>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
חיה את החיים. דניאלה יעקובי

תשאלו כל לסבית שחצתה את גיל 25 מה זה "רשפונשים" ולא תקבלו תשובה אחת זהה לקודמתה. האחת תגיד ששם הכירה את החברה הראשונה שלה, השנייה תיזכר בשברון הלב הראשון שחוותה, השלישית תדע לספר על כמות הנשים הכי גדולה שראתה במסיבה והרביעית? הרביעית כנראה תספר בהתרגשות על המסיבה הקרובה שכ"כ חיכתה לה.

כשתשאלו את דניאלה יעקובי על הליין שהקימה והובילה במשך עשר שנים מוצלחות, עד ההפסקה הגדולה שהחלה לפני חמש שנים ומגיעה לקיצה (החד פעמי) בשישי הקרוב, התשובה תהיה קודם כל חיוך. היא תזכור את המסיבה הראשונה ב'98 עם הדיג'יית לימור דהאן שהתקיימה תחת כיפת השמיים בפרדסים של רשפון ולא נפסקה גם כשהחל לרדת גשם, דרך ההופעה של עברי לידר במסיבה אחרת; את מסיבת הענק עם לא פחות מ-1500 נשים ועד המסיבה האחרונה בה הופיע הראל סקעת בספטמבר 2008.

אין ספק כי המסיבות היו לא פחות מאבן דרך אצל לסביות רבות, הן הכירו שם, התאהבו, נפרדו, "עשו את זה" בשירותים, הקיאו על הדשא, רקדו עם אלף בנות נוספות עד הבוקר וללא ספק, נותרו עם געגוע. אותן מסיבות היו גם אבן דרך בחיי שלי, וכך שמחתי להיכנס לתפקיד היח"צנית של המסיבה הקרובה.

אנחנו נפגשות באחד מערבי השבוע בביתה, לדבר על המסיבה הקרובה, בדרך יוצא לנו לדסקס על לא מעט דברים אחרים- הפרידה מבת הזוג אלומה גורן, האימהות שלה, עבודתה כעורכת דין, עתיד הזוגיות הלסבית ונושאים אחרים שעולים.

לא הייתה מסיבה של "רשפונשים" כבר חמש שנים, מה גרם להחלטה לעשות אחת דווקא עכשיו?
"כל הזמן ידעתי שנחזור לעשות מסיבה, זה ממש בער בי, נשים שאני מכירה וגם כאלו שלא, דיברו איתי כל הזמן בערגה על המסיבות, וכבר שנים שאני מקבלת פניות לחזור ולהפיק מסיבות נשים. זה אושר גדול בשבילי לשמח אותן, אך לא הייתי ממש פנויה לכך בשנים האחרונות, לא היה לי די זמן ואנרגיות להשקיע במסיבות ומסיבות ממש כמו חומוס, עושים באהבה או לא עושים בכלל.

חשבתי שיום האישה הבינלאומי זאת הזדמנות מצוינת למסיבה. זהו תאריך נפלא שבו כל אישה באשר היא, יכולה לחגוג. זה בדיוק מה שמשקף את רשפון, המגוון, נשים מכל הארץ, לסביות, סטרייטיות, צעירות יותר ומבוגרות יותר. החוגגת המבוגרת ביותר אצלנו תחגוג בקרוב יום הולדת 70 ולא הפסידה מעולם אף מסיבה, היא כבר הבטיחה את מקומה במסיבה הקרובה. מעבר לציון התאריך ולבקשות של הבנות לחזור, חשוב לי לציין כי המסיבה אינה למטרות רווח, רק לכיסוי עלויות, אני רואה בכך זכות וכיף גדול לשמח נשים, המסיבה הזו היא לפני הכל לשם כיף אישי וכללי, לי ולחברות".

אלומה גורן והבן יפתח (צילום: תומר ושחר צלמים)
זוגתה לשעבר, אלומה גורן, ובנן המשותף יפתח | צילום: תומר ושחר צלמים

יעקובי טורחת לפרגן לכל המפיקות ולליינים השונים אף שבשנים האחרונות לא פקדה מסיבות נשים כלל ואינה מעודכנת בליינים החדשים.

זוגתך לשעבר, אלומה גורן, הייתה תמיד חלק מהמסיבות של רשפון, תמיד מאחורי הקלעים. האם על אף שאינכן יחד, היא עדיין שותפה למסיבות?
"אלומה תמיד הייתה ועדיין חלק מהעניין, אך כפי שאמרת, יותר מאחורי הקלעים. אני עדיין מתייעצת איתה על כל דבר, קטן וגדול, בנושא מסיבות ובכלל".

הסברת למה אתן חוזרות עכשיו, אבל למה הפסקתן עם המסיבות מלכתחילה?
"כל מיני דברים שקרו בחיים. המסיבה האחרונה הייתה בשנת 2008 וממש לא תכננו מראש שזו תהיה האחרונה, המון קרה בשנים האחרונות. יפתח בננו היקר נולד לפני שש שנים וחצי וכמובן שהכניס שינויים לחיים. אלומה עברה תקופה מאד לא קלה בריאותית, ובהמשך קיבלנו החלטה קשה להיפרד זו מזו אחרי זוגיות של 12 שנים וילד משותף. בנוסף לכל, לפני שנתיים, אבא שלי חלה בסרטן ונפטר בתוך עשרה שבועות מרגע הגילוי. המון דברים קרו ולגמרי לא הייתי פנויה למסגרת מחייבת וקבועה של מסיבות נשים, דבר שלא נעשה כלאחר יד אלא דורש המון אנרגיות, השקעה ופניות, בעיקר למישהי פרפקציוניסטית כמוני".

נראה כי מותו של אביה, אליו הייתה קשורה מאד, השפיע עליה רבות. היא אף הספיקה לנסוע אתו לטיפול ניסיוני בארה"ב, שלא צלח. הוא לימד אותה המון על החיים ובעיקר על פשטותם. משפט שזכור לה ממנו במיוחד ונראה כי הפך למוטו עבורה: "אף ציפור דרור לא דואגת לשמור מזון למחר. כשהיא רעבה היא מחפשת לעצמה מזון". כך היא חיה את חייה - ממש על פי משנתו של אביה ז"ל. לא שומרת דבר ליום סגריר, כל יום ממוצה עד תום, היא פרועה, מלאת חיות ושמחה, לא מפחדת או מהססת לנסות ולהרגיש.

מאז הפרידה מאלומה והאובדן שחוותה, היא חיה בהילוך גבוה, לא עוצרת לרגע, מעולם לא ראיתי אישה עם כ"כ הרבה אנרגיות, נתינה ואהבה לזולת, שכל עניינה בחיים הוא לשמח, לפנק ולעשות טוב לסביבתה, בכל דרך שתוכל, ההתמודדות שלה עם כל שחוותה בשנים האחרונות, ממש מעוררת הערצה.

אין תמונה
צפו להפתעות. מסיבת הנשים

12 שנות זוגיות צמודה שלך ושל אלומה נגמרו להן פתאום, אני יודעת על לא מעט זוגות של נשים שלא רק הרימו גבה, אלא משהו נשבר בהן כששמעו על כך, כאילו שאם זה הגיע לאלומה ודניאלה זה יכול להגיע גם אליהן, מה קרה שהוביל לפרידה?
"אלומה היא אהבת חיי והיא ויפתח, הם האנשים הכי חשובים לי בחיים ותמיד יהיו. הייתה בינינו אהבה מאד גדולה, אבל בדיעבד, כנראה שהיו גם דברים שהיו חסרים לשתינו. הפרידה שלנו הייתה סוג של מוות עבורי ולא היה פשוט בכלל לשתינו, אך החלטנו לעשות הכל כדי לסיים את זה יפה ועם מינימום פגיעה ביפתח ואחת בשנייה, אני חייבת לומר ששלוש וחצי שנים אחרי, אין לי ספק שהשכלנו לעשות זאת כמו שצריך".

גורן הייתה עד לפני כמה שנים, אחת מהכדורסלניות המובילות בארץ, היא אף הספיקה לאמן, אך אז עברה תקופה לא קלה בריאותית, דבר שהוביל לפרישתה. היום היא מתגוררת עם יפתח, בנן המתוק בן השש וחצי, בקיבוץ גבעת חיים. כמחצית מהשבוע יפתח נמצא עם יעקובי ובשעות והימים שלהם יחד, כל דקה מקודשת ליפתח באופן בלעדי. הוא מבלה עם יעקובי בבית הקסום שהיא ואלומה הספיקו לבנות ולעצב יחד ברמת השרון, בטרם נפרדו.

לא נראה שהאימהות באה לך בקלות או באופן טבעי, עד כמה היא שינתה אותך?
היא מחייכת: "עד היום, כשיפתח קורא לי 'אמא' אני מסתובבת לראות למי הוא קורא, זה לא טבעי לי ומראש פחות התחברתי לאימהות, לא רציתי להיכנס להיריון, עד היום אני מודה לאלומה שנתנה לי את המתנה הכי מדהימה שיכולתי לבקש, הילד הזה".

בפסח הקרוב תיסע יעקובי עם יפתח לחופשה בהודו. אני מסתכלת על תמונות שלה ושלו י משלל טיולים ויודעת שכשאומרים אמא מגניבה, מתכוונים למישהי לגמרי כמוה.

היא חובבת ספורט ואקסטרים, משתתפת בתחרויות ריצה, מכורה ליין אדום ולרצועת השירים העבריים בסוף השבוע ב103 FM, וקבלו סקופ- מפיקת המסיבות הוותיקה לא יודעת לרקוד! אבל היא קופצת מצוין ומדי פעם אפשר לראות אותה מקפצת על שולחנות ה"גנקי" בערבי שירה בציבור, מי היה מאמין..

שתי אימהות לילד זה לא קל מלכתחילה, מה לגבי שתי אימהות שלא חיות יחד? זה לא היה קשה מדי ליפתח?
"הקשר ביני לבין אלומה מאד קרוב גם היום, אנחנו מגיעות יחד לכל אירוע שקשור ליפתח ולעיתים נראות יותר זוג מכל זוג הורים שעדיין ביחד. בשל פרידתנו יפתח אמנם חווה שני בתים שונים, אך מבחינתו הוא פשוט נהנה משני העולמות. הפרידה לא נתפסה מבחינתו כאירוע קשה, ילד כמו יפתח מקבל מהיום הראשון את העובדה שיש לו שתי אימהות, זה מעולם לא היה עניין מבחינתו או מול ילדים אחרים, הילדים החכמים של היום עושים את העבודה של ארגוני הקהילה, אם בכלל שאלו אותו איפה אבא שלו, הוא ישר היה מספר שיש לו שתי אימהות, הוא מתעסק מיד במה יש ולא מתנהג כאילו הפסיד בכך משהו. לא היה לי ספק שהפרידה ביני לבין אלומה, לא תפגע בהורות שלנו, שתינו השכלנו להבין שאנחנו לא הכי חשובות בעולם ושיפתח צריך את שתינו בחיים שלו וכך כולנו רק הרווחנו. את יום המשפחה האחרון חגגנו שלושתנו ביחד, את ימי ההולדת של כולנו אנחנו תמיד חוגגים ביחד".

היא עוסקת בעריכת דין כבר 13 שנה בתחום המסחרי והאזרחי, אבל הבייבי שלה הוא בכלל הסכמי חיים משותפים, הורות ואימוץ בעיקר בין נשים. חלק מזוגות הנשים המגיעות לחתום אצלה על ההסכמים המדוברים, הכירו במסיבות ברשפון, עם חלקן היא בקשר חברי עד היום. "זהו תחום שהוא לגמרי הבייבי שלי במשרד ויש לו מקום מיוחד אצלי. אני מלווה זוגות חד מיניים רבים, נשים וגברים ומסייעת להם לעגן מבחינה משפטית את הקשר הזוגי וההורי שלהם באמצעות הסכמים רלוונטיים, צוואות ובקשות למתן צווי אימוץ".

כמה מהזוגות נפגשים איתך שוב כדי לממש את ההסכמים לאחר פרידה?
"הסטטיסטיקה לא פוסחת גם על זוגות חד מיניים. אם פעם הייתה מחשבה שזוגיות של שתי נשים היא לכל החיים, אז מתברר שלא כך הדבר וגם זוגות של נשים חיות באושר ועושר עד שכבר לא. למרות שזה לא קל, פרידה היא חלק מהחיים וכדאי מאד שהיא תעשה כראוי ולא תשאיר קרקע חרוכה. זה אפשרי, ואלומה ואני דוגמא מצוינת לכך. לסיים במרירות ובכעס עושה רע רק לעצמך ובעיקר לילד שלך אם יש כזה במשוואה, צריך לזכור את הרגעים הטובים שחווית עם הבנאדם שאתה נפרד ממנו, לזכור שהאדם ממנו אתה נפרד, היה עד לפני רגע הבנאדם הקרוב והאהוב שלך ושיש הרבה דברים בגינם אתה מעריך אותו וזה מה שיוביל לפרידה יפה יותר. לפני הפרידה, לא כולן מבינות כמה ילד משנה את החיים, הזוגיות הופכת להיות במקום השני וצריך להיות מוכנים לכך, בכל מקרה, יש להסתכל על הדברים כהזדמנות, גם בפרידות".

יש שיגידו מה לך ולהסכמים כאלה, כשאת לגמרי חיה את החופש שלך מאז הגירושים מאלומה?
"הסכמים זה ליום רע, כשהכל טוב לא צריך הסכם. מהניסיון האישי שלי עם פרידה לאחר שנים של זוגיות ואף ילד משותף, אני מאפשרת להסתכל מעוד זוויות ולייעץ גם איך לסיים את זה לא רק ברמה המשפטית. העצה הכי טובה לחיים- לעשות ויתורים, זה משהו שלעיתים גורם לך רק להרוויח, עם קצת ויתור את יכולה להרוויח חברה לחיים וילד מאושר ורגוע שיודע שההורים שלו תמיד יהיו שם בשבילו והם חזית אחידה למענו. אני מכירה זוגות שעל אף הפרידה נמצאים היום בקשר קרוב ואף הביאו עוד ילד משותף לאחר הפרידה ומגדלות אותו בהורות משותפת נפרדת. צריך לזכור שההורות ממשיכה, הרבה אחרי שהזוגיות נגמרת".

למסיבה ביום שישי הקרוב- 8.3 יום האישה הבינלאומי, היא מכינה לא מעט הפתעות, אלכוהול תוצרת חוץ כל הערב, מוזיקה עדכנית ומגוונת שיוביל דיג'יי אורן מאנה ואף תספק לבנות רשפון הוותיקות סט נוסטלגי, עם דיג'יי קאזה (איריס לנצוט(, שמזוהה עם הליין יותר מכל. גם במסיבה הזו, יעקובי ממשיכה במנהגה לתת במה לאמנים והפעם, הליין יארח את הזמר המוכשר איטן גרינברג, יוצא "כוכב נולד 10" שעומד לשחרר סינגל ראשון לרדיו.

יש לך מסר לקראת המסיבה לנשים שקוראות את הכתבה?
"תבואו, יהיה כיף! המסיבה היא הזדמנות נפלאה לחדש את הימים הטובים, מי שתבוא תזכה לפגוש הרבה פרצופים מוכרים מהעבר ולשמוע מוסיקה אהובה, אין לי ספק שהבנות ירגישו בבית. אני מאד נרגשת מהתגובות מאז שהפצנו את ההזמנה למסיבה, שמחה על הגעגוע שהתעורר ובטוחה שינתן לו מענה מלא במסיבה".

מסיבת הנשים של ליין "רשפונשים" ביום האישה הבינלאומי-
שישי, 8.3, החל מ- 22:00 במועדון ה"צצה" המחודש
רח' החרש 3 רמת השרון- חניה חינם. כניסה מגיל 26 ומעלה.
80 ₪ כולל הכל.
דניאלה: 054-5642321