>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
חנות גאווה כחול לבן

אירועי הגאווה יפתחו בחודש הבא ואת רחובות הערים השונות בישראל יציפו הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים רבים. עכשיו רק חסר להגיע מוכנים - ואיזו דרך טובה לעשות זאת אם לא באמצעות אביזרים בשלל צבעי הקשת? אבל מתי בפעם האחרונה ראיתם דגלי גאווה בסופר? ומה עם בגדים לתינוק שלו שני אבות? במיוחד בשל כך הוקמה חנות הגאווה החדשה.

החנות "GayDay" הושקה לאחרונה בישראל ומציעה מגוון רחב של מוצרים לקהל הלהט"בי. ארנון אנג'ל, רונית ונופר הקימו את העסק לפני מספר שנים, ומספרים כיצד הפכו לאחת החברות הבולטות בשוק הבילאומי.

מתי עלה הרעיון להקים חנות שמיועדת לקהילה הגאה?
ארנון: "במקרה שלנו המשפט 'צורך הוא הבסיס לכל המצאה' מאוד רלוונטי. ב -1998 הגעתי עם דן בן זוגי לפסטיבל הוויגסטוק הישראלי, פסטיבל דראג שיזמה ב.ל.ה דואגת. האירוע הופסק על ידי המשטרה בנימוק של חילול שבת ותלונות שכנים על ההגברה. יחד עם עשרות רבות של מפגינים יצאנו לרחוב הירקון למחות על הפסקת הפסטיבל. לאחר העימות עם המשטרה התחלנו לצעוד לכיכר מלכי ישראל, לימים כיכר רבין. בזמן הצעדה הרגשתי שחסר לי סמל או דגל שיזהה אותנו ונוכל לנופף בו בגאווה ולהראות שאנחנו פה בשביל להישאר".

מציבים דוכן במצעדי הגאווה

אנג'ל אומר, כי זה היה הרגע בו החליט שהוא רוצה לאפשר לאנשים נוספים לצעוד בצבעים שלהם ולחגוג את הנראות שלהם. "בראש התהלוכה צעדה טרנסית בשם סטפני אשר הניפה על התורן בכיכר את דגל הקשת היחיד שנמצא באזור. לימים הפך הוויגסטוק לאירוע המזוהה כמקביל למהומות סטונוול ההיסטוריות בניו יורק ועבורי, לאירוע שבישר את פתיחת העסק".

אין תמונה
ארנון עם בעלו דן והתאומים. ניצחו את המערכת

במהלך לימודיו לתואר ראשון במחלקה לתעשייה וניהול באוניברסיטת באר שבע, פגש אנג'ל את נופר ורונית בתא הסטודנטים הגאים 'סגול' ויחד חברו להקמת חנות ישראלית גאה. "ההתחלה הייתה מאוד צנועה, עם מגוון קטן של מוצרים שמכרנו בדוכנים באירועים של קל"פ. בהמשך, הקמנו דוכני גאווה וספרות גאה במסיבות המיתולוגיות של אילנה שירזי ולאחר מכן במסיבות הבלתי נשכחות של דניאלה ברשפון. כולנו חובבי קריאה ולכן הוספנו את 'המדף הוורוד' לסל המוצרים שלנו, עם כל הספרות הגאה אשר יצאה לאור בארץ".

כירושלמים, פנו ארנון, נופר ורונית לבית הפתוח בעיר, שנתן להם את ההזדמנות הראשונה והקים בתוך הבית ויטרינה עם המוצרים שלהם. "מאז ועד היום אנחנו מציבים דוכן ססגוני בכל אירועי הקהילה ומצעדי הגאווה בערים השונות ושמחים לתרום את חלקנו לחגיגה גדולה של חופש, שוויון וגאווה בכל צבעי הקשת".

אין תמונה
שוק לא קל. נופר

בשנים האחרונות, הם גם משתפים פעולה עם המרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב, וחלק גדול מהמוצרים שלהם זמין לרכישה בלובי הכניסה למרכז. "אנחנו מעודדים את הרכישה דרך המרכז הגאה מכיוון שההכנסות ממכירת המוצרים שם מיועדות לפעילות קבוצות הנוער".

מה זה אומר "מוצרי גאווה"?
נופר: "אין ספק, שמבחינה עסקית מדובר בתחום לא קל, זה מדובר במוצר צריכה יומיומי. ההתחלה הייתה קשה מאוד ולא פעם שקלנו לסגור את העסק. הקהילה בארץ קטנה, לא כולם אוהבים לנפנף בסמלים ולרכוש 'מוצרי גאווה'. מהר מאוד הבנו שעל מנת לשרוד אנחנו חייבים לפנות לקהלים חדשים, ולשם כך התחלנו בתהליך של הגדלת פס הייצור באופן שיאפשר פנייה לשוק הבינלאומי. זו הייתה נקודת המפנה של העסק ובמהירה הפכנו להיות חברה ישראלית אשר מייצאת את מוצריה לארצות רבות ברחבי העולם".

אין תמונה
גאים בדת

נופר אומרת, כי כיום הם גאים להיות מהיצרנים הגדולים בעולם בתחום מוצרי הגאווה. "ניתן למצוא מוצרים שלנו בחנויות באירופה, ארה"ב אוסטרליה והמזרח הרחוק. כשחברים מעדכנים שראו מוצר שלנו בחו"ל עם התווית Proudly made in Israel אנחנו מרגישים סיפוק אדיר. הלקוחות שלנו בחו"ל מופתעים מאוד כאשר אנחנו פונים אליהם לראשונה כחברה ירושלמית המייצרת מוצרי גאווה".

אז מה ניתן למצוא אצלכם?
נופר: "מגוון המוצרים שלנו הוא רחב מתוך כוונה לתת מענה לכל ביקוש בעולם הצרכנות הגאה. מחולצות גאווה ועד ספר על ילד שרצה להיות נסיכה, מתכשיט בצבעי הקשת ועד ספרות לימודי מגדר, ממתנות יום הולדת ועד שרשרת סקסית לדב גאה, מכרטיסי ברכה גאים ועד מוצרים ירוקים לגאוות טרנסים.  אחד העקרונות שמנחים אותי הוא פנייה לכלל הקבוצות בקהילה. יצרנו קטגוריות מוצרים עבור טרנסים, ביסקסואלים, בי.די.אס.אמים ובקרוב גם פאנסקסואלים וקווירים. גם בתחום הספרים אנחנו מקפידים להביא כותרים מכל העולם בנושאים שלא זוכים להתייחסות המו"לים בארץ".

אין תמונה
גם תכשיטים יש

מפרגנים לאמנים מתוך הקהילה

נופר מוסיפה כי בהיותה דו מינית בעצמה, חוותה הדרה שלימדה אותה את החשיבות הרבה של קהילה אחת מאוחדת ושוויונית. "בהתאם, אני מקפידה לפתח מוצרים גם אם ידוע לי מראש שהביקוש אליהם יהיה קטן. במקרה זה, השיקול הכלכלי נדחה הצידה. את רוב המוצרים שלנו מעצבים אמנים מתוך הקהילה וגם עבורם חשובה הפנייה לכל הקהלים".

נופר מדגישה כי כעסק גאה, הם שמחים לקדם כל אמן שרוצה לנצל את האתר שלהם כקורת גג להצגת עבודותיו ומכירתן.  "אני מנצלת במה זו לפנייה למעצבים ואמנים גאים על מנת שייצרו איתנו קשר לשיתוף פעולה.

מה תגידו לכל אותם השואלים מדוע ההתבדלות ולמה בכלל צריך חנות ייחודית לקהילה? 
רונית: "קיימים מוצרים שלא תוכל למצוא בשופינג רגיל, רק ב'שופינק'. זוג נשים שמחתנות לא תמצאנה בחנות רגילה פסלון של שתי נשים לעוגת החתונה שלהן וגם לא טבעת חתונה עם סמל נשים כפול. אם תחפש מתנת יום הולדת לחברה ביסקסואלית הסיכוי שתמצא אותה בצבעים ורוד כחול וסגול קטן מאוד. וכשתחפש אוברול כמתנה לתינוק שנולד לאבות גאים אצלנו תמצא אותו עם איור של תינוק ושני אבות.

אין תמונה
מתנות

באיזה תגובות נתקלתם מאז הוקמה החנות?
ארנון: "לי זכור מקרה מרגש במיוחד. באחד המצעדים הראשונים בירושלים הצבנו דוכן קטן לפני הצעדה. זה היה מצעד שנוי במחלוקת ובעל משמעויות רבות, אשר עורר סערת רגשות גדולה וסיקור בינלאומי.  במרכז העיר הכי קדושה בעולם, בלב אחד האירועים הכי סוערים שידעה, עמדנו עם דוכן קטן של דגלונים בצבעי הקשת. מייד הפכנו ללוח מטרות מרכזי עבור כל מי שרצה לפגוע בסמלי הקהילה. כמות הגידופים, הביצים והאלימות שספגנו באותו יום הייתה בלתי נתפסת. מזל שהיו לנו מטריות בצבעי הקשת להגן על עצמנו".

אין תמונה
יש במדיום? חולצות

המתקפה האלימה הזכירה להם את המטרה לשמה הקימו את העסק. "נשארנו לעמוד וספגנו את המטחים ואת השנאה בראש מורם וגאה. כיליד ירושלים אני זוכר שחשבתי לעצמי באותם הרגעים שאולי אין לי עתיד בעיר הזאת. כשהמצעד יצא לדרך והמהומה שכחה ניגש אלי קשיש חרדי עם עיניים טובות. הוא ביקש שלושה דגלונים קטנטנים. מסרתי לו את הדגלונים בהשתוממות מרובה. הוא לקח אותם, ניגש באיטיות לנכדיו, מסר לכל אחד מהם דגלון קשת ונתן לכל דגלון שם. לראשון הוא קרא 'ואהבת', לשני הוא קרא 'לרעך', לשלישי הוא קרא 'כמוך'.  לאחר מכן הסתכל עלי במבט מואר ואמר 'אל תטעה, לא כולנו מתנהגים ככה'".

ארנון יצא משם עם דמעות בעיניים ועם הרגשה שאולי בכל זאת יש עתיד לעיר הזאת. "לא עזבנו את העיר והיום אנחנו מגדלים את ילדנו בירושלים ואני שמח להגיד שבהחלט יש מקום לחיים גאים ומאושרים בעיר הזאת בזכות הבית הפתוח, הקהילה הירושלמית המופלאה, וגם בזכות מצעדי הגאווה המשמעותיים  שמתקיימים מדי שנה בעיר בכל צבעי הקשת".

אין תמונה
נתראה בהילטון

ואם כבר הזכרת את הילדים, מה שלום התאומים המפורסמים שלך מהודו שכניסתם לארץ עוכבה למשך מספר חודשים ?
"לירון ואיתי חגגו לא מזמן 3 שנים. הם ילדים מקסימים, מאושרים וחייכנים. אנחנו מחנכים אותם על ערכים של שוויון, חופש וכבוד האדם ויחד כמשפחה מסירים מחיצות ושוברים חומות גם בעיר הקשה הזאת. אני מרגיש שבמלחמה הפרטית שלנו מול הממסד נצחנו. השופט שמנע את הגעתנו לארץ, ערך לנו מבחני כשירות הורית וביקש לבדוק אם אנחנו פדופילים או רוצחים סדרתיים לא קודם והתפטר מתפקידו. אנחנו, לעומת זאת, מגדלים ילדים לתפארת ומשקיפים מדי פעם ממרפסת ביתנו לעבר בית המשפט ממנו יצא בסופו של דבר הצדק. השבוע בשעת הזריחה התנגן לו ברקע שיר די סימבולי עבורי...'ראיתי עיר עוטפת אור, והיא עולה בשלל צבעי הקשת'".

אין תמונה
למי יש שפן על הראש?

אין תמונה
או בגורדון?

_OBJ

_OBJ

את מוצרי החנות ניתן להשיג באתר