלץ להפסיק כדי לשאת את ההריון בבטחה. 

@mattduval1 #transgenre #coupletrans #bebe #famille #papatrans #love @Vicky Roger ♬ Baby Love - The Supremes

במשך שנתיים חוו בני הזוג ניסיונות לא מוצלחים, שאף הובילו אותם לפנות לסיוע רפואי באמצעות טיפולי פוריות. הם התייעצו עם מומחים רבים ואף נסעו שעות ארוכות למומחית אחת, שאמרה להם כי היא אינה יכולה לסייע להם, זאת משום שבצרפת אין סיוע ממשלתי בטיפולי פוריות לזוגות טרנסג'נדרים. "היינו נואשים לגמרי", נזכרה ויקטואר בשיחה עם כלי תקשורת מקומי. "מטאו כבר יצר קשר עם האנדוקרינולוגית שלו כדי לחדש טיפולי הורמונים, אז היא שאלה אותו מתי הוא קיבל מחזור בפעם האחרונה. כשהיא שמה לה שהמחזור מאחר היא שלחה אותו לבדיקות דם". 

למרבה ההפתעה, בני הזוג קיבלו תשובה חיובית. "כשהוא ראה את התוצאה של הבדיקה הוא לא הבין כלום. הוא נתן לי את התוצאות והתחלנו לבכות יחד מאושר", סיפרה ויקטואר על הרגע המאושר. "ההריון עבר רגיל לחלוטין, בלי זעזועים מיותרים. בהתחלה למטאו היה מאוד מוזר לראות את עצמו עם בטן הריונית. הוא חשש ממבטים, מהדרך בה אנשים יגיבו לגבר בהריון, אבל הפחדים נעלמו והוא היה מאושר". 

אם היה דבר שסייע לשניים במהלך תקופת ההריון, היה זה הטיפול "החם והמסור" לו הם זכו בבית החולים "ז'אק קור דה בורז'ואה", כך סיפרו בני הזוג. מטאו היה מוכר להם עוד לפני כן כמטופל במרכז הרפואי, וכשהגיע לחדר לידה הצוות "קיבל אותנו בזרועות פתוחות ואוהבות", סיפרה ויקטואר. 

@mattduval1 #famille #love #baby ♬ Family (feat. Bebe Rexha, Ty Dolla $ign & A Boogie Wit da Hoodie) - David Guetta

השניים ידעו תהליכי שיוך הורי של זוגות טרנסג'נדרים בצרפת הוא בעייתי, לכן הם צפו קשיים רבים ברישום הבת ושכרו את שירותיו של עורך דין כבר במהלך ההריון. פסיקה של בית המשפט האירופי לענייני זכויות אדם חייבה את צרפת לשנות את חוקיה, שעד 2016 חייבה אנשים שרצו לעבור תהליך התאמה מגדרי לעבור עיקור כימי כדי לשנות את זהותם המגדרית באופן חוקי. הנחיה זו אינה קיימת יותר, אך החוק לא מציין דבר לגבי גברים טרנסג'נדרים בהריון. "חוקית, גבר טרנסג'נדר יכול להיכנס להריון, אבל החוק לא מפרט דבר לגבי שיוך ההורה של הילד כך שיזוהה כאביו. מבחינה חוקית, גבר טרנסג'נדר אינו יכול להיות מזוהה כאב הילד", הסבירה ויקטואר. 

לדברי בני הזוג, הם הגיעו להסכם ראשוני עם משרדי הממשלה כך שיוכלו להוסיף פסקת תיקון תעודת הלידה המקורית, המצהירה על כך שמטאו הוא האב וויקטואר היא האם. עם זאת, בספרי הרישום של המדינה רשומים הזוג עדיין במין שסומן להם בלידתם, ולא על פי זהותם המגדרית הנוכחית. 

הקשיים האדמיניסטרטיביים נערמים גם בצד של רשות הסעד הצרפתית (CAF), המקבילה של ביטוח לאומי, שקשורה להבדלים בגובה הקצבאות. העובדה שהיה אב בהריון שיתקה לחלוטין את המערכת הממוחשבת של הארגון, וכעת עובדים סוציאלים חייבים להתערב בכל פרוצדורה, שהייתה אוטומטית עד כה. כך גם מבחינת הקצאת חופשת הלידה: לחברה בה עובד מטאו לא הייתה שום בעיה עם חופשת הלידה שלו, אך משום שמדובר באב הוקצו לו 25 ימי חופשה בלבד, זאת לעומת 10 שבועות חופשת לידה ליולדת.

@mattduval1 #papatrans #danse #meringue #monbebedamour❤️ #love #lgbt @Vicky Roger ♬ son original - Matt Duval

ויקטואר ומטאו יודעים שהמאבק שלהם הוא פוליטי, ויקח זמן רב עד שיוכלו לקבל את כל הזכויות המגיעות להם. "אנחנו מוכנים להילחם במדינה ולקחת אותה לבית המשפט. נרד לשורש העניין, בשבילנו ובשביל זוגות טרנסג'נדרים נוספים בעתיד", מוסיפה ויקטואר.

מסיבה זו בדיוק החליטו הזוג לפרסם את המאבק שלהם "כדי לעזור לאנשים אחרים הנמצאים בסיטואציה דומה. קיבלנו המון תגובות חיוביות, הרבה אנשים שאמרו הסיפור שלנו נתן להם השראה ואומץ, שאלות מאנשים טרנסג'נדרים שרוצות לעשות ילדים, אחרים שאמרו שלא העזו להתחיל בתהליך ההתאמה המגדרית שלהם, ועכשיו כן", ויקטואר מדגישה. 

כמובן שלא נחסכו מהם גם תגובות שליליות, מעליבות ותוקפניות, כמו אנשים שאמרו להם שהם לא "משפחה אמיתית". "אבל מאלה, להגיד את האמת, ממש לא אכפת לנו, אנחנו רואים אותה קורנת, וזה מה שחשוב לנו", סיכמה אימה של אווה, שאותה היא תגדל בבית מלא באהבה ועם שלושה חתולים וכלב.

@mattduval1 https://france3-regions.francetvinfo.fr/centre-val-de-loire/cher/bourges/video-temoignage-un-couple-transgenre-lutte-pour-la-reconnaissance-de-leur-enfant-une-premiere-en-france-2744778.html => Lien de l'article complet #France #papatrans #famille #lgbt #transgender #transman #enfant #parents @Vicky Roger ♬ son original - Matt Duval