>> אירועי הגאווה 2012: כל העדכונים

מסיבת עיתונאים גאווה (צילום: יעל צור ,באדיבות דובר עיריית ת"א –יפו)
מימין לשמאל: אימרי קלמן, שמעון שירזי, יניב ויצמן, עידית לינוביץ', אדיר שטיינר ומוטי רייף | צילום: יעל צור ,באדיבות דובר עיריית ת"א –יפו
באווירה חגיגית, הוצגה היום במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב התכנית המלאה לאירועי הגאווה של "העיר הגאה בעולם", שמצדיקה את התואר ומכינה למבול התיירים והמקומיים שלל הפתעות.

באירוע נכחו יניב ויצמן, יועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה, אדיר שטיינר, מתאם אירועי הגאווה מטעם עיריית תל אביב, דודו גוטליב, מ"מ מנהל המרכז הגאה ומוטי רייף, האחראי השנה לראשונה על תוכנה של הבמה המרכזית בחוף גורדון, לשם יתנקז המצעד.

השנה האירועים יהיו עמוסים בכל טוב: בין היתר, יתקיים כפר הגאווה במרכז הגאה עם שלל הצגות, אירועים ומופעים בעברית ובאנגלית, אירועי חוף הילטון שיהפוך ל"חוף הגאווה של תל אביב", פסטיבל הקולנוע הגאה וכמובן השיא: מצעד הגאווה.

"הגאווה נולדה בכל פינה בארץ"

_

מסיבת עיתונאים גאווה (צילום: יעל צור ,באדיבות דובר עיריית ת"א –יפו)
חלק מחבריה הטובים של לינוביץ' הם גייז | צילום: יעל צור ,באדיבות דובר עיריית ת"א –יפו
בין היתר, נחשף הקמפיין המרשים: "כל הארץ דגלים, דגלים", עליו עמלו אימרי קלמן, יוני מייזלר והצלם זיו שדה. "המסר של 'כל הארץ דגלים, דגלים' בא להגיד שאנחנו נמצאים בכל מקום. אנחנו אמנם גרים בתל אביב, אך רובנו לא נולדנו בעיר הגדולה. הגאווה הגיעה מכל עיר ויישוב בארץ", אמר ויצמן.

ויצמן הדגיש, כי אסור לשכוח שיש עוד דרך ארוכה בפני הקהילה הגאה. "אירועי הגאווה פוגשים אותנו במקום טוב ועוצמתי. השנה תקציב התיירות הגאה מטעם משרד התיירות עומד על שיא של 800,000 ₪ ותקציה העירייה למצעד עומד על 320,000 ש"ח. ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה העירייה מממנת את מצעד הגאווה באופן מלא. זאת בניגוד לערים רבות בעולם, בהן העירייה רק תומכת בחלק מהאירועים. כחלק מהפעילות השיווקית נקיים קמפיין בין- לאומי בו נדגיש את מקומה של העיר כבירת גאווה בין-לאומית וכעיר הגאה היחידה במזרח התיכון".

עוד הוסיף ויצמן: "יותר ויותר הומואים ולסביות מרחיבים את התא המשפחתי ויש לתת מענה להתפתחות זו בכל הקשור לגנים ולמערכת החינוך בעיר ובארץ. קמפיין הגאווה מבטא גם את הזווית הזו אליה הולכת הקהילה הגאה, עם תמונת הדגל של זוג הומואים ובנותיהם התאומות".

גילת אנקורי: "הזכות להתחתן נראית כל כך טבעית"

כל הארץ דגלים (צילום: אימרי קלמן)
מביאים את הגאווה לפריפריה | צילום: אימרי קלמן
כמו כן, נחשפה ההפתעה השנתית של אירועי הגאווה עם הופעתה של עידית לינוביץ' (השחקנית גילת אנקורי) שהגיעה ביחד עם צוות המארגנים ונחשפה כמי שהולכת להנחות את אירועי הגאווה על הבמה המרכזית ב-8 ביוני ביחד עם צוות הקלעפטאיות לסדרה "תנוחי": חנה לסלאו, צופית גרנט ואוולין הגואל. אנקורי, שלקחה את התפקיד עד הסוף, הסבירה: "כסגנית שר הקליטה, אני מודה לקהילת הגייז שהביאה אותי לפוליטיקה. הגייז היו והנם חבריי הטובים ביותר, כמו גם של צוות חברותיי ל'תנוחי'".

כמי שגדלה בארה"ב, במשפחה ובחברה פתוחות, הסבירה אנקורי,כי היא "לא מאמינה כל פעם מחדש מהמאבק של הקהילה הגאה. מפתיע שצריך להילחם על זכויות בסיסיות כמו הזכות להתחתן. זה נראה לי כל כך טבעי". בעניין זה אף הוסיפה כי מזה שנים שהיא מחתנת זוגות מאותו המין ("עד היום רק הומואים, אבל הלסביות מוזמנות גם"), והיא עדיין נדהמת מהקושי.

מקדמים את התיירים בברכה

שטיינר סיפר כי כיוון החשיבה השנה השתנה ושם דגש גם על התיירים שהולכים לפקוד את תל אביב. "מצעדי הגאווה בעולם מביאים מיליוני תיירים. בסאו פאולו חוגגים מדי שנה כ-4,000,000 מיליון איש את אירועי הגאווה, כך שהפוטנציאל אדיר. ערים גיי פרנדליות מושכות בסופו של דבר תיירים מכל העולם, שמבינים כי מדובר בערים פתוחות, קוסמופוליטיות, מעניינות וטרנדיות. על כן השנה נתן לכל אותם תיירים מענה מצוין".

אירועי הגאווה (צילום: זיו שדה)
תמונה מתוך הקמפיין "כל הארץ דגלים, דגלים" | צילום: זיו שדה
שטיינר סיפר, כי תל אביב ידועה בשל המסיבות הרבות והנפלאות, אך מארגני האירועים חשבו על מענה נעים ונוח. "הלכנו למשאב הכי זמין וידידותי: חוף הים". על כן, מה-1 ועד ה-7 ביוני יהפוך חוף הילטון (הידוע בכינויו כ"חוף ההומואים") לTel Aviv Pride Beach, כשאר לכל אורך היום ייהנו המתרחצים ממוזיקה ופעילויות ומתוכן מארח ונעים. כמו כן, מדי יום יופיעו די.ג'ייז מתחלפים מהליינים התל אביביים המובילים בעיר.

שטיינר מסר כי את החוף הגאה ניתן יהיה לראות מהאוויר, מהים ומהיבשה. "כולם מוזמנים לחנוך אותו ב-1 ביוני", הוסיף.

המסלול יישאר כבשנים קודמות

המצעד: על אף ניסיונות לצעוד השנה ברחוב אבן גבירול, הוחלט בסופו של דבר לשמור על המסלול הרגיל: מגן מאיר לכיוון רחוב בוגרשוב, משם לרחוב בן יהודה ועד לשדרות בן גוריון ולחוף הים. את תוכן הבמה המרכזית בחוף הים מנהל מוטי רייף, שסיפר כי הרעיון הוא פשוט ליהנות ולרקוד בחוף הים.

רייף סיפר כי זו הפעם הראשונה שהוא נרתם לטובת העניין. "רק עכשיו אני מבין עד כמה העניין הזה איננו פשוט בכלל. אני מלא הערכה ליניב ויצמן, אדיר שטיינר ולשירזי (שמעון) שעושים את האירועים הגדולים האלה כל כך הרבה שנים". בין היתר, סיפר רייף כי יופיעו על הבמה המרכזית TYP – עברי לידר וג'וני גולדשטיין, טל כהן, אביחי פרטוק, אליוט והמבלים צפויים לשלל הפתעות במהלך היום.

במהלך כל השבוע יפעל המרכז הגאה בגן מאיר כ"כפר הגאווה". "הכפר נערך לקלוט את חברי הקהילה לשלל אירועים, בהם הופעות, הרצאות מופעי דראג והצגות בעברית ובאנגלית". את האירועים במרכז ינחה ג'ייסון דנינו הולט.

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה