יותר מ-60 בני אדם נעצרו היום (ראשון) על ידי הרשויות באיסטנבול, במהלך מצעד הגאווה שיצא מרובע Şişli. מאז 2015 נאסרו במדינה באופן שיטתי המצעדים ואפילו אירועים כמו פיקניקים והקרנות סרטים מתמלאים באיסורים במהלך חודש הגאווה.

לפני ביצוע המעצרים פרסם ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל, אזהרה מפני "הדיכוי העמוק וחסר הבושה" שעומד בפני אנשי הקהילה הלהט"בית בטורקיה. פעיל זכויות האדם נילס מויזנייקס ציין כי "כשאלפים יוצאים לרחובות איסטנבול ואיזמיר בהתרסה, הם מסתכנים בהתמודדות עם גז מדמיע וכדורי גומי. על הרשויות לאפשר למצעדי הגאווה בטורקיה להתנהל בבטחה וללא הפרעות".

תגובות רבות מילאו את טוויטר מצד חלק משתתפי המצעד, שבחרו לנקוט בעמדה נחרצת מול הדיכוי. "מושל איסטנבול אמר שכל פעילות שמאיימת על מוסד המשפחה לא תותר, אבל בקהילת הלהט"ב מצאו דרך ולא ויתרו על הצעדה", פרסם אחד. בציוץ אחר צוין כי "למרות כל הלחץ, אלפי קווירים צעדו היום באיסטנבול. הניצחון הזה מספיק לנו - אני יכול לבכות מאושר".

קודם למעצרים, פעילים התאספו בפארק באיסטנבול, שם תלו ממולו בחניון דגל גאווה ענק. "אנחנו נושאים את כעסם של הקווירים שעברו עינויים על ידי המדינה ורשויות החוק שלה ואנחנו מכריזים שהכעס שלנו ישרוף אתכם", קרא אחד הפעילים. "לא נעזוב את המרחב שלנו. אתם תתרגלו לזה". בחודש מאי נבחר שוב ארדואן, שביסס את קמפיין הבחירות שלו נגד להט"ב, לנשיא. לאחר בחירתו הצהיר כי "להט"ב הם רעל המוזרק למוסד המשפחה. לא ייתכן שנקבל את הרעל הזה. אף אחד לא יכול לדבר נגד המשפחה".