טרנספורמציה היא אומנות מדויקת ומרתקת שמשלבת כל כך הרבה תחומים, בין אם זה איפור, שיער, סטיילינג וכמובן משחק. די נפוץ לראות מלכות דראג ססגוניות, אבל המהפך לגבר ואומנות ה״דראג קינגס״ בעלייה רק בתקופה האחרונה. יש משהו במהפך הזה שמבלבל לנו את האינסטינקט הכי ראשוני כבני אדם, ומעלה את השאלה ״האם אני יכול להתרבות איתו?", שאלה שבדרך כלל התשובה עליה מאוד ברורה. האם זה אומר שהחברה שלנו מסירה מעליה קצת סטיגמות? שמתחיל עידן חדש של פמניזם? מי הן הנשים שמרגישות בנוח עם הצד הגברי שלהם? והאם זה רק משחק?

כאמנית טרנספורמציה אני מאוד נהנית לשחק עם המגדר שלי וליצור אשליות גדולות מהחיים אבל בכל זאת - אני לא בר רפאלי. נראה לי גם נורא לא פשוט להפוך מאישה יפה לגבר מזוקן. בחודש האחרון אי אפשר היה לסובב את הראש בתל אביב בלי לראות את האלטר אגו של רפאלי. אז שאלתי את עצמי למה היא צריכה מהפך?

התשובה: "בתור פרזנטורית של המותג 'קרולינה למקא', ניסינו העונה לחשוב מי יוכל להיות פרטנר שלה", אמרו לי מנהלי הקמפיין, "אחד כזה שיהיה שווה ערך מולה, שייתן את אותו הכוח ולא יהיה כעזר שכנגד. אחרי הרבה התלבטויות הבנו שהפרטנר הטוב ביותר של בר רפאלי הוא בר רפאלי. והתגובות היו מדהימות: חוצות קהלים, מגדרים וגילאים. הקהל הישראלי יודע להעריך חדשנות ונועזות".

בר רפאלי גבר (צילום: אייל נבו,  יחסי ציבור )
הפרטנר הטוב ביותר של בר הוא בר | צילום: אייל נבו, יחסי ציבור

בתור תחקירנית מגדר ראשית, החלטתי לצאת לשטח ולבדוק מי עוד העזה לפרוץ גבולות ולשנות את המגדר שלה בארץ שלנו, וברחבי העולם כולו.

בראש ובראשונה נתקלתי בסרט הישראלי ״נמס בגשם״ בו הדוגמנית, שחקנית והזמרת המוכשרת חן יאני חושפת את הצד הגברי שלה וזוכה להמון שבחים על המשחק המעולה. כיף לראות את המהפך שלה ולא רק בלבוש, אלא גם בשפת הגוף, בגישה ובצורה שהאנשים סביבה מגיבים אליה בתור אישה ובתור גבר. גם העולם התלהב מהטרנספורמציה: הסרט הוקרן בפסטיבלי קולנוע יוקרתיים ברחבי העולם כדוגמת מונטריאול, מונפלייה, טורינו ועשרות פסטיבלים נוספים, ואפילו פתח את פסטיבל הקולנוע הגאה ב-2011 ואת פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בשטרסבורג.

אין תמונה
הלהיבה את העולם. חן יאני ב"נמס בגשם"

הטופ מודל טיירה בנקס עשתה ניסוי והפכה לגבר בתכנית בוקר שהייתה לה, כדי לבדוק האם היא יכולה להמשיך לדגמן. טיירה דווקא בחרה לא להיות גבר חתיך וגבוה, אלה להציג את עצמה בצורה קצת מלחיצה ומאיימת, היא ביטאה את הכול בשפת גוף אגרסיבית, שינתה את גוון הטון שלה ואפילו גירבצה פה ושם.

טיירה בנקס כגבר
חושפת את הפן המאיים. טיירה בנקס

בתוכנית של אלן דג׳נרס (שהיא בעצמה בעלת לוק גברי מובהק שמשדר אנדורוגיניות) התארחה קייטי פרי בתור דמות של מנחה מלוקק, מחוייט וצבעוני עם שיער מלא בג׳ל ושפם קטן. אני מאמינה שהלוק שלה הושפע מהמנחים בשנות ה-70. כיף לראות כמה היא מרגישה נינוחה בדמות שיצרה, שיש לה גם פן קומי. אתם מוזמנים להציץ:

את ליידי גאגא ואת המהפכים שהיא עושה כל שני וחמישי כבר לא צריך להציג. לאחרונה היא הצטלמה לשער של ״ווג״ יפן תחת שם הבמה ג׳ין קלדרון - בחור מפוקפק לכל הדעות. מדובר בטוטאליות מדהימה כמו שרק ליידי גאגא יכולה ליצור, אחת כזו שמזמן לא ראיתי. אני מקווה שכל מלכי הדראג המתחילים פוקחים עיניים ולומדים. כעוקבת מסורה של גאגא מתחילת דרכה, היא באמת מלמדת אותנו שהעולם הוא במה וקצת צוחקת על כולנו. היא מלמדת אותנו על אופנה שבאמת משתנה, ומראה לנו שהאדם עושה את הבגדים ולא להיפך.

ליידי גאגא כגבר (צילום: Ian Gavan, GettyImages IL)
צוחקת על כולנו. ליידי גאגא | צילום: Ian Gavan, GettyImages IL

מיילי סיירוס וג׳סטין ביבר מאוד דומים מאז שהסתפרו, ובתוכנית "סטרדיי נייט לייב" החליטו לקחת את זה צעד אחד קדימה. אותי אישית הפתיעה מיילי בכישרון הקומי שלה, בו היא משתמשת כדי לעשות חיקוי מדוייק שלא היה מבייש את עלמה זק. "ג׳סטין" מצטייר כאן כילד שמנסה להיות ראפר מגניב ובעיקר גברי... תמיד טוב לנסות לפחות.

תהליך המהפך של הדוגמנית האדרוגנית אריקה לינדר, שבאמת מצליחה לבלבל, הוא מדהים לא פחות. בסרטון של אחורי הקלעים זה נראה מאוד פשוט - קצת איפור, שיער וגישה נכונה למצלמה. אבל תסמכו עלי שיש פה עבודת מודעות מדהימה של הדוגמנית וחקר מגדר מאוד עמוק. כמובן שעם צלם טוב שיודע לביים נכון, וצוות מקצועי, זה יוצא מוצלח פי שבעתיים. קבלו הצצה:

בנימה מגדרית זו אני מזכירה שחשוב להישאר בפרופרציות ולהבין שאומנות הטרנספורמציה היא רק חלק מה״שואוביז״. במציאות, לא תראו הרבה אמני דראג בפרסומות ובשלטי חוצות, כי הנושא המגדרי עדיין שנוי במחלוקת ודראג היא נישה שבעיקר משוייכת לגייז.

לא פשוט לקבל את זה במדינה שבאה עם רקע דתי כמו שלנו, עם חינוך שמלמד אותנו להיות חיילים טובים, או ציונות שמלמדת את הגברים להיות חזקים ואיתנים ואת הנשים לשמור על הילדים ובעיקר להיות יפות. מפליא בעיני שאין הרבה יותר מלכי דראג, שהרי לפי החינוך שלנו גברים הם מין חזק ופורץ דרך, לוחמים, חזקים ועוד ״כותרת״ וסיסמאות שהופכות את החברה שלנו לקצת אנטי נשית.

למזלנו אייקונות כמו בר רפאלי ליידי גאגא ומיילי סיירוס מספיק גדולות כדי לשחק עם המגדר שלהן ולתת לזה קצת יותר לגיטמציה. ואני אגלה לכם סוד - להיות אישה חזקה זה הרבה יותר כיף מלהיות גבר.

אז נשים יקרות, תהיו חזקות, תהיו אמציות, תפרצו ותסללו את הדרך שלכם בלי פחד. תחגגו את הנשיות שלכם ואל תפחדו לשחק גם עם הצד הגברי, כי באמת שכל בני האדם בנויים בצורה זהה. אני אישית עדיין מחכה לקמפיין שילוט חוצות שלי, אבל לכל דבר יש זמן. בכל זאת, אני לא בר רפאלי.

עוד ב-mako גאווה: