מאות מפגינים מוסלמים קיצוניים צעדו מוקדם יותר היום (רביעי) בבירת אינדונזיה בקריאה לבטל את ההופעה של להקת הרוק הבריטית קולדפליי, המתקיימת הערב בבירה ג'קרטה, זאת בשל התמיכה הפומבית של הלהקה בזכויות להט"ב. 

הלהקה מופיעה בשעות אלו באצטדיון מלא מול 70 אלף אנשים, שרכשו את הכרטיסים תוך שעתיים בלבד לאחר פתיחת המכירה בחודש מאי. ג'קרטה היא אחד מבסיסי המעריצים הגדולים ביותר של הלהקה, עם 1.6 מיליון מעריצים, אך למרות זאת, נדמה שיש קבוצה לא קטנה של אנשים שלא כל כך נהנית מהנוכחות של הלהקה במדינה. 

עימותים בהפגנה נגד קולדפליי באינדונזיה (צילום: Mas Agung Wilis / AFP, GettyImages)
עימותים בהפגנה נגד קולדפליי באינדונזיה | צילום: Mas Agung Wilis / AFP, GettyImages
הפגנה נגד קולדפליי באינדונזיה (צילום: Mas Agung Wilis / AFP, GettyImages)
הפגנה נגד קולדפליי באינדונזיה | צילום: Mas Agung Wilis / AFP, GettyImages

המפגינים, שצעדו מרחק קילומטר בודד מהאצטדיון שבו הלהקה מופיעה, החזיקו כרזה גדולה עליה נכתב "דחו, בטלו ופרקו את הקונצרט של קולדפליי", תיארו את הלהקה כ"תעמולה להט"בית" ואמרו כי היא פוגעת ב"אמונה והמוסר" של המדינה. זו אינה הפעם הראשונה שהמפגינים מביעים את זעמם על ההופעה, והם הפגינו פעמים נוספות בשבוע האחרון במספר מקומות, גם מול השגרירות הבריטית. 

בינתיים, פרסמה הלהקה תמונה מההופעה ברשתות והודתה לכל המעריצים על ההמתנה הארוכה, 25 שנים, עד שהגיעה הלהקה בפעם הראשונה למדינה. "ובכן, עדיף מאוחר מאשר לעולם לא", כתבה הלהקה בטוויטר (או X). "לקח לנו 25 שנה להגיע לג'קרטה. חם, לח ופשוט מדהים. תודה לכולכם שחיכיתם לנו". 

אינדונזיה היא מדינה דמוקרטית עם היסטוריה ארוכה של סובלנות דתית, אבל בשנים האחרונות שוליים קיצוניים מוסלמים הפכו קולניים יותר. קולדפליי מוכרת בלהקה שמביאה את הערכים שלה לבמה בדרכים שונות, והסולן כריס מרטין לובש לא פעם חולצות בצבעי הקשת או מנופף בדגל הגאווה בהופעות. 

ההפגנות הללו נגד קולדפליי אולי מתעוררות בעקבות ביטול ההופעות של להקת הרוק הבריטית The 1975 בג'קרטה, לאחר שממשלת מלזיה קטעה את הופעתו בפסטיבל מוזיקה במדינה, משום שאתגר את חוקי המדינה ונישק את אחד מחברי הלהקה על הבמה במהלך ההופעה. ממשלת מלזיה עצרה אז את ההופעה, והשערוריה עוררה הדים והובילה לביטול שאר ההופעות של הלהקה בדרום מזרח אסיה. לפני יותר מעשור, ליידי גאגא ביטלה הופעה סולד אאוט באינדונזיה לאחר שהתעורר חשש ביטחוני לאלימות מצד גורמים מוסלמים קיצוניים אם הזמרת אכן תעלה להופיע במסגרת סיבוב ההופעות "Born This Way Ball".