פשע שנאה כפול: אלמונים, ככל הנראה קטינים, פרצו בשבת שעברה לבית הכנסת הרפורמי "כל הנשמה" בירושלים. בצילומי מצלמות האבטחה ניתן לראות אותם בועטים ברכוש ותולשים ומשחיתים דגלי גאווה שנתלו במקום לאות הזדהות עם הקהילה הגאה. משטרת ישראל חקרה מספר חשודים והתיק הועבר לפרקליטות המחוז. 

את הדגלים תלו חברי הקהילה הרפורמית "כל הנשמה" היושבת בשכונת בקעה בירושלים, ורב הקהילה עודד מזור מספר ל-mako על הרגע בו גילה כי אלמונים פרצו לבית הכנסת. "תלינו את הדגלים בשישי אחר הצהריים והייתי בבית הכנסת בערב שבת ובשבת", נזכר הרב מזור. "חזרתי במוצאי שבת לקחת ציוד וראיתי שמשהו לא בסדר. שמתי לב שהדגל נתלש, אז עשינו בדיקה במצלמות ואכן ראינו ששני בנים לא מוכרים לנו פרצו לבית הכנסת דרך אחד החלונות במטבח, תלשו את הדגל, הסתובבו ברחבי המבנה ובעטו בדברים. הם לא התנהגו בכבוד הראוי למקום קדוש". 

הרב מזור הגיש בשם קהילת "כל הנשמה" תלונה במשטרה, וזו שלחה מיד חוקרים לאסוף את צילומי מצלמות האבטחה וטביעת אצבעות. "היה לנו חשוב להרגיע את החברים", אומר הרב מזור. "יו"ר הוועד כתב לכל הקהילה, יש 300 משפחות שמבקרות כאן דרך קבע, כולל ילדים רבים. אנחנו שומעים על יחסי שכנות טובים עם כולם". 

הרב מזור מספר כי זו אינה הפעם הראשונה שהקהילה מתמודדת עם שנאה שכזאת, אבל הפריצה למתחם בית הכנסת מהווה עבורו חצייה של קו אדום. "זה שאירוע כזה קורה פעם בכמה זמן וספציפית סביב דגל הגאווה זה לא מפתיע. גם בשנה שעברה תלינו דגלים והיו אנשים ששלחו מכתבי תלונה, הביעו אי שביעות רצון מהעניין", הוא נזכר. "הפעם נחצה פה גבול - האלמונים שעשו את זה פרצו פנימה ופגעו ברכוש. אנחנו מרגישים בטוחים, אבל אנחנו מודעים לזה שיש אנשים שבין אם בגלל העובדה שמדובר בבית כנסת רפורמי או בגלל דגלי הגאווה מרשים לעצמם לעשות מעשים שלא יעשו". 

עוד מוסיף הרב מזור כי העובדה שהאירוע התרחש סביב חודש הגאווה הופכת את ההתנכלות לכפולה: גם כלפי רפורמים וגם כלפי להט"ב. "פשע שנאה כפול שמנסה לפגוע בשתי אוכלוסיות שמדינת ישראל לא מתייחסת אליהן באופן שוויוני", הוא אומר. "לכן יש אזרחים במדינה שמרשים לעצמם לקחת את החוק לידיים, לפגוע בנו. התחושה קשה, לא הנזק הפיזי". 

פרצו לבית כנסת ותלשו דגלי גאווה (צילום: צילומי מצלמת אבטחה, בית הכנסת "קול הנשמה")
פרצו לבית כנסת ותלשו דגלי גאווה | צילום: צילומי מצלמת אבטחה, בית הכנסת "קול הנשמה"

"ההסתה הנמשכת כלפי התנועה הרפורמית וכלפי קהילת הלהט"ב מתירה את דמנו ומחזירה אותנו לזמנים חשוכים בהיסטוריה של האנושות", אמרה מנכ"לית התנועה הרפורמית אנה קיסלנסקי. "תופעה דומה כלפי קהילה יהודית בתפוצות מזרם כלשהו היתה מתויגת בצדק כאנטישמיות ופשע שנאה. יש לחדול מההסתה הבוטה ולטפל בתקיפות בתופעה". 

מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, התייחסה לאירוע כשברקע הצעת חוק הנוגעת להסתה כלפי חרדים ועולה היום (שלישי) להצבעה בקריאה טרומית. "התנועה הרפורמית מובילה את המאבק בגזענות מזה שני עשורים, באמצעות המרכז לנפגעות ונפגעי גזענות, מתוך התפיסה שכולנו נבראנו בצלם אלוהים ולכן כולנו זכאים וזכאיות ליחס שוויוני ומכבד", היא אומרת. "התנועה תומכת בתיקון החוק כך שתיאסר לא רק הסתה על בסיס צבע, גזע או מוצא אלא גם על בסיס דת והשתייכות דתית. אולם הצעת החוק של חברי הכנסת אשר, גפני ומקלב מבקשת לאסור רק הסתה כלפי הציבור החרדי ולא כלפי קבוצות דתיות אחרות. מעבר לחוסר הסבירות וההפליה שבכך, ראוי להזכיר למגישי הצעת החוק את ההסתה הפרועה והעקבית שלהם ושל רבים אחרים ממנהיגי הציבור החרדי כנגד הציבור הרפורמי, שאת תוצאותיה ראינו בשבוע שעבר באירוע המדובר בירושלים. לפני שחברי כנסת חרדים מטיפים על הצורך להיאבק בהסתה, כדאי שיבחנו את אמירותיהם המחרידות כלפי התנועה הרפורמית. בהסתה וגזענות יש להיאבק, אך לא בדרך העקומה שהצעת החוק מבקשת לקדם. אנחנו נמשיך להיאבק בגזענות כנגד כלל הקבוצות בחברה הישראלית כי גזענות היא לא היהדות שלנו". 

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית (קונסרבטיבית): "התנועה המסורתית עומדת לצד התנועה הרפורמית ומזועזעת מהשחתת בית הכנסת, מעשה שלו היה קורה בכל מקום אחר בעולם היה מוגדר כאנטישמיות מחרידה. בזמן שהמפלגות החרדיות ממהרות לחוקק חוק כדי להגן על הציבור החרדי מפני אלימות מילולית, אין להם את היושרה בסיסית לגנות אלימות פיזית וממשית כשהיא נעשית כנגד היהדות הליברלית. יתרה מכך - לעתים הם מרהיבים בחוצפתם ואף מלבים את האלימות הזו. אנו מקווים שגורמי האכיפה ישימו ידם על המפגעים והם יקבלו עונש חמור כדי למגר את מעשי השטנה הללו שהופכים באחרונה לשכיחים בירושלים".

מערכת mako פנתה למשטרת ישראל לתגובה וזו תתפרסם לכשתתקבל.