ג' הגיע לפני מספר שנים לבדיקה שגרתית אצל הרופא, אחרי שסבל במשך שבועיים מכאבי גרון שהטרידו את מנוחתו, צרידות שסירבה לחלוף וכאבים בבליעה. בפעם הראשונה רופא המשפחה הרגיע אותו כי היה נשמע שמדובר בדלקת גרון והציע לו מגוון טיפולים אפשריים. כעבור שבועיים נוספים הסימפטומים לא חלפו וג' הבחין כי ירד במשקל ללא כל דיאטה ומדי פעם היה מבחין בדימום קל אחרי שיעול.  

ג' היה אז בן 33, פעיל מינית כבר מגיל צעיר ועוד מצעירותו העדיף מין אוראלי כי פחד מ"איידס" וידע שמין אוראלי בטוח הרבה יותר. שבוע וחצי אחרי הביקור השני אצל רופא המשפחה, ביקר ג' ביקר אצל רופא אף אוזן גרון וגילה כי הוא למעשה סובל מסרטן בבסיס הלשון, שנגרם כתוצאה מוירוס הפפילומה (HPV).

ג' הוא בן אדם אמיתי שתמיד דאג לבריאות שלו, אבל אף פעם לא ידע שוירוס הפפילומה יכול לפגוע גם בגברים, ושגייז מטבע הדברים נמצאים בסיכון גבוה יותר. לצערנו, בשנים האחרונות אנחנו עדים להתגברות מקרים כאלה ולכן העלאת המודעות לנגיף ה-HPV והדרכים למניעתו חשובה היום יותר מתמיד. 

וירוס הפפילומה האנושי (HPV) הוא למעשה מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם. במשך שנים רבות המידע על המחלה ודרכי מניעתה היו בעיקר נחלתם של נשים, כגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם. לכן, כמעט כל אישה יודעת כמה חשוב להתחסן ל-HPV בגיל צעיר ושיש לעשות בדיקת PAP, משום שזו דרך טובה לאתר מצבים קדם סרטניים, לפני שזה מאוחר מדי. 

וירוס הפפילומה האנושי HPV (צילום: Naeblys, Shutterstock)
וירוס הפפילומה האנושי HPV | צילום: Naeblys, Shutterstock

אבל מה עם הגברים? בשנים האחרונות, לצד ירידה במקרים של סרטן צוואר הרחם, אנו עדים לעליה חדה בגידולים סרטניים כתוצאה מ-HPV  בחלל הפה ופי הטבעת אצל גברים. זה די פשוט, וכמו כלמידיה וזיבה, בוירוס הפפילומה ניתן להידבק באזור בו קיימתם יחסי מין, ולכן, אם אתם מקיימים יחסי מין אוראלים מגיל צעיר, אתם נמצאים בסיכון יתר להדבקה והופעה של יבלות על סוגיהן באזור במקרה הטוב, וממאירות של אזור הלוע במקרה היותר נדיר ומסוכן.

ממאירות כתוצאה מוירוס ה-HPV באזור חלל הפה היא מחלה של אנשים צעירים פעילים מינית ובד"כ מתגלה בגילאים 30-50. התופעה הזו נמצאת בעליה מתמדת במקומות מערביים. בארה"ב התגלו בעשור האחרון פי 4 יותר מקרים מאשר בעבר ורובם בבסיס הלשון או אזור השקדים, אך גם באזורים כמו מיתרי הקול. כיום המדע מכיר בערך 200 זנים שונים של HPV, אך רק חלק קטן מאוד מהם קשורים לממאירות והחשובים שבהם הם הזנים 16 ו-18.

מחקר חדש שיצא לאחרונה גילה שמין אוראלי עם יותר מ-10 פרטנרים מגדיל פי 4 את הסיכוי לממאירות HPV באזור הפה והלוע. המחקר מצא גם שיש קשר לפעילות מינית אוראלית בגיל מוקדם יותר. אנו יודעים גם שרבות הפעמים בהן הפעילות המינית הראשונה של גייז מתחילה במין אוראלי בלבד, ויש כאלה שזו הפרקטיקה המינית העיקרית שלהם גם בבגרותם.

ד"ר רועי צוקר (צילום: ד"ר רועי צוקר)
ד"ר רועי צוקר | צילום: ד"ר רועי צוקר

מטרת הכתבה אינה להפחיד, אלא דווקא להרגיע ולספר שלמרות הכל מדובר במצב נדיר, שמתפתח לאט ושצריך פשוט להיות מודע אליו. אבל יותר מהכל בעיקר גם להדגיש שהדרך למנוע ממאירות כתוצאה מ-HPV  היא פשוט להתחסן. החיסון ל-HPV שנמצא כיום בשוק הוא היחיד שמונע סרטן. הוא מכיל את 9 הזנים הנפוצים והמסוכנים ביותר, ביניהם גם 16 ו-18, ואם מבצעים אותו בזמן, מוקדם ככל האפשר, הסיכוי לפתח ממאירות יורד בצורה משמעותית. 

החיסון ניתן בשנים האחרונות על ידי משרד הבריאות לבנים ובנות בכיתה ח', אך לאלה שכיום נמצאים בשנות ה-20 ומעלה של חייהם, לא הוצע החיסון במסגרת בית הספר ולכן עלינו לדאוג לבריאותנו ולבצע את החיסון בעצמנו. וכן, גם ללכת בצורה אקטיבית לרופא המטפל שלנו ולבקש לעשות אותו. 

החיסון ניתן ב-3 מנות על פני חצי שנה, נמצא כיום בסל הבריאות וניתן לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים עד גיל 26, אך מומלץ עד גיל 45 (בתשלום עם הנחה לביטוחים המשלימים). ככל שמקדימים לעשותו כך היעילות שלו גדלה ואם יש חיסון ששווה להשקיע בו כסף זה כנראה החיסון הזה. 

לא בטוחים מה לבקש מהרופא שלכם? בשביל זה יש את פנקס החיסונים הלהט"בי שלנו