ממש הערב, בשעה 21:00 בדיוק (טוב, קצת אחרי שאסי וארז ידברו) ייכנסו הדיירים החדשים לבית האח הגדול. כמו בכל שנה, גם השנה נשב רובנו מול המסך ונחכה לראות מי יהיה הלהט"ב התורן שייצג את הקהילה בריאליטי הכי נצפה בארץ.

מכיוון שהאח הגדול שלנו הוא ליברלי במיוחד ומקבל את האחים הקטנים שלו כמו שהם, זכינו במהלך העונות לנציגות מכובדת של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. נותר לנו רק לחכות ולראות מי יקבל העונה את 15 דקות התהילה ואיזה שירות יעשו בסופו של דבר הדקות הללו לקהילה שלנו?

שניה לפני שזה קורה חזרנו אחורה לעונות הקודמות, אל הדיירים הלהט"בים שהתארחו בבית האח הגדול ואל הרגעים שהציתו מלחמות קטנות, שנוהלו על גבי המסך הקטן והיו צעד קטן לדיירים בתכנית, אבל גם צעד גדול לקהילת הלהט"ב.

לאון שניידרובסקי ומלחמתו בסטריאוטיפים

בעונה הראשונה נכנס לאון שניידרובסקי לבית האח הגדול יחד עם אחיו התאום בוריס, שהצהיר כי הגיע לשמור על אחיו הרגיש והעדין. בוריס הודח ראשון מהבית ולאון העדין נשאר לבדו, אך הצליח בקלות לשמור על עצמו כל הדרך אל הגמר. לאון סיפק עבור קהל הצופים את כל הסטריאוטיפים הקיימים בנוגע להומואים, אך בדרכו החיננית והכובשת הפך אותם ליתרונות שגרמו לו להיות אחד מהדיירים האהובים בכל העונות.

ריקודים, תלבושות, תצוגות אופנה וצעקות מיצבו את לאון כאחת הדמויות הצבעוניות והבולטות בבית. מלבד הפתיחות והקבלה הגדולה שיצר לאון אצל הצופים, את השירות הגדול ביותר עשה לאון לקהילה עצמה, כשהראה את כמות העוצמה, הכוח, הנחישות ורוח הלחימה שיש להומואים, גם (ואולי בעיקר), שהם לא עסוקים בלהסוות את עצמם כסטרייטים, והוכיח שיש מקום לכולם.

אמיר פיי גוטמן ומלחמתו בגעגוע

עונת ה-VIP עטורת הכוכבים סיפקה לו רגע רומנטי ומרגש במיוחד, כאשר ביקור קצר של בן זוגו של אמיר פיי גוטמן עורר בגוטמן געגועים ורגשות שהתפרצו לכדי נשיקה אחת ספונטנית ומלאת תשוקה. הנשיקה של גוטמן ובן זוגו בחדר האח הגדול הייתה הפעם הראשונה בה נראתה נשיקה לוהטת ורטובה בין שני גברים בפריים טיים, ופעם ראשונה בה הוצגו ההומואים בתכנית כאנשים עם חיים רגילים, המנהלים חיי זוגיות, מגדלים יחד כלב ומתגעגעים אחד לשני.

אין ספק שהיה זה שיא טלוויזיוני, בעיקר לאור ההערות ההומופוביות החוזרות ונשנות של מתמודד נוסף בעונת ה-VIP, מנחם בן, שמובילות אותנו לרגע הבא.

מנחם בן ומלחמתו בהומוסקסואליות

מנחם בן נכנס לבית בעונת ה-VIP כאחד האנשים הפחות מוכרים מבין הדיירים, אך תוך שעות מעטות כולם כבר ידעו מי הוא ומה הוא חושב על כל אחד מהם. מנחם בן אינו שייך לקהילת הלהט"ב בשום צורה, אך דווקא ההומופוביה שלו עשתה לקהילה שירות טוב במיוחד.

כבר בפרק השני של העונה השתלח בן בהומוסקסואליות כשאמר לאמיר פיי גוטמן שסקס בין גברים דוחה אותו, ושאל את גוטמן מה לדעתו ההבדל בין סקס עם גברים לבין סקס עם עז.

ההערות ההומופוביות של בן נמשכו לאורך כל שהותו בבית האח הגדול, וגם לאחר שיצא ממנו. אך למרות הקושי לשמוע את הדברים, ההערות של בן יצרו סולידריות בין דיירי הבית ובפעם הראשונה נוצר אנטגוניזם כלפי ההומופוב ולא כלפי ההומו. דיירים, מנחים וצופים התנערו מההערות ההומופוביות וגינו את דבריו.

סתיו וקנין ומלחמתה בבדידות

כניסתה של דיירת טרנסג'נדרית לבית האח הגדול בעונה השניה הפתיעה את כולם. סתיו וקנין הציגה בפני הצופים את קהילת הטרנסג'נדרים וחשפה בפניהם את הקשיים והאתגרים העומדים בפניה.

במקביל להשלמה עם הזהות הפנימית והחיצונית שלה, עימתה אותנו סתיו גם עם הבדידות הגדולה שהיא חווה. השתתפותה של סתיו בתכנית העלתה את שאלת הזוגיות ומציאת אהבה. שכן עם כל האהבה שהרעיפו עליה בבית, סתיו לא היוותה אופציה לזוגיות רומנטית עבור אף אחד מהגברים בבית.

גואל פינטו ומלחמתו בסגפנות

העיתונאי גואל פינטו לא היה דמות ההומו הטיפוסי אותה מדמיינים מלהקי תכניות ריאליטי. בניגוד ללאון בעונה הראשונה, גואל הצטייר כשקט ומאופק, אך יחד עם זאת ניצל את הבמה וניהל לא פעם שיחות על נטיות מיניות, הומואים ומה שביניהם.

נקודת המפנה של פינטו הגיעה עם כניסת הדיירים החדשים לבית, וביניהם תומר לנצמן (הידוע בכינויו גורג'ס). לנצמן שבה את ליבו של פינטו וגרם לו לפתוח את הלב והפה, וגם את העיניים, כשהזיל לא מעט דמעות בחדר האח הגדול. ההתמודדות עם האהבה הנכזבת חשפה את הרגישות האינסופית של פינטו ועוררה אמפתיה אצל הצופים, שהביאו אותו עד לגמר.

רם פרייס סיטון ומלחמתו בארון

רם פרייס סיטון איחד את כל דיירי הבית בסלון והתוודה בפניהם בעיניים דומעות כי לא היה איתם כן לחלוטין. "יש לי חבר ואני אוהב אותו, והוא האהבה של החיים שלי", הצהיר פרייס וזכה לחיבוק אוהב מכל דיירי הבית. "ילדים אל תפחדו תצאו תצאו תצאו, זו כזאת הקלה", פנה פרייס לצופים בבית, אך הרגע הגאה ביותר באותו מעמד הנגיע דווקא מכיוונו של אלעד צפניה, שאמר לו בתגובה: "איזה גיבור אתה, בא לי לשכב איתך".

רם זכה לכתף תומכת של אסי עזר ובר רפאלי, שנכנסו לבית במסגרת משימת בית המלון והזמינו אותו לארוחה, בה ישבו וחיזקו אותו ואת הצעד האמיץ שעשה. אין ספק שיציאה מהארון בשידור חי בפריים טיים היא סוג של שיא, שהראה לכולם שלמרות שמדובר בצעד שלא פשוט לעשות, פעמים רבות הוא קל יותר ממה שחושבים.

ענת ולבנה ומלחמתן ברושם הראשוני

בעונה החמישית נכנסו לבית שתי נשים נציגות הקהילה - ענת צאיג ולבנה גוגמן. שתיהן בטוחות מאד בעצמן, בנטיות שלהן ובנשיות שלהן. "אני אוהבת נשים", הבהירה ענת בדקה הראשונה שלה בבית, ובהמשך גם חקרה את לבנה לגבי העדפותיה ובדקה האם "נדלקת על מישהי כבר?". שיחת הפתיחה בין הבנות הציתה בנו תקווה שמשהו הולך להתפתח, אך תגובתה של לבנה: "אני אוהבת נשית כזו, על עקבים", הבהירה לנו שרומן בין השתיים כנראה שלא יהיה כאן, אבל זו יכולה להיות תחילתה של ידידות נפלאה.

עם סיום כניסת הדיירים סגרה לבנה את הפינה כששאלה: "יש עוד מישהו מהקהילה? או מישהו שרוצה לצאת מהארון בדקה התשעים?" שאלה לבנה. "יש כמה סמויים, את עוד תקלטי אותם", ענתה לה ענת.


ענת צאיג ומלחמתה בבורות

ענת, שקצת נשכחה בעקבות המלחמות של לבנה בהומופוביות, החזירה את צבעי הקשת ללחיים של הקהילה כאשר במסגרת תכניתה "גולשים על הקשת עם ענת" העבירה שיעור בזהות מינית לדיירי הבית ולכל עם ישראל. בין היתר גילתה ענת לחברים הסקרנים, כי נדלקה על בנות כבר בגיל 4, הסבירה מדוע יש לצעוד גם בירושלים וחשפה את אחותה הלסבית.

הדיירים הסקרנים שאלו שאלות רבות על הגילוי, היציאה מהארון ואפילו איפה אפשר למצוא דייטים. ענת ענתה לכולם בפירוט ובסבלנות והעניקה להיסטוריה של התכנית ושל הטלוויזיה בכלל דקות יקרות מפז.

יוסי סרור ומלחמתו בשפה העברית

מעצב השיער בן ה-54 מקרית אתא, הביא לבית האח הגדול, מלבד המלתחה המנומרת שלו, את הסלנג ההומואי. פאסון, קלאסון, סמרטטת ושוואיוויה נכנסו ללקסיקון של כל הצופים, הרבה לפני הוודג' של ארץ נהדרת.

 

עוד ב-mako גאווה: