בית משפט בתימן אשר מנוהל על ידי המורדים החות'ים פסק גזר דין מוות ל-13 אנשים שהורשעו בהומוסקסואליות והם יוצאו להורג בפומבי, כך פורסם בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. גזר הדין המזעזע ניתן בעיר איב, עיר הבירה של מחוז איב שנמצא תחת שליטת המורדים, בדרום מזרח תימן. 

על פי הדיווח, שלושה גברים אחרים נשלחו למאסר באישומים דומים, ו-35 גברים נוספים נעצרו על ידי החות'ים באשמת הומוסקסואליות, כך מסר המקור לסוכנות הידיעות בעילום שם, שכן הוא אינו מורשה לדבר עם התקשורת. אל סוכנות הידיעות אף הגיעו סרטונים בהם נראה שופט מקריא את גזר הדין, לכאורה בתחילת השבוע, אם כי לא ניתן לאשר שאכן מדובר בקטעים אותנטיים. 

בשלב זה לא ברור מתי אותן הוצאות פומביות להורג אמורות להתבצע, שכן ניתן לערער על גזר הדין. ארגוני זכויות אדם התריעו פעמים רבות על עלייה מתמדת בהתעללות של המורדים החות'ים, הנתמכים על ידי שלטון האייתוללות האיראני. 

המורדים החות'ים, תימן (צילום: MOHAMMED HUWAIS/AFP, GettyImages)
המורדים החות'ים, תימן | צילום: MOHAMMED HUWAIS/AFP, GettyImages

גזרי דין מוות לא תמיד מתבצעים על ידי המורדים החות'ים, ששולטים באזורים המאוכלסים ביותר בתימן ונמצאים במלחמה ארוכת שנים עם הקואליציה בראשות סעודיה. בשנת 2022 התפרסם דוח של ארגון "מעקב לזכויות אדם של אירופה והמזרח התיכון", בו פורסם כי המורדים החות'ים דנו למוות 350 בני אדם מאז השתלטו על הבירה צנעא ב-2014, אך עד רגע הפרסום הם הוציאו להורג רק 11 מהם. 

ארגונים ועמותות לא ממשלתיות טוענות כי הפרות זכויות האדם של המורדים גדלו משמעותית מאז החלו החות'ים לפגוע בספינות משא שעוברות בים האדום, זאת בתגובה למלחמת ישראל בארגון הטרור הרצחני חמאס. "החות'ים מגבירים את ההתעללות שלהם בתוך תימן בזמן שהעולם עסוק במעקב אחרי ההתקפות שלהם בים האדום", כך אמר ניקו ג'פרניה, חוקר תימן של ארגון "משמר זכויות האדם". "אם באמת היה אכפת להם מזכויות האדם שהן מתיימרות לעמוד עליהן בפלסטין, הם לא היו מלקים או רוגמים למוות את התימנים".