>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ההנהלה הציבורית של עיריית תל אביב התכנסה אמש (ד') לקראת אירועי הגאווה, במסגרתה חשף יניב ויצמן, יועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה את הסלוגן של אירועי הגאווה השנה, כמו גם פרטים חדשים ומעניינים על המצעד. בין הנוכחים, יניב ויצמן, אדיר שטיינר, שי דויטש, אבנר דפני, יאיר הוכנר, אימרי קלמן וראשי קהילה נוספים.

כל הארץ דגלים (צילום: אימרי קלמן)
הסלוגן של מצעד הגאווה. עיצוב: אימרי קלמן | צילום: אימרי קלמן

מביאים את הגאווה לישראל

שבוע הגאווה ייפתח השנה ב- 17 במאי – ביום הבנ"ה: היום הבינלאומי נגד הומופוביה. זאת לאור הדרישה שעלתה במפגש הפתוח הקודם. מצעד הגאווה עצמו יתקיים ב- 8 ביוני מתחיל שבוע הגאווה. משאיות וההפקה בחוף גורדון. בנוסף, תימשך היוזמה שהחלה בשנה שעברה, ולאורך כל שבוע הגאווה יופיעו די.ג'ייז בחוף הילטון, שצפוי להיות עמוס תיירים ומשתזפים. בין היתר, יושק תורן הגאווה מעל חוף הילטון.

ויצמן גם חשף את הסלוגן המחייב שנבחר לאירועי הגאווה: "כל הארץ דגלים דגלים", זאת כחלק מהמטרה להפוך את המצעד ל"פחות תל אביבי". דרישה שעלתה מהקהילה במפגש הפתוח הקודם.

מצעד הגאווה תל אביב 2011 (צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה )
מסיבת הגאווה הגדולה בשנה שעברה בחוף גורדון | צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה
"הרעיון לסלוגן המוביל הגיע מפגישה פתוחה לציבור שהתקיימה ביוזמת צוות הפקת המצעד, ואליה הגיעו עשרות מתנדבים, ראשי ארגונים, פעילים בולטים, אנשי לילה ועוד"" מסר אימרי קלמן. "הרעיון הוא לחבר את המצעד התל אביבי לכל חלקי הארץ, ולהזכיר שהגאווה נמצאת לכל אורכה ורוחבה של הארץ, ולא רק בתל אביב. מצעד הגאווה בתל אביב הוא הגדול בישראל ובמזרח התיכון, אך איננו מייצג רק את המתגוררים בתוך תל אביב, אלא מרכז את הקהילה הגאה שנמצאת חלק מהמרקם האנושי חברתי בכל יישוב בארץ".

לפי קלמן, מוטיב נוסף של הקמפיין הוא החיבור בין חג העצמאות של מדינת ישראל, לבין חג העצמאות של הקהילה הגאה שמבקשת שוב להזכיר את המאבק לשוויון זכויות שנמצא עדיין בשיאו. "בהמשך הקמפיין תעלה סדרת צילומים, אפליקציות, הפצה המונית של דגלי גאווה, כתבות שיעסקו בחגיגות העצמאות של הקהילה הגאה ועוד.

חשוב לציין שאין במטרת הקמפיין לחזק תחושות לאומיות, והקמפיין פונה גם לחברי הקהילה ממגזרי המיעוטים בארץ, וקורא להם להצטרף למצעד ב8.6", נמסר מטעם מארגני המצעד.

כמיטב המסורת, לקראת אירועי הגאווה יצבעו רחובות העיר בדגלי גאווה, ועוד נבדקת האפשרות להאיר את בניין העיריה באורות בצבעי הקשת. 

בנוסף, השנה החליטו המארגנים על שינוי המסלול וחזרה לאבן גבירול. זאת לאחר שבשנים האחרונות צעדו עשרות אלפי המשתתפים ברחובות הצרים של בוגרשות במסלול קצר יחסית עד לחוף גורדון. רחובות אבן גבירול הרחבים יקלטו את אלפי המשתתפים והתיירים הצפויים להגיע לחגיגות. 

מסלול חדש, משאיות ודגל גאווה בחוף הילטון

האירוע יפתח בגן מאיר, משם יצעדו על רחוב קינג ג'ורג' עד עיריית תל אביב – ללא משאיות. המשאיות יצטרפו לצעדה ברחוב אבן גבירול, דרך ארלוזורוב ועד לחוף גורדון – שם תתקיים מסיבה המונית כמיטב המסורת עם אמנים ומוזיקאים. מוטי רייף יהיה אחראי על ההפקה השנה.

בין היתר, עלו שמות של מנחים לוהטים שעשויים להנחות את האירוע הגדול, אך טרם נסגרו הפרטים. צפו להפתעות. 

יניב ויצמן (צילום: ליאל בומברג )
יניב ויצמן | צילום: ליאל בומברג
ויצמן הוסיף, כי לאור הביקורת בשנים האחרונות על הפיכתו של המצעד לממוסחר, ינסו השנה לשלב בין מחלקת המופעים ועיריית תל אביב לצורכי הקהילה. "יש חלוקת תפקידים ברורה בין עיריית תל אביב לארגוני הקהילה. העיריה ומחלקת המופעים אחראית על הפן הלוגיסטי וההפקתי, כאשר את התוכן והמימד הגאה ייצקו הקהילה הגאה ומתנדביה".

פסטיבל הקולנוע הגאה

בנוסף לעדכונים על אירועי הגאווה, סיפר יאיר הוכנר על הכנותיו לקראת פסטיבל הקולנוע הגאה הבינלאומי ה-7, שיתקיים על אף פגיעה בתקציב. עשרות הסרטים שמשתתפים בפסטיבל יוקרנו בסינמטק תל אביב ובמרכז בגאה בגן מאיר.

שי דויטש סיפר על עבודת האגודה בשנה החולפת ועל התכנות לשנה הקרובה. דויטש הדגיש, כי עבודת האגודה מתמקדת בייצוג (משפטי-פוליטי-עוצמה), רווחה (שירות סוציאלי-ארצי בעקבות הרצח בבר נוער- שמונה עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ותוכנית לאומית למניעת אובדנות) וגאווה (מסורת קהילתית, ליל סדר, אירועים בפריפריה וטיפוח של כלכלה ורודה).

עוד הוסיף דויטש את החשיבות שבקידום שיתופי פעולה עם חברות מסחריות. "איך ייתכן שחברות תעופה כמו לופטהזנה ובריטיש אירוויז רבות על הזכות להעניק חסות למצעדי גאווה, בשעה שבארץ אין אף גוף גדול |(למעט גוגל) שמוכן להענק חסות ומזהה את הפוטנציאל של הקהילה הגאה. עוד הוסיף דויטש את "פרויקט העצמה נשית" וניהול נכון של כלכלה ביתית ויזמות מהבי, עליו עובדת האגודה.

עידן בר אשר מהוועד למלחמה באיידס סיפר, כי 40 אחוז מהנשאים החדשים בשנה החולפת הנם חברי הקהילה. לפי בר אשר, בישראל, להבדיל משאר העולם, אין מניעה אפקטיבית של המדינה. בר אשר ציין כי בעשור האחרון עלה אחוז הנדבקים בישראל בכ-510 אחוז. "גם השנה אנחנו ממשיכים לראות בישראל עליה בכמות המתגלים החדשים בקהילה הגאה", אמר בר אשר.

"המגמה הזו תימשך כל עוד לא ינוסחו ויתוקצבו תוכניות מניעה אפקטיביות ורב מערכתיות, כפי שאנו רואים במדינות מערביות אחרות. צמצום במספר הנדבקים נרשם רק במדינות שבהן המדינה לקחה אחריות, ושבהן קיים שיתוף פעולה מלא בין מערכת הבריאות לבין גורמי רווחה וארגוני הקהילה הפעילים בשטח, תוך הפעלת תוכניות התערבות המותאמות למאפייני הקהילה הגאה".

בהמשך הערב, התארח יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, מי שנמנה על מנהיגי המחאה החברתית בקיץ האחרון. שמולי קיים דיון פתוח, בה חלק עם המשתתפים את נקודת מבטו על המחאה החברתית ומעורבות הקהילה הגאה במחאה.

ערוץ הגאווה יקח חלק באירועי הגאווה, יסקר את המצעד והאירועים השונים ומזמין את הגולשים לשלוח רעיונות והצעות.

לעמוד הפייסבוק של המצעד, היכנסו

>> הקהילה הגאה נגד צה"ל

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה