>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
בנג'מין כורע ברך ומציע נישואין לאהובו בשידור חי
כבר חמישה חודשים שבנג'מין נוריס ממלבורן מהווה סמל עבור קהילת הלהט"ב באוסטרליה. עם הכתרתו לזוכה המאושר של "האח הגדול", הוא התחבק ממושכות עם בן זוגו, בן ויליאמס– ואז הפתיע יבשת שלמה כאשר כרע ברך ושאל: "התינשא לי?".

"אנשים באים אלי ברחוב ואומרים לי שהם התנגדו לנישואים בין בני אותו מין, אבל אחרי שראו אותי הם הבינו שזוגיות גאה היא זוגיות לכל דבר והפכו לתומכים", אומר נוריס בראיון מיוחד ל-mako גאווה.

נוריס, בן 32 ובן זוגו ויליאמס, בן 27, עדיין נמצאים בשלב תכנון החתונה – והם לא יתנו לוויכוח הנוקב באוסטרליה סביב השאלה האם לאפשר להומואים ולסביות להינשא, להרוס להם את החגיגות.

"אנחנו נתחתן עוד השנה, בין אם יאשרו נישואים בין בני אותו מין ובין אם לא", הוא אומר. "אני לא מחפש להתחתן במדינה אחרת, אני מחפש להתחתן במדינה שלי עם המשפחה שלי והחברים שלי. וזה יותר חשוב מכל מסמך. כאשר אוסטרליה תכיר בזה, נלך ונעשה טקס רשמי בשביל המסמכים. אבל לא נחכה, נקיים חתונה אוסטרלית מסורתית".

"בונים מסורת חדשה משלנו"

כשנוריס אומר חתונה אוסטרלית מסורתית, הוא מתכוון לשושבינים ושובינות – וכמובן גם למסורת שבה האב "מוסר" לחתן את בתו. במקרה שלהם, שניהם "יימסרו", אם כי לא על ידי האבות. "אבי הלך לעולמו לפני כשנה, אז אחי ימסור אותי", אומר נוריס. "את בן אמא שלו תמסור, כי הוא רואה בה דמות חזקה ודומיננטית בחיים שלו.

"זה מה שיפה וחשוב במסר של נישואים בין בני אותו מין. אנחנו לוקחים מהמסורת את מה שאנחנו רוצים, ובונים באמצעותה מסורת חדשה משלנו. אנחנו נבנה משפחה אוהבת, ואנחנו גם מתכננים להביא לעולם ילדים באמצעות אם פונדקאית".

אין תמונה
לקח את כל הקופה. נוריס

כחלק מאותה מסורת, הצעת הנישואים של נוריס לא הייתה באמצעות טבעת, אלא באמצעות יהלום שעובר מדור לדור במשפחתו. "זה היהלום שסבא-רבא שלי קנה לסבתא-רבתא שלי, והוא שימש לחתונתם של הוריי", אמר נוריס הגאה והנרגש במשדר. "זה משהו שהוא חלק ממשפחתי, ומאז שפגשתי את בן, כל מה שרציתי זה שהוא יהיה חלק ממשפחתי".

ולמרות שהפך לשגריר של הקהילה, הוא עדיין תומך בראש הממשלה ג'וליה גילארד, למרות התנגדותה לנישואים בין בני אותו מין. "היא מקדמת דברים חשובים כל כך בתחום הכלכלי-חברתי, שהם חשובים מאוד", הוא אומר. "ההתנגדות שלה גם לא נחרצת, ואני מאמין שבסופו של דבר היא תעשה את זה. זה יהיה חלק מהתרבות שלנו. תמיד נסתכל לאחור ונשאל: 'למה לא עשינו את זה קודם?'".

מדבר בפתיחות על הנטייה המינית – לא על חיי המין

כמו במקומות רבים בעולם, נוריס מספר כי גם באוסטרליה לא היה קל לגדול בשנות ה-90' בתור נער הומו. "בוא נאמר שלא הייתי הילד הכי פופולרי", הוא אומר. "הרבה לפני שאני הבנתי שאני הומו, אנשים אחרים כבר הבינו, וספגתי הרבה ביריונות והומופוביה. זה קשה שאנשים מבינים מה הנטייה המינית שלך הרבה לפני שאתה מבין. עד גיל 21 יצאתי עם בנות והיו לי בנות זוג, כי חשבתי ש"זה מה שצריך לעשות".

בדומה לכותב שורות אלו, גם נוריס חווה מה שקרוי בשפה המקצועית הפסיכולוגית "התבגרות מאוחרת" – שבה תסמינים שונים הקשורים בגיל ההתבגרות מתחילים בגיל 18.

"בגיל 21 הבנתי שאני הומו, ובאותו הרגע סיפרתי לאמא שלי ולחברים", הוא אומר. "זאת הייתה הרגשה נפלאה, ומהרגע הראשון קיבלו אותי ועטפו אותי באהבה. אף אחד לא התייחס אלי שלא בכבוד.

אין תמונה
בנג'מין וארוסו חוגגים במצעד הגאווה האחרון במלבורן

"אני חושב שאחת הסיבות שמכבדים אותי כל כך, גם במקום העבודה שלי וגם במקומות אחרים, היא שמצד אחד אני הומו גאה, אני בפתיחות על הנטייה המינית שלי, אבל אני לא מדבר על חיי המין שלי. אני גורם לאנשים להבין שלהיות הומו לא מתחיל ולא נגמר במה שאתה עושה במיטה".

הראיון ל-mako גאווה נדחה בשעה – כי רכב הפרס מ"האח הגדול" נתקע

את הראיון עם נוריס אני מקיים שעה מאוחר יותר ממה שקבענו בטלפון. בפעם הראשונה שהתקשתי כפי שקבענו, התנצל נוריס ואמר כי הוא נתקע עם המכונית – אותה מכונית שהוא קיבל עם זכייתו בתכנית "האח הגדול".

"זאת הולדן קרוז חדשה (השם המסחרי האוסטרלי של שברולט קרוז, ד.ז)", הוא מסביר. "כנראה זה נעשה כתוצאה משימוש לא נכון. גררו אותה אלי הביתה, ומחר בבוקר נראה מה לעשות".

זוכה האח הגדול אוסטרליה ברגע הזכייה (צילום: צילום מסך מתוך אתר האח הגדול אוסטרליה)
רגע הזכייה של נוריס | צילום: צילום מסך מתוך אתר האח הגדול אוסטרליה

לדבריו, בניגוד לרבים, הוא לא הלך אל "האח הגדול" במטרה להתפרסם. "אני בכלל לא תופס מעצמי סלב", הוא אומר. "אם אתה שם את הפרסום בראש, אתה לא תהיה טוב במה שאתה עושה. לי היה חשוב לקדם את המסר: תאהבו את עצמכם כפי שאתם, בין אם זה הומואים, סטרייטים, לבנים, שחורים, נוצרים, אבוריג'ינים – לא משנה מה. העיקר שתאהבו את עצמכם כפי שנולדתם ותהיה גאים. הרגשתי שאני צריך לספר את הסיפור שלי".

מפגש מרגש עם אלן דג'נרס

נוריס הכיר את ויליאמס לפני כשלוש שנים - אז נתקל בפרופיל הפייסבוק שלו, ונדלק מיידית. הוא התחיל איתו והזמין אותו לקפה, וכאשר הם נפגשו, הוא אומר, זה היה כמו "ניצוץ שהדליק להבה גדולה". השניים התאהבו ממבט ראשון

"אנשים צוחקים ששנינו קוראים האחד לשני בן", הוא אומר. "אנשים אחרים מקפידים לקרוא לי בנג'מין, כדי להבהיר לי שהם מתכוונים אלי ולא לבן. אבל זה רק מראה שאם אתה יכול במישהו עם אותו שם, אתה יכול להתאהב גם במישהו מאותו מין. לאהבה אין צבעים ואין חוקים".

אין תמונה
שינו את האופן בו אוסטרלים מתייחסים לנישואים גאים

בהתחלה חשב נוריס להציע לבן זוגו נישואים בטיול משותף לניו יורק, זמן קצר לפני שנפרדו לשלושה חודשים לטובת "האח הגדול". "בסוף החלטתי שאם כבר אני בא לתכנית כדי לקדם מסר, אז בוודאי שאוכל להשפיע בנושא שהוא כל כך ער באוסטרליה בימים אלה. גם אם הייתי מודח בתכנית הראשונה הייתי מציע לו נישואים בשידור, אבל אין ספק שהזכייה שלי העצימה את ההשפעה".

אחת החוויות הגדולות שעברו על נוריס לאחרונה הייתה הפגישה עם אלן דג'נרס, שהגיעה למסע צילומים מיוחד באוסטרליה. "הרבה ביקשו להיפגש איתה כשנודע לאנשים שהיא מגיעה", הוא אומר. "לכן אני ממש התרגשתי כשהיא פנתה אלי, אמרה לי שהיא ראתה ביוטיוב את הצעת הנישואים ורוצה להיפגש איתי".

גם במציאות היא כזאת מרשימה ומעוררת השראה?
"לחלוטין. היא אמיתית, מצחיקה וטובת לב. והיא גם פייטרית. כשהיא יצאה מהארון היה לה סיטקום משלה, ובעקבות היציאה מהארון ניסו בתעשייה להזיז אותה הצדה. אבל היא לא ויתרה, והמשיכה לעשות את מה שהיא עושה – והגיעה למעמד הרבה יותר גבוה משיש לה היום".

ויש עצה טובה אחת לנוריס עבור משתתפי העונה החדשה של "האח הגדול" בישראל: "בלי פוזות! אל תנסו להיות משהו שאתם לא, ולא משנה אם ההפקה מבקשת מכם להחצין צד מסוים או שקיבלתם את הרושם הזה. רק תהיו עצמכם. אנשים מתחברים לכנות, ואם אתה יכול להיות אמיתי וכן, אנשים יגיבו לכך בהתאם. אם תעשו את זה – אתם תהיו מנצחי "האח הגדול".