אין תמונה
הילארי סוואנק כברנדון טינה ב"בנים אינם בוכים"

לא חסרים סרטים שמציגים טרנסג'נדרים באור מגוחך, ומנסים לצחוק על חשבון מצוקתו של ציבור שלם. מהצד השני, ישנם לא מעט סרטים בהם מתייחסים לטרנסג'נדרים בכבוד הראוי להם. ולא, לא כולם כבדים, עצובים וקשים. ישנם גם סרטים קומיים, רומנטיים וקלילים.

לרגל יום הזיכרון לטרנסג'נדרים, החלטנו להצדיע לסרטים שהביאו אל הפרונט את הקהילה הטרנסג'נדרית. ברוח היום העצוב, המצעד השאיר בחוץ את האווירה המבודחת.

10. החברה של החייל

ארה"ב, 2003

סרט קשה לצפיה, המבוסס על סיפורו האמיתי של בארי, חייל בדיוויזיה המוטסת ה-101 של צבא ארצות הברית, שהתאהב בזמרת טרנסג'נדרית. כאשר השמועה אודות מערכת היחסים בין השניים מתחילה להתפשט בקרב חבריו ליחידה, נראה שהדבר עלול להוות הפרה של מדיניות "לא נשאל, אל תספר".

בארי מתחיל לסבול מהטרדות בלתי פוסקות, שמגיעות לשיאן בסוף השבוע של ה-4 ביולי, יום העצמאות האמריקאי – אז נרצח בארי באכזריות באמצעות אלת בייסבול.

9. הצד הפראי

צרפת, 2004

סרט צרפתי המגולל את משולש האהבים בין סטפני, טרנסג'נדרית העוסקת בזנות, ג'מאל, נער ליווי ומיכאיל, מהגר בלתי חוקי מרוסיה. השלושה מלווים את סטפני לכפר הולדתה, ממנו ברחה כשהייתה בת 15 ולשם היא חוזרת כדי לטפל באמה העומדת למות. סרט העוסק בשוני חברתי, מרקם אנושי ומבנים לא קונבנציונליים של מערכות יחסים.

8. הדוויג והשארית העצבנית

ארה"ב, 2001

בימוי קולנועי למחזמר העוסק בלהקה הנושאת את שם הסרט, אותה מובילה הדוויג, זמרת רוק טרנסג'נדרית ממזרח גרמניה. הדוויג, שנולדה בשם הנזל, התאהבה בחייל אמריקאי, שמציע לה נישואים. אך כיוון שנישואים בין בני אותו מין אינם חוקיים באמריקה, היא מנסה לעבור קודם לכן ניתוח לשינוי מין.

הניתוח נכשל, והיא נשארת עם שארית קטנה של בשר בתור איבר מין. לאחר שהיא עוברת לגור עם בעלה בקנזס, הוא עוזב אותה לטובת גבר אחר – במקרה ביום שבו נופלת חומת ברלין. הדוויג קמה מהשברים ומקימה להקת רוק עם נשים קוריאניות, אותן היא מכנה "השארית העצבנית". סיפור על אהבה, בגידה ורוקנרול.

7. מתאגרפת יפה

סינגפור, 2004

סרט מרגש המגולל את סיפורה האמיתי של פאריניה צ'רואנפול, מתאגרפת בענף האגרוף התאילנדי, ומלווה אותה מאז הייתה נער צעיר שאוהב למרוח על עצמו שפתון ועד להחלטה לבצע ניתוח לשינוי מין.

6. משחק הדמעות

אנגליה, 1992

מותחן פוליטי, זוכה פרס האוסקר לתסריט הטוב ביותר לשנת 1992. פרגוס, חייל פשוט במחתרת האירית, מתיידד עם ג'ודי, חייל בריטי חטוף עליו הוא אמור לשמור. ג'ודי משכנע את פרגוס להיפגש עם בת זוגו, דיל, אם יקרה לו משהו, כדי לוודא שהיא בסדר. במהלך ניסיון בריחה, נדרס ג'ודי למוות, ופרגוס בורח ללונדון, שם הוא מציג עצמו בשם ג'ימי, ונפגש עם דיל. הוא מתאהב בה, אך כאשר הם נכנסים למיטה, הוא מגלה כי היא טרנסג'נדרית, וכי יש לה איבר מין זכרי.

למרות שמפגש זה מסתיים בטונים צורמים, הוא ממשיך להימשך לדיל. אלא שאז מפתיעה אותו ידידה לשעבר מהמחתרת האירית, שמטילה עליו משימה – להרוג אישיות בריטית בכירה. אם לא, היא מבהירה לו, דיל תמות. סרט המשלב דרמה, פוליטיקה, מתח, פעולה ומגדר.

5. התג

ארה"ב, 2002

השריף דארל הארדוויק מעולם לא אהב במיוחד הומואים או טרנסג'נדרים. אלא שעליו לפענח את מותה של אישה טרנסג'נדרית, אלא שהממונים עליו רוצים משום מה להשתיק את התיק. ככל שהוא נובר יותר ויותר בתיק, הוא מגלה מעורבות של פוליטיקאים בכירים ואנשי ממסד. ההתעסקות בחקירה עולה לו במשרתו וכמעט בחייו. כעת האנשים שהוא למד לשנוא הם אלה שיכולים לסייע לו בחקירה.

4. נערה שונה

אנגליה, 1996

קומדיה בריטית רומנטית נוגעת ללב על מערכת יחסים בין פול, שפוגש יום אחד בקארל, חברו הטוב מימי התיכון. אלא שלקארל קוראים כעת קים, וכעת הגוף שלו תואם למגדר שבו הוא נולד. בין השניים מתפתחת אהבה אליה הם כנראה לא היו מודעים קודם לכן. אחד הרגעים החזקים בסרט הוא כאשר פול מבהיר לקים: "אני סטרייט", והיא משיבה לו בלי מצמוץ: "גם אני".

3. נורמלי

ארה"ב, 2003

דרמה רומנטית ונוגעת ללב, המוכיחה שאם יש אהבה – אפשר להתגבר על הכל. רוי מפתיע את אשתו אירמה, דווקא ביום הנישואים ה-25 שלהם, ומודיע לה כי הוא סובל מהפרעה של זהות מגדרית, ובכוונתו להפוך לאישה בשם רות.

למרות שבהתחלה אירמה נוטה להיפרד מבעלה, היא נמלכת בדעתה ומגיעה למסקנה כי היא אוהבת את האדם לו נישאה – גבר או אישה. היא מחליטה ללוות את רות בתהליך, יחד עם שני ילדיהן – והמשפחה נשארת מאוחדת ולבסוף גם מאושרת.

2. טרנס אמריקה

ארה"ב, 2005

דרמה קומית מקסימה שבו מפליאה פליסיטי הופמן בתפקיד ברי, טרנסג'נדרית שעושה את דרכה ללוס אנג'לס, כדי לעבור ניתוח לשינוי מין. אלא שהיא מקבלת טלפון מטובי, נער בן 17 הנתון במעצר, המבקש לדבר עם סטנלי, מבלי שהוא יודע כי זהו שמה הקודם של ברי. אותו טובי טוען כי הוא הבן של סטנלי.

ההיכרות בין השניים מובילה למסע מצחיק ומרגש ללוס אנג'לס, עד שהוא מגלה כי האישה ששחררה אותו ממעצר אינה אלא אביו.

1. בנים אינם בוכים

ארה"ב, 1999

המיקום של הסרט הזה במצעד לא צריך להפתיע אף אחד. זהו אחד הסרטים המרגשים ביותר שנעשו על פשעי שנאה, בכיכובה של הילארי סוונק. הסרט מגולל את סיפורו הכואב של ברנדון טינה, צעיר טרנסג'נדר בן 21, המתיידד עם שני אסירים לשעבר, ג'ון לוטר וטום ניסן ועם שתי ידידותיהן, קאדס ולאנה.

עם לאנה מפתח טינה רומן, מבלי שהיא יודעת על עברו. אלא שכאשר לוטר וניסן מגלים כי טינה הוא טרנסג'נדר, הם אונסים אותו באכזריות. במהלך החקירה, שאל השריף צ'ארלס ב. לוקס שאלות חודרניות, ונראה היה כי הוא מתעניין בהיותו של טינה טרנסג'נדר מאשר לחקור את האונס. בסופו של דבר, לוטר ומרווין התנקמו בטינה על שהתלונן עליהם, וירו בו למוות.

>> קוקסינל: סיפורה של אישה אמיתית

>> מוצ:ש יום הזיכרון לטרנסג'נדרים. כל הפרטים

>> "יש לי בן טרנסג'נדר - ואני מקבלת אותו". סיפור אישי